„Rządy prawa to podstawa, na której zbudowane są nasze traktaty. Niezwykle ważne jest, aby wszystkie państwa członkowskie przestrzegały traktatów, które wszystkie podpisały, gdy przystępowały do Unii Europejskiej. Wartości mają znaczenie, a obywatele mają prawo wiedzieć, jak wykorzystywane są wspólne fundusze" – podkreśliła Metsola.
Polecamy:
- Czy istnieje wypalenie zawodowe wśród polityków?
- Znana aktorka: Dużo robiłam dla innych, a mało dbałam o siebie
- Polski Ład dla firm: Ulgi i estoński CIT
Rozporządzenie zostało przyjęte w grudniu 2020 r. Parlament Europejski w październiku 2021 r. skierował do Trybunału Sprawiedliwości pozew przeciwko Komisji Europejskiej za jego niestosowanie.
Wcześniej TSUE oddalił wniesione przez Węgry i Polskę skargi dotyczące mechanizmu warunkowości, który uzależnia korzystanie z finansowania z budżetu Unii od poszanowania przez państwa członkowskie zasad państwa prawnego. "Mechanizm ten został przyjęty na właściwej podstawie prawnej, zachowuje spójność z procedurą ustanowioną w art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej i nie przekracza granic kompetencji przyznanych Unii, a także szanuje zasadę pewności prawa" - uznali sędziowie Trybunału.
ja
Czytaj także:
Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie wyroku TSUE. Mocne słowa premiera
Wyrok TSUE. Ziobro atakuje Morawieckiego: Historyczny błąd premiera
Von der Leyen o wyroku TSUE: Podążamy właściwą ścieżką
Mechanizm warunkowości. TSUE odrzucił skargi Polski i Węgier
Komentarze