Maseczka także w domu. W Austrii surowsze zasady ze względu na Omikron

fot. NegativeSpace
fot. NegativeSpace
Obowiązek noszenia maseczki FFP2 w prawie całym domu, z którego wyjść nie mogą nawet zaszczepieni i ozdrowieńcy - władze Austrii zaostrzyły przepisy dot. kwarantanny. Stosuje się je tylko u osób podejrzewanych o zakażenie Omikronem, czyli nową mutacją koronawirusa.

Surowsze zasady kwarantanny w Austrii

Austriacki resort zdrowia przekazał nowe wytyczne w związku z pojawieniem się Omikronu. Czas kwarantanny po kontakcie z zakażonym nową mutacją wydłużono z 10 do 14 dni. Nie można go skrócić, nawet wtedy, gdy jest się w pełni zaszczepionym przeciw COVID-19 czy ozdrowieńcem.

Ministerstwo nakazuje też dwa razy dziennie mierzyć temperaturę ciała do 10. dnia kwarantanny, a podejrzewani o zakażenie Omikronem mają nosić maseczki typu FFP2 w swoich domach, jeśli tylko opuszczą "prywatną strefę mieszkalną". Uściślono, że chodzi np. o sypialnię czy pokój dziecięcy - podaje dziennik "Der Standard".

Poddani kwarantannie o zaostrzonych zasadach będą testowani dwukrotnie na obecność SARS-CoV-2: pierwszego oraz 13. dnia odosobnienia. Izolacja zakończy się, jeśli wynik drugiego z testów będzie negatywny.

Także zaszczepieni trafią na kwarantannę. Austriackie władze argumentują, że nie tylko preparaty, ale "nawet infekcja jednym z poprzednich wariantów koronawirusa nie zapewnia już kompleksowej ochrony".

Czytaj też: Pracodawca sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony? Do Sejmu wpłynął projekt

Koniec twardego lockdownu w Austrii

W całej Austrii otworzyły się ponownie po trzytygodniowej przerwie, spowodowanej twardym lockdownem, kiedy to działały jedynie sklepy spożywcze i z artykułami pierwszej potrzeby. Bilans pierwszego dnia pokazał „napływ klientów, ale niezbyt gwałtowny” – ocenia Puls24.

Pierwszy dzień po wznowieniu handlu detalicznego w całym kraju (z wyjątkiem Górnej Austrii, gdzie lockdown jest przedłużony) klienci dopisywali – zarówno na głównych ulicach handlowych miast, w centrach handlowych oraz w sklepach.

Aby udać się na zakupy, konieczne jest posiadanie certyfikatu szczepień (lub zaświadczenie o przebyciu Covid-19) oraz maseczka FFP2. Tyrol, jako jeden z niewielu krajów związkowych Austrii, otworzył także gastronomię.


Czytaj dalej:
KJ


Lubię to! Skomentuj70 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości