Szwedzki koncern energetyczny wstrzymuje zamówienia z Rosji

źródło: Facebook
źródło: Facebook
Vattenfall, szwedzki koncern energetyczny, poinformował w czwartek o wstrzymaniu dostaw rosyjskiego paliwa jądrowego do swoich elektrowni jądrowych. Ogłoszono także, że firma nie będzie składać zamówień na rosyjskie paliwo.

Szwedzka firma Vattenfall posiada 10 bloków jądrowych w Szwecji i Niemczech. Pięć z nich jest uruchomionych. Koncern oznajmił, że do czasu podjęcia kolejnej decyzji, wstrzymane zostaną zamówienia z Rosji.

Zobacz też:

Interesy szwedzkiego koncernu z Rosją

W 2016 roku firma Vattenfall podpisała kontrakty na dostawy 19 ładunków paliwa do szwedzkich reaktorów – Ringhals 3 i 4 w latach 2018-2025. Jednym z kontrahentów wartych w sumie 130 mln dolarów umów jest TVEL - producent paliwa jądrowego należący do rosyjskiego Rosatomu. Dwaj pozostali dostawcy to Westinghouse i Areva.

Rosyjska inwazja na Ukrainę

W czwartek wojsko rosyjskie przekroczyło wschodnie, północne oraz południowe granice Ukrainy. W nocy ze środy na czwartek rozpoczęto ostrzał ukraińskich miast. Celem agresji stały się m.in. Kijów, Charków i znajdujące się w obwodzie lwowskim obiekty wojskowe.


RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka