Pilnie potrzebna pomoc i praca dla Ukraińców

Nawet 700 tysięcy Ukraińców może znaleźć pracę w PolsceFot: PAP/Piotr Nowak
Nawet 700 tysięcy Ukraińców może znaleźć pracę w PolsceFot: PAP/Piotr Nowak
Polski rynek może dać zatrudnienie 200 tys. cudzoziemcom w krótkim terminie, a w dłuższym - nawet 700 tys. Trzeba jednak uprościć procedury, w tym te dotyczące uznawania kwalifikacji - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

"Wśród Ukraińców obecnie pracujących i mieszkających w Polsce panują minorowe nastroje" - mówi Krzysztof Inglot, założyciel agencji pracy Personnel Service. "Wkrada się nerwowość i naturalna troska o losy bliskich. Wiele osób myśli o ściągnięciu rodziny do Polski" - dodaje.

Oferty pracy dla Ukraińców

Agencja Personnel Service, która specjalizuje się w pośrednictwie pracy dla cudzoziemców, uruchomiła specjalny telefon pomocowy dla swoich zagranicznych pracowników. "Także Federacja Przedsiębiorców Polskich oferuje bezpłatną pomoc dla wszystkich potrzebujących w zakresie legalizacji dokumentów, zatrudnienia i organizacji pobytu w Polsce. To wszystko w reakcji na spodziewany napływ uciekinierów z objętej wojną Ukrainy" - czytamy w "Rz".

Czytaj: Rok 2025. Gdy rosyjskie rakiety spadają na Berlin, kanclerz Olaf Scholz

Dziennik przekonuje, że z ofertami pracy nie powinno być problemu, ponieważ chłonność naszej gospodarki w zatrudnianiu cudzoziemców jest bardzo wysoka. "Biorąc pod uwagę liczbę wakatów, czyli wolnych miejsc pracy, która na koniec III kwartału zeszłego roku wyniosła ponad 150 tys., możliwe jest przyjęcie tylu osób praktycznie od ręki. Myślę, że w okresie kilku miesięcy polski rynek pracy jest w stanie wchłonąć dodatkowe 300–400 tys. cudzoziemców, zaś w horyzoncie roku czy dwóch – jeszcze więcej" – analizuje w rozmowie z "Rz" Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Szybka nostryfikacja dyplomów Ukraińców

Według szacunków Personnel Service może to być nawet 700 tys. osób.

Czytaj: Protesty w Polsce. Tłumy ludzi solidarne z Ukrainą

"Rzeczpospolita" podkreśla zarazem, że niezależnie jednak do rozwoju sytuacji, warto zadbać o uproszczenie procedur dotyczących pobytu i podejmowania pracy. "Federacja Przedsiębiorców Polskich postuluje m.in. zapewnienie darmowej nauki języka polskiego, przygotowanie miejsc pracy i ułatwienie dostępu do rynku pracy, zwłaszcza w zakresie wymaganych formalności, szybkie procedury nostryfikacji dyplomów – a tym samym łatwiejszy dostęp do pracy i wykonywania wyuczonych zawodów, stworzenie platformy dla pracodawców zgłaszających potrzeby kadrowe dla obywateli Ukrainy w języku polskim i ukraińskim, czy maksymalny dostęp do darmowej edukacji dla dzieci" - pisze dziennik.

(PAP)

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo