Rosjanie zaatakują Ukrainę?
Rosjanie zaatakują Ukrainę?

"Ryzyko wojny największe od 30 lat". Polskie MSZ przygotowuje się na najgorsze

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
Szef MSZ Zbigniew Rau na posiedzeniu Stałej Rady OBWE nakreślił obawy w związku z zakusami Rosji przy granicy z Ukrainą. Według ministra, ryzyko wojny jest w tej chwili największe od 30 lat.

Zbigniew Rau podkreślił wszystkim rozmówcom, że od kilku tygodni mamy do czynienia z możliwością poważnej eskalacji militarnej w regionie Europy Wschodniej z winy Rosji. 

Na posiedzeniu Stałej Rady OBWE, polski minister zaprezentował priorytety polskiego przewodnictwa w tej organizacji. Nawiązał do historii Polski oraz do jej doświadczenia oporu wobec imperialnych aspiracji sąsiadów i podporządkowania się obcemu mocarstwu. Przypomniał wagę zerwania żelaznej kurtyny dla Polski i Europy Środkowej. 

Zobacz: 

Gmyz: "Byłem inwigilowany za rządów PO. Komisje śledcze są nieskuteczne"

Odrażające słowa niemieckiego europosła o śmierci Sassoliego. "Brudna świnia odeszła"

Marcin Najman traci sponsorów i partnerów przez "Słowika". To koniec MMA VIP?

- To był właśnie ten moment, w którym miały miejsce bardzo tragiczne epizody w naszej historii, kiedy władze komunistyczne otworzyły ogień do demonstrujących robotników, przedstawicieli tego samego narodu, w Gdańsku i Gdyni w 1970 roku oraz w 1981 roku w Kopalni Wujek w Katowicach - stwierdził, zaznaczając, że to doświadczenie powinno być dokładnie przestudiowane przez wszystkich, którzy mogą sądzić, że użycie siły przeciwko własnym ludziom jest dobrą opcją i przyniesie trwałe rozwiązania.

- Ponieważ jesteśmy narodem o traumatycznej historii, który bardzo skorzystał na pokoju w Europie, doskonale wiemy, które propozycje służą pokojowi, a które mu zagrażają. Będziemy dzielić się tym doświadczeniem podczas naszego przewodnictwa w OBWE - zapowiedział szef polskiej dyplomacji. 

Słowa Raua cytowane na świecie

Zdaniem Raua, obecnie państwa OBWE mierzą się ze szczególnymi zagrożeniami dla pokoju i bezpieczeństwa. Wymienił wśród nich przedłużające się konflikty, konfrontacje wojskowe, radykalizację, terroryzm, postępującą erozję reżimów kontroli zbrojeń, skutki pandemii COVID-19 oraz głębokie naruszenia praw człowieka i podstawowych wolności jednostek. Wskazał, że prowadzą one do rosnącej niepewności, nieprzewidywalności, podziałów i lęków narastających w naszych społeczeństwach.

- Wydaje się, że ryzyko wojny na obszarze OBWE jest obecnie większe niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 30 lat - stwierdził szef MSZ. Jego wypowiedzi odnotowała też agencja Reuters, która przypomina, że wokół granicy rosyjsko-ukraińskiej Kreml rozmieścił ponad 100 tys. żołnierzy. 

Administracja Władimira Putina w czwartek nakreśliła swą ocenę ostatnich rozmów Rosji ze Stanami Zjednoczonymi i NATO na temat bezpieczeństwa, określając je jako "nieudane". Moskwa przekazała, że nie ma zgody w podstawowych kwestiach - podaje Reuters. 

Według Raua, polskie przewodnictwo nie będzie obojętne na obawy dotyczące bezpieczeństwa zgłaszane przez jakiekolwiek uczestniczące państwo.

Mówiąc o Ukrainie, Rau tłumaczył, że OBWE jest dobrze przygotowana do pomocy w łagodzeniu istniejących sporów. Deklarował skupienie się na pokojowym rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie i wokół niej, zgodnie z porozumieniami mińskimi i z pełnym poszanowaniem suwerenności, integralności terytorialnej i jedności tego kraju w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

Szef MSZ wyraził uznanie dla Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie (SMM). Zaapelował o przedłużenie jej mandatu poza 31 marca. Wymienił też Gruzję, Naddniestrze i Górski Karabach jako miejsca, gdzie należy wzmocnić wysiłki zmierzające do ustanowienia trwałego pokoju. Jak dodał, również ostatnie wydarzenia w Kazachstanie wzbudziły duże obawy. 

Eskalacja militarna 

- Od kilku tygodni mamy do czynienia z możliwością poważnej eskalacji militarnej w Europie Wschodniej. Analitycy wojskowi wskazali na duże zwiększenie liczby wojsk w regionie. W ostatnim czasie słyszeliśmy żądanie gwarancji bezpieczeństwa związanych z ważną częścią obszaru OBWE oraz ponowny dyskurs o strefach wpływów - powiedział Rau.

W jego przekonaniu, wspomniane aspekty wymagają poważnej międzynarodowej oceny i właściwej reakcji opartej na zasadach prawa międzynarodowego, bowiem chodzi o wyzwanie dla stabilności i bezpieczeństwa systemu europejskiego.

- Polskie przewodnictwo, w porozumieniu z państwami uczestniczącymi, zapewni, że OBWE będzie odgrywać rolę w rozwiązywaniu bieżących wyzwań bezpieczeństwa w Europie Wschodniej. Będziemy otwarci na dialog i gotowi do przedstawienia inicjatyw zmierzających do osiągnięcia wzajemnego zrozumienia i złagodzenia napięć na obszarze OBWE - zadeklarował Rau.

Nawiązał też do trzech wymiarów działalności OBWE: sfery konfliktów wojskowych i politycznych, kwestii ekonomicznych oraz praw człowieka. Kładł nacisk na kwestię ulżenia cywilom poszkodowanym w wyniku przedłużających się konfliktów - szczególnie kobietom, dzieciom, osobom starszym czy niepełnosprawnym.

Z kolei działania na rzecz rozwoju polityki klimatycznej i energetycznej, które według niego są kluczowe dla bezpieczeństwa i stabilności uczestniczących państw.

Rau apelował także o szybkie dokonanie niezbędnych reform dotyczących budżetu organizacji OBWE. 

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka