Natalia Maliszewska, fot. PKOL
Natalia Maliszewska, fot. PKOL

Pekin 2022: Natalia Maliszewska z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa

Redakcja Redakcja Zimowe Igrzyska Olimpijskie Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Natalia Maliszewska otrzymała kolejny pozytywny wynik testu na koronawirusa. To oznacza przedłużenie izolacji polskiej łyżwiarki. Już wiadomo, że nie wystąpi w swoim koronnym dystansie 500 m, na którym miałaby szanse walczyć o podium i olimpijski medal.

Polska ekipa z pozytywnymi testami na COVID-19

Maliszewska miała pozytywny wynik badania na COVID-19 niedługo po przylocie do Chin z większością reprezentacji Polski, w ubiegłym tygodniu. Od tego czasu przebywa w izolacji. W środę miała pierwszy raz wynik negatywny, ale w czwartek znów był pozytywny. Oprócz niej pozytywne wyniki w czwartek mieli też startujący na torze długim Magdalena Czyszczoń, Natalia Czerwonka i Marek Kania, a także szef misji medycznej Hubert Krysztofiak. Powtórzony test dał jednak ten sam wynik - pozytywny.

Nadzieja pogrzebana

Drugi pozytywny wynik w praktyce przekreśla szansę na start w sobotę. Przypadek Polki został zgłoszony przez PKOl do Medycznego Panelu Eksperckiego z prośbą o warunkowe zwolnienie. Polska federacja szykuje kolejne odwołanie.

Szef misji olimpijskiej w Pekinie Konrad Niedźwiedzki, który jest też dyrektorem sportowym Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, wyjaśnia, że są trzy ścieżki zwolnienia z izolacji. Pierwsza z nich to uzyskanie negatywnych wyników dwóch kolejnych testów, druga - to uzyskanie tzw. wartości granicznych w trzech kolejnych testach.

- Trzeci to złożenie wniosku do Medycznego Panelu Eksperckiego, czyli MEP, aby rozpatrzyła indywidualnie kwestię zawodnika, która ma dużą wagę. Argumentowałem, że skoro wyniki są graniczne, to jest możliwe, że Natalia nie stanowi już zagrożenia dla innych zawodniczek - powiedział PAP Niedźwiedzki.

Polka czuje się dobrze

Jak dodał, 26-letnia panczenistka Juvenii Białystok czuje się zupełnie normalnie, zakażenie przechodzi bezobjawowo.

Maliszewska była jedną z największych nadziei reprezentacji Polski na medal olimpijskich zmagań w Chinach. Na dystansie 500 m jest m.in. zdobywczynią Pucharu Świata (2018/19), srebrną medalistką mistrzostw świata (2018) i mistrzynią Europy (2019). W trwającym sezonie zwyciężyła w zawodach PŚ na olimpijskim torze w Pekinie.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport