Agresja Rosji na Ukrainę [Relacja]

PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Rosja zaatakowała Ukrainę. Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji militarnej. Trwa również atak cybernetyczny. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w całym kraju. Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją.

Rosyjskie wojska bliżej Kijowa

Rosyjskie wojska zbliżają się do stolicy Ukrainy, a Moskwa dąży do przesunięcia swoich sił w głąb kraju - powiedział w czwartek wysoki rangą przedstawiciel resortu obrony USA, cytowany przez Agencje Reutera.

Polecamy:

Nowy pakiet unijnych sankcji wobec Rosji. Kara za inwazję na Ukrainę

Protesty w Polsce. Tłumy ludzi solidarne z Ukrainą

Urzędnik, który zastrzegł anonimowość, oświadczył, że do tej pory Rosja wystrzeliła ponad 160 pocisków balistycznych w kierunku ukraińskich celów.

Rosja rozpoczęła w czwartek zakrojoną na szeroką skalę inwazję na Ukrainę, przeprowadzając ataki lotnicze na miasta i bazy wojskowe oraz wysyłając wojska i czołgi, które przekroczyły granicę Ukrainy z wielu kierunków.

Ministerstwo zdrowia Ukrainy poinformowało, że w wyniku rosyjskiej inwazji zginęło 57 Ukraińców, a 169 zostało rannych.

Zabici i ranni Ukraińcy po pierwszym dniu rosyjskiej inwazji 

W pierwszym dniu inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę zginęło 57 Ukraińców, a 169 odniosło obrażenia – poinformował w czwartek ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko. Zapewnił, że system ochrony zdrowia w kraju działa stabilnie.

Czytaj:

Polskie media i operatorzy telefonii reagują na inwazję Rosji na Ukrainie

Niemiecki ekspert ds. bezpieczeństwa: 5000 hełmów Bundeswehry nadal nie dotarło na Ukrainę

– Instytucje ochrony zdrowia znów musiały się przeprofilować. Dziś zaproponowaliśmy tym, których można leczyć ambulatoryjnie, by opuścili placówki ochrony zdrowia, aby były one gotowe do przyjmowania Ukraińców, którym trzeba będzie udzielić pomocy medycznej. Zrobiliśmy tak na całym terytorium w momencie wprowadzenia stanu wojennego – oznajmił minister.

Laszko dodał, że gotowość pomocy zgłaszają też niektóre prywatne kliniki.

Do sąsiednich krajów, głównie do Mołdawii i Rumunii, przedostało się kilka tysięcy Ukraińców, a około 100 tysięcy uciekło ze swoich domów po rozpoczęciu inwazji przez Rosję - podało w czwartek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR).

Rzeczniczka UNHCR Shabia Mantoo poinformowała, że dane te zostały skompilowane z raportów miejscowych władz oraz informacji od pracowników Biura. – To są bardzo szacunkowe dane – podkreśliła.

Lotnisko w Hostomlu odbite z rąk Rosjan

W czwartek wieczorem kancelaria prezydenta Ukrainy ogłosiła odbicie z rąk żołnierzy rosyjskich lotniska w Hostomlu koło Kijowa.

Zobacz:

Joe Biden przedstawił amerykańskie sankcje wobec Rosji

Tusk: Putin dąży do pełnej kapitulacji Ukrainy

Rosja. Protesty przeciwko wojnie na Ukrainie. Zełenski zwrócił się do Rosjan

O odbiciu lotniska poinformowała też Rada Najwyższa Ukrainy na swoim kanale Telegramu. „Hostomel znajduje się całkowicie pod kontrolą wojsk ukraińskich” – napisano.

W ciągu dnia ukraiński Sztab Generalny poinformował, że na lotnisku w Hostomlu wysadzono desant z 20 rosyjskich śmigłowców Ka-52 i Mi-8.

— Toczą się walki — przekazano. Strona ukraińska poinformowała m.in. o zestrzeleniu trzech śmigłowców rosyjskich.

Prezydent Zełenski powiedział później, że „wrogi desant w Hostomlu jest blokowany, wojska otrzymały rozkaz jego likwidacji”.

Amerykańskie sankcje na Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin zostanie osobiście obłożony sankcjami przez władze USA - poinformował na Twitterze dziennikarz agencji Bloomberga, powołując się na senatora Partii Demokratycznej Sherroda Browna.

Brown, który przewodniczy senackiej komisji bankowości, rozmawiał w czwartek z sekretarz skarbu (finansów) USA Janet Yellen.

We wspólnym komunikacie wydanym w czwartek przez Niemcy przywódcy państw G7 potępili rosyjską inwazję na Ukrainę i zadeklarowali, że nałożą na Moskwę surowe i skoordynowane sankcje gospodarcze i finansowe.

Lotnisko pod Kijowem zajęte przez Rosjan

Lotnisko w Hostomlu, gdzie wcześniej wysadzono rosyjski desant i toczyły się zacięte walki, zostało zajęte przez siły wroga – poinformowała agencja UNIAN, powołując się na kancelarię prezydenta.

Wcześniej sztab generalny podawał, że na lotnisku w Hostomlu pod Kijowem wysadzono desant z 20 rosyjskich śmigłowców Ka-52 i Mi-8 i że toczą się walki – informowano.

Rosjanie zajęli elektrownię atomową w Czarnobylu

Rosyjscy wojskowi zajęli elektrownię atomową w Czarnobylu – poinformował przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

„Po zaciętej walce nasza kontrola nad czarnobylskim terenem została utracona. Nie jest znany stan obiektów byłej czarnobylskiej elektrowni atomowej, osłony i zbiornika jądrowych odpadów” – dodał.


Brytyjski pakiet sankcji wobec Rosji

Premier Wielkiej Brytanii przedstawił pakiet sankcji wobec Rosji:

- nakładamy sankcje na ponad 100 rosyjskich osób i podmiotów, zamykamy rosyjskim bankom dostęp do rynków finansowych;

Lubię to! Skomentuj515 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka