Najnowszy sondaż IBRiS dla Onetu. PiS ma powody do obaw

źródło: PAP
źródło: PAP
Jak wynika z najnowszego sondażu partyjnego IBRiS przeprowadzonego dla portalu Onet.pl – PiS cieszy się 32,5 procent poparcia wśród ankietowanych. Tuż za nimi znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem 29,3 proc ankietowanych. Polska 2050 uzyskałaby 8,6 proc., dalej Konfederacja – 8,4 proc. Na Lewicę zagłosowałoby 5,6 proc. ankietowanych, zaś na PSL-KP jedynie 4,3 proc.

Na portalu czytamy, że “gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to 36,5 proc. badanych zdecydowanie wzięłoby w nich udział”.

Onet podaje, że 13 proc. ankietowanych osób odpowiedziało “raczej tak”. 18,8 proc. udzieliło odpowiedzi “raczej nie”, a 26,8 proc. pytanych zdecydowanie nie zamierza głosować. 4,9 proc. osób to osoby niezdecydowane.

Zobacz też:

PiS nadal liderem

Wyniki sondażu wskazują, że na dzień dzisiejszy wybory wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość, które wspólnie z Solidarną Polską może liczyć na 32,5 procent głosów.

— To wzrost o ponad dwa punkty proc. względem badania ze stycznia. Wówczas w naszym sondażu PiS popierało 30,1 proc. badanych — czytamy na Onet.pl

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, którą poparło 29,3 proc. ankietowanych. 

— Partia zanotowała jednak ogromny wzrost poparcia względem stycznia, gdy jej poparcie wynosiło 20,2 proc — podaje portal.

Spadki u pozostałych

— Na trzecim stopniu podium znalazła się Polska 2050. Partia Szymona Hołowni zdobyła w badaniu 8,6 proc. poparcia, co jest znacznym spadkiem, gdyż w styczniu wynik tej partii wynosił 12,1 proc. Konfederacja osiągnęłaby 8,4 proc. (-0,2 pkt proc.) poparcia. Na kolejnym miejscu znalazła się Lewica z wynikiem 5,6 proc. Jest to również spadek z poziomu 7,3 proc. w styczniu. Poza Sejmem znalazłoby się PSL. Partia ta może liczyć na 4,3 proc. poparcia. W styczniu ugrupowanie Władysława Kosiniaka-Kamysza miało 6 proc. poparcia. Grupa wyborców niezdecydowanych to 11,3 proc. ankietowanych. — donosi Onet.pl

Agrounia nowym kandydatem?

Sprawdzono także scenariusz wyborów, w których wystartowałąby Agrounia. Zgrupowanie nie miałoby jednak szans na wejście do Sejmu, a jej udział nie wpłynąłby znacząco na pozostałe wyniki.

— Wówczas rezultaty sondażu wyglądałyby następująco: PiS - 32,7 proc., KO -28 proc., Polska 2050 Szymona Hołowni - 8,1 proc., Konfederacja - 7,7 proc., Lewica - 6,3 proc., PSL - 4,1 proc., Agrounia -2,7 proc. — czytamy.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS dla Onetu na próbie 1,1 tys. osób w dniach 11-12.02.2022 metodą CATI, która polega na wspomaganych komputerowo wywiadach kwestionariuszowych..


RBCzytaj dalej: 

Lubię to! Skomentuj61 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka