Roberta Metsola, fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND
Roberta Metsola, fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Twarde stanowisko PE. Negocjacji ws. praworządności już nie będzie

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
„Parlament Europejski oczekuje teraz, że Komisja szybko zastosuje mechanizm warunkowości. Uwarunkowanie funduszy unijnych związane z poszanowaniem praworządności nie podlega dla PE negocjacjom” - napisała w oświadczeniu przewodnicząca europarlamentu Roberta Metsola.

„Rządy prawa to podstawa, na której zbudowane są nasze traktaty. Niezwykle ważne jest, aby wszystkie państwa członkowskie przestrzegały traktatów, które wszystkie podpisały, gdy przystępowały do Unii Europejskiej. Wartości mają znaczenie, a obywatele mają prawo wiedzieć, jak wykorzystywane są wspólne fundusze" – podkreśliła Metsola.

Polecamy:

Rozporządzenie zostało przyjęte w grudniu 2020 r. Parlament Europejski w październiku 2021 r. skierował do Trybunału Sprawiedliwości pozew przeciwko Komisji Europejskiej za jego niestosowanie.

Wcześniej TSUE oddalił wniesione przez Węgry i Polskę skargi dotyczące mechanizmu warunkowości, który uzależnia korzystanie z finansowania z budżetu Unii od poszanowania przez państwa członkowskie zasad państwa prawnego. "Mechanizm ten został przyjęty na właściwej podstawie prawnej, zachowuje spójność z procedurą ustanowioną w art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej i nie przekracza granic kompetencji przyznanych Unii, a także szanuje zasadę pewności prawa" - uznali sędziowie Trybunału.

ja

Czytaj także:

Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie wyroku TSUE. Mocne słowa premiera

Wyrok TSUE. Ziobro atakuje Morawieckiego: Historyczny błąd premiera

Von der Leyen o wyroku TSUE: Podążamy właściwą ścieżką

Mechanizm warunkowości. TSUE odrzucił skargi Polski i WęgierKomentarze

Inne tematy w dziale Polityka