Prezydent USA Joe Biden. Fot. PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL
Prezydent USA Joe Biden. Fot. PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL

Joe Biden przedstawił amerykańskie sankcje wobec Rosji

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 70
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden: Widzimy rażące naruszenie prawa międzynarodowego przez Rosję; Putin jest agresorem; on i jego kraj poniosą konsekwencje. Wprowadzamy silne sankcje.

Prezydent USA Joe Biden:

- nie będzie blokady SWIFT bo tego nie chcą kraje europejskie;

- ograniczymy działania rosyjskich spółek;

- W ramach sankcji odetniemy ok. połowy importu wysokotechnologicznego dla Rosji, co bardzo mocno uderzy w zdolność modernizacji ich wojsk;

- kolejne osoby będą objęte sankcjami;

- w czwartek autoryzowane plany NATO ws. lokalizacji sił NATO;

- dodatkowe siły Sojuszu trafią do Niemiec;

- przewidziane są kolejne ruchy ws. przemieszczania sił NATO.

Polecamy:

Tusk: Putin dąży do pełnej kapitulacji Ukrainy

Rosja. Protesty przeciwko wojnie na Ukrainie. Zełenski zwrócił się do Rosjan

Lista sankcji amerykańskich - banki

Na liście podmiotów objętych sankcjami resortu finansów znajdują się dwa największe rosyjskie banki, Sbierbank i VTB - wynika z komunikatu amerykańskiego resortu finansów. Łącznie restrykcje dotkną instytucji, które posiadają 80 proc. wszystkich aktywów w Rosji. Konsekwencje spotkały też dwa białoruskie banki.

Na ogłoszonej przez ministerstwo liście znalazła się największa rosyjska instytucja finansowa - Sbierbank, druga największa - VTB, a także banki Otkritie, Nowikom i Sowkom. Restrykcje przeciwko Sbierbankowi nakazują zamknięcie amerykańskim podmiotom kont w tej instytucji oraz wchodzenia z nią w jakiekolwiek przyszłe transakcje. Pozostałe cztery banki otrzymały "pełne sankcje blokujące", co oznacza zamrożenie ich wszystkich amerykańskich aktywów.

W oddzielnym komunikacie resort ogłosił też sankcje przeciwko białoruskim bankom państwowym, Biełinwestbank i Bank Dabrabyt, a także przeciwko 24 urzędnikom reżimu Łukaszenki.

Joe Biden: Zmaksymalizować długoterminowy efekt na Rosję

– Celowo zaprojektowaliśmy te sankcje, by zmaksymalizować długoterminowy efekt na Rosję i zminimalizować konsekwencje dla Stanów Zjednoczonych i naszych sojuszników – powiedział Biden, ogłaszając restrykcje. Jak stwierdził, wśród czterech banków odciętych od amerykańskiego systemu finansowego był drugi największy bank rosyjski, VTB, posiadający aktywa o wartości 250 mld dolarów.

Biden zapewnił, że sankcje przeciwko bankom będą kosztowniejsze dla Rosji, niż odłączenie Rosji od systemu komunikacji międzybankowej SWIFT, dodając, że są one najdotkliwszymi, jakie kiedykolwiek podjęto.

Odcięte od zachodniego finansowania zostaną ponadto największe rosyjskie przedsiębiorstwa państwowe - w tym te energetyczne - choć nadal będą one mogły sprzedawać ropę i gaz dla Europy. Biden zasugerował, że w dłuższej perspektywie mocno w rosyjską gospodarkę uderzą ograniczenia eksportu wysokich technologii.

– Odetniemy około połowy importu wysokotechnologicznego dla Rosji. To uderzy bardzo mocno w zdolność modernizacji wojsk, bardzo mocno ograniczy to ich przemysł lotniczy - w tym programy kosmiczne. Uderzy to w ich zdolność budowy statków i uniemożliwi im konkurowanie gospodarcze – powiedział Biden.

Niszczycielski pakiet sankcji przeciw Rosji


Wspólnie z przywódcami państw G7 uzgodniliśmy w czwartek "niszczycielskie pakiety" sankcji i innych środków wobec Rosji - poinformował prezydent USA Joe Biden na Twitterze.



– Tego poranka, spotkałem się z moimi odpowiednikami z G7, by omówić nieusprawiedliwiony atak na Ukrainę i zgodziliśmy się, by ruszyć naprzód z niszczycielskimi pakietami sankcji i innych środków ekonomicznych, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności. Jesteśmy z dzielnym narodem Ukrainy – oznajmił amerykański prezydent.

W wirtualnym spotkaniu udział wzięli przywódcy USA, Niemiec, Japonii, Wielkiej Brytanii, Francji, Kanady i Włoch, a także przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Według wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli administracji USA, restrykcjami objęte mogą zostać największe rosyjskie banki państwowe, VTB i Sbierbank, do których należy ponad połowa wszystkich aktywów bankowych w Rosji. Sbierbank odpowiada też za wypłatę większości emerytur. Sankcje na VTB ogłosił już w czwartek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Innym składnikiem środków mogą być kontrole eksportu kluczowych technologii, od których Rosja jest uzależniona.

Według telewizji NBC News, Biden otrzymał też od swoich doradców opcję przeprowadzenia cyberataków, by zakłócić rosyjskie operacje wojskowe.

KW

Czytaj dalej:





Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka