pixnio.com, Facebook
pixnio.com, Facebook

Polka pokazała paragon ze sklepu we Włoszech. Cena masła inna niż u nas, w sieci zawrzało

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 158
Ceny żywności w Polsce od dawna wchodzą na niespotykane dotąd poziomy i szokują Polaków. Coraz częściej po sieci krążą tzw. paragony grozy ukazujące wielkie ceny w knajpach i sklepach. Problem inflacji dotyka także inne kraje, ale czy w takim stopniu jak nasz kraj? Polka postanowiła sprawdzić, ile kosztuje masło we Włoszech i w stosunku do cen w naszym kraju kwota jest zadziwiająca.

Podstawowe produkty spożywcze kosztują w Polsce bardzo dużo, co jest efektem rekordowej inflacji. Choć rząd obniżył VAT na podstawowe artykuły, to niewiele to zmieniło w tej kwestii. Jak wygląda to za granicą? Dziennikarka Katarzyna Bosacka postanowiła to sprawdzić we włoskich Dolomitach na podstawie paragonu od czytelniczki. Za pośrednictwem mediów społecznościowych opublikowała zestawienie cen masła w Polsce i we Włoszech. Wnioski są zaskakujące.

Ceny masła w Polsce i we Włoszech. Drożyzna u nas

Katarzyna Bosacka opublikowała zdjęcie ze sklepu sieci Spar. Z fotografii wynika, że we Włoszech cena masła w promocji to 1,59 euro (1,75 w regularnej cenie). Tymczasem ze wcześniejszych zdjęć Bosackiej wynika, że ceny masła w Polsce oscylują między 6,99 zł a 12,99 zł. Warto podkreślić, że we Włoszech jest trochę inna gramatura tego produktu - to 250 g (u nas to 200 g).

"I tak za 250 g kostkę trzeba zapłacić tam (we Włoszech) 1,59 euro, czyli 6,36 euro za 1 kg. W przeliczeniu, przy dzisiejszym kursie euro, daje to kwotę 28,74 zł za 1 kg, czyli za 200 g kostkę zapłacimy we Włoszech 5,75 zł. W Polsce kostka masła kosztuje obecnie ok. 7 zł (chociaż zdarza się, że musimy zapłacić za nią nawet 10 zł!), czyli jest drożej, niż we Włoszech, ale różnicę widać, dopiero kiedy zwrócimy uwagę na średnie pensje w obu krajach" — pisze Katarzyna Bosacka na Facebooku.

Dalej dziennikarka wylicza siłę nabywczą Włocha i Polaka ze średnim wynagrodzeniem. Różnica jest ogromna i pokazuje, że choć wyjściowa cena masła nie jest taka duża, to ostatecznie przeciętnie zarabiający Polak może za swoją pensję kupić niemal 800 kostek masła mniej niż Włoch.

"We Włoszech średnia pensja wynosi 1758 euro, czyli ok. 7946,16 zł. Za taką kwotę przeciętny Włoch może kupić prawie 1382 kostki masła. Średnia pensja w Polsce w 2021 r. (według danych GUS) wynosiła 5662,53 zł brutto, co przy umowie o pracę daje kwotę ok. 4083 zł netto. Za taką kwotę kupimy w Polsce 583 kostki masła, czyli o 799 kostek mniej. Różnica jest kolosalna!" - pisze Katarzyna Bosacka.


SW


Czytaj też: 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj158 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka