Wojna coraz bliżej? USA, Niemcy, kraje bałtyckie do swoich obywateli

Ukraińcy przygotowują się do odparcia rosyjskiej agresji. Fot. PAP/EPA/GENERAL STAFF OF THE ARMED FORCES HANDOUT
Ukraińcy przygotowują się do odparcia rosyjskiej agresji. Fot. PAP/EPA/GENERAL STAFF OF THE ARMED FORCES HANDOUT
Departament Stanu USA nakazał części dyplomatów wyjazd z Kijowa, stolicy Ukrainy. Niemcy wezwały swych obywateli do opuszczenia Ukrainy. Litwa, Łotwa i Estonia odradzają podróże na Ukrainę.

Niemcy powinni opuścić Ukrainę

W obliczu zaostrzającego się konfliktu Ukrainy z Rosją Niemcy powinni opuścić ten kraj. "Jeśli obecnie przebywasz na Ukrainie, sprawdź, czy twoja obecność jest absolutnie konieczna. Jeśli nie, wyjedź w krótkim czasie" – zaapelowało w sobotę niemieckie MSZ.

Polecamy:

Restauracja z Bukowiny Tatrzańskiej wygrała z Sanepidem. Lokal działał w lockdownie

Ekspert o wynikach badań nad amantadyną. Wskazuje na poważne wątpliwości

Zapowiedziano także tymczasowe, ale natychmiastowe zamknięcie Konsulatu Generalnego w Doniecku, który obecnie ma siedzibę w Dnieprze.

Po ostrzeżeniach rządu Stanów Zjednoczonych przed ewentualnym atakiem ze strony Rosji, USA, Wielka Brytania, Dania, Łotwa i Estonia już wcześniej wezwały swoich obywateli do wyjazdu z Ukrainy.

Stanowisko Litwy, Łotwy i Estonii

Uwzględniając zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa na Ukrainie litewskie MSZ w sobotę wydało oświadczenie, w którym zaleca rezygnację z podróży do tego kraju, a do osób przebywających na Ukrainie apeluje o ocenę konieczności przedłużania swego pobytu.

Estonia w sobotę również wydała zalecenia powstrzymania się od niepotrzebnych podróży na Ukrainę, a Łotwa zarekomendowała swym obywatelom jak najszybsze opuszczenie tego kraju.

"Proszę zachować czujność, śledzić wiadomości, informować swych bliskich o miejscu pobytu i postępować zgodnie z oficjalnymi zaleceniami rządu ukraińskiego i litewskiego" – czytamy w komunikacie resortu spraw zagranicznych Litwy.

Ministerstwo także "zdecydowanie odradza udawanie się na Krym i do obwodów donieckiego oraz ługańskiego".

USA nakazują dyplomatom wyjazd z Kijowa

Departament Stanu USA nakazał dyplomatom, którzy nie sprawują krytycznie ważnych funkcji, opuszczenie ambasady USA w Kijowie w związku z informacjami o gromadzeniu rosyjskich wojskowych na granicy z Ukrainą - podała w sobotę ambasada USA w Kijowie.

"Dziś Departament Stanu USA zarządził wyjazd z ambasady USA w Kijowie dyplomatów, którzy nie zajmują krytycznie ważnych stanowisk, w związku ze stałymi doniesieniami o gromadzeniu rosyjskich wojskowych na granicy z Ukrainą, które wskazują na możliwość znacznych działań wojskowych" - napisała placówka na Twitterze.


Zaznaczono, że mimo zmniejszenia personelu dyplomatycznego,


główni pracownicy ambasady, oddani ukraińscy koledzy, Departament Stanu i personel amerykański na całym świecie będą kontynuować bezustanne dyplomatyczne działania oraz wsparcie na rzecz bezpieczeństwa, demokracji i rozwoju Ukrainy.


Jak czytamy na stronie internetowej placówki, od 13 lutego Departament Stanu zawiesza usługi konsularne w ambasadzie USA w Kijowie. "Ambasada utrzyma niewielką obecność konsularną we Lwowie, by zajmować się pilnymi sytuacjami, ale nie będzie w stanie świadczyć usług paszportowych, wizowych ani innych rutynowych konsularnych usług" - czytamy na stronie internetowej amerykańskiej ambasady.

Placówka apeluje do swoich obywateli, by nie podróżowali na Ukrainę w związku ze zwiększonym ryzykiem rosyjskiej operacji militarnej i Covid-19. Osoby, które są na Ukrainie, powinny wyjechać teraz, korzystając z prywatnych bądź komercyjnych środków transportu.

"Należy zachować szczególną ostrożność"

Pozostając na Ukrainie, należy zachować szczególną ostrożność w związku z "przestępczością, niepokojami społecznymi i potencjalnymi operacjami bojowymi, jeśli Rosja rozpocznie działania militarne" - podkreślono.

"Warunki bezpieczeństwa, szczególnie wzdłuż ukraińskich granic, na okupowanym przez Rosję Krymie i kontrolowanej przez Rosję części wschodniej Ukrainy, są nieprzewidywalne i mogą pogorszyć się z krótkim wyprzedzeniem" - czytamy.

Amerykańscy obywatele powinni być świadomi, że władze USA nie będą w stanie ewakuować obywateli w przypadku rozpoczęcia działań wojskowych przez Rosję. Jak dodano, działania militarne mogą rozpocząć się w dowolnej chwili i bez ostrzeżenia. To z kolei może poważnie wpłynąć na działania konsularne, w tym ewentualną pomoc obywatelom USA w opuszczaniu kraju.

KW

Czytaj dalej:

COVID-19 jak grypa? Kolejne kraje Europy tak to widzą

TVN7 nadal czeka na koncesję. Amerykanie się bardzo niecierpliwą. Co dalej z kanałem?

Polacy chcą wyjechać z Ukrainy. Czekają na pomoc polskiego rządu

Jaki nie gryzie się w język. Pyta, czy Andrzej Duda zdradził - i ma odpowiedź

Stan wyjątkowy w Kanadzie. Trudeau grozi kierowcom odbieraniem prawa jazdy i wyrokami

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka