Konflikt Rosja-Ukraina. Wojna o Kijów - dzień drugi (Relacja)

Horyzont Zdarzeń / Twitter
Horyzont Zdarzeń / Twitter
Trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Pod ostrzałem znajduje się m. in. Kijów. Syreny zabrzmiały w wielu ukraińskich miastach. Jak poinformował Josep Borrell, w najbliższych dniach może dojść do odłączenia Rosji od systemu bankowego SWIFT.

W. Brytania/ Prywatne samoloty rosyjskich oligarchów też objęte zakazem lotów

Nie tylko samoloty rosyjskich linii lotniczych, ale także prywatne odrzutowce rosyjskich oligarchów nie mogą korzystać z przestrzeni powietrznej oraz lotnisk Wielkiej Brytanii - ogłosił w piątek wieczorem brytyjski minister transportu Grant Shapps.

"Działania (prezydenta Rosji Władimira) Putina są bezprawne i każdy, kto czerpie korzyści z rosyjskiej agresji na Ukrainę, nie jest tu mile widziany. Zaostrzyłem zakaz w Wielkiej Brytanii, aby żaden rosyjski prywatny odrzutowiec nie mógł latać w brytyjskiej przestrzeni powietrznej ani wylądować - ze skutkiem natychmiastowym" - poinformował Shapps na Twitterze.

W czwartek w ramach ogłoszonego przez premiera Borisa Johnsona pakietu sankcji na Rosję za jej inwazję na Ukrainę w trybie natychmiastowym zakazano korzystania z brytyjskiej przestrzeni powietrznej oraz lotnisk wszystkim rosyjskim liniom lotniczym, w tym narodowemu przewoźnikowi Aerofłotowi.

USA/ Biały Dom zapowiedział sankcje przeciwko Putinowi i Ławrowowi

Stany Zjednoczone nałożą sankcje na prezydenta Rosji Władimira Putina, szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa i członków rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa - zapowiedziała w piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Sankcje będą obejmować zamrożenie aktywów i zakaz podróży.

Szczegóły mają zostać opublikowane wkrótce.

"Rozważaliśmy to (rozwiązanie) od jakiegoś czasu (...) Silny pogląd prezydenta (USA Joe Bidena) jest taki, by podejmować działania i kroki w zgodzie z naszymi europejskimi partnerami" - powiedziała Psaki, odnosząc się do sankcji ogłoszonych wcześniej w piątek przez UE i Wielką Brytanię.

Nie wykluczyła również kolejnych sankcji, w tym m.in. na rosyjski sektor energetyczny, mówiąc, że "wszystkie opcje są na stole".

"Nasze sankcje są zaprojektowane tak, by zaszkodzić rosyjskiej gospodarce, a nie naszej gospodarce, więc to jest kluczowa równowaga, którą staramy się utrzymać" - podkreśliła rzeczniczka. Dodała, że sankcje na sektor energetyczny mogłyby dodatkowo podnieść ceny ropy i gazu, a w rezultacie wzbogacić prezydenta Rosji Władimira Putina.

Przedstawicielka Białego Domu zadeklarowała również otwartość USA na przyjęcie uchodźców z Ukrainy, choć oceniła, że prawdopodobnie większość uciekających przed inwazją będzie chciała pozostać w Europie.

Władze lokalne: 80 proc. miasta Nowoajdar w obwodzie ługańskim zniszczone

80 proc. miasta Nowoajdar w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy zostało zniszczone – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Facebooku.

Hajdaj podał, że w mieście wysadzono oba mosty na rzece Ajdar. Pewna liczba mieszkańców zdołała się ewakuować, ale z systemów rakietowych Grad ostrzelano nawet autobus, który miał ich przetransportować.

Na skutek ostrzału moździerzowego uszkodzone zostały budynki mieszkalne i socjalna infrastruktura w Starobielsku, ok. 40 km na północ od Nowoajdaru. Zginęła jedna osoba.

Hajdaj poinformował też, że dwa pociągi z ewakuowaną ludnością utknęły w mieście Popasna.

Wielka Brytania zakazała rosyjskim prywatnym samolotom przebywania w brytyjskiej przestrzeni powietrznej

Biały Dom zapowiedział sankcje przeciwko Putinowi i Ławrowowi

W piątek wieczorem rzeczniczka Białego Domu poinformowała o nałożeniu przez Joe Bidena sankcji na prezydenta Rosji Władimira Putina oraz Ministra Spraw Zagranicznych Siergieja Ławrowa.


MSW: Rosja atakuje rakietami infrastrukturę przygraniczną

Rosja niszczy atakami rakietowymi infrastrukturę przygraniczną Ukrainy – poinformowało w piątek ukraińskie MSW na Facebooku.

Jak podano, siły rosyjskie przeprowadziły tego dnia kilka ataków rakietowych z morza na obiekty Państwowej Straży Granicznej Ukrainy, położonych w obwodach odeskim i mikołajowskim nad Morzem Czarnym. Uszkodzonych zostało kilka posterunków obserwacji technicznej.

W Kijowie wyją syreny

Świadkowie w piątek wieczorem poinformowali o wyciu syren w Kijowie. W stolicy Ukrainy miała miejsce seria eksplozji.

Siły rosyjskie powstrzymane w pobliżu miasta Konotop

Siły rosyjskie zostały powstrzymane w pobliżu miasta Konotop w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy; doznały wieczorem ciężkich strat – poinformowały w piątek ukraińskie władze wojskowe.

— Mają problemy z paliwem i zapasami — podano w oświadczeniu, dodając, że zdarzały się przypadki grabienia przez Rosjan lokalnych sklepów.

Lubię to! Skomentuj457 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka