Kolejny dzień wojny Rosji i Ukrainy. Relacja na żywo

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 292
Konflikt między Ukrainą a Rosją wciąż trwa. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji z bieżących wydarzeń w Ukrainie.

Departament Stanu o groźbie jądrowej Putina: będziemy oceniać go po czynach

Rozważanie, co siedzi w głowie Władimira Putina nie jest pożyteczne, będziemy oceniać go po działaniach - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price w odpowiedzi na pytanie PAP, czy uważa Putina za racjonalnego aktora w świetle gróźb jądrowych. Zapewnił, że USA będą bronić państw NATO, jeśli Rosja im zagrozi.

— Nie sądzę, by było to pożyteczne ani możliwe, zgadywać co siedzi w głowie prezydenta Putina, ale to co dla nas jest znaczące, to działania Rosyjskiej Federacji. Jeśli retoryka (gróźb nuklearnych) przemieni się w czyny, zagrażające bezpośrednio naszym sojusznikom lub Stanom Zjednoczonym (...) odpowiemy rezolutnie i zdecydowanie — powiedział Price.

Rosyjski pocisk uderzył w szpital położniczy pod Kijowem

Rosyjski pocisk trafił w prywatny szpital położniczy w obwodzie kijowskim, wszystkie pacjentki zostały ewakuowane — podaje w poniedziałek wieczorem agencja Interfax-Ukraina.

— W szpital położniczy uderzył pocisk, są wielkie zniszczenia, ale budynek stoi. Wszyscy zostali ewakuowani — przekazał dyrektor sieci szpitali Witalij Hyrin.

Minister Anna Moskwa: dołączenie Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego priorytetem UE

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady UE ds. energii, państwa za priorytetowy uznały projekt dołączenia Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego — poinformowała po zakończeniu posiedzenia w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

"Dzisiaj pan minister ukraiński w porannej rozmowie przekazał mi absolutną gotowość, również od strony technicznej, przyłączenia Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego" — dodała Moskwa.

Międzynarodowy Trybunał Karny wszczyna śledztwo w sprawie "sytuacji na Ukrainie"


Shell wycofuje się ze wspólnych inwestycji z Gazpromem

Brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny Shell ogłosił w poniedziałek, że w efekcie napaści Rosji na Ukrainę wycofuje się ze wszystkich przedsięwzięć z rosyjskim koncernem energetycznym Gazprom. Dzień wcześniej podobną decyzję podjął brytyjski koncern BP.

Decyzja Shella o wycofaniu się z operacji w Rosji oznacza m.in. odsprzedaż 27,5 proc. udziałów w terminalu LNG Sachalin-2, gdzie 50 proc. udziałów ma Gazprom, oraz po 50 proc. udziałów w dwóch spółkach joint-venture z Gazprom Nieft, które zajmują się eksploatacją bądź poszukiwaniem złóż na Syberii - Salym Petroleum Development i Gydan. Wartość udziałów Shella we wszystkich przedsięwzięciach w Rosji wynosi ok. 3 mld dolarów.

MSZ Rosji z groźbami do wspierających Ukrainę

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji w poniedziałek oznajmiło, że kraje, które dostarczają Ukrainie śmiercionośną broń, poniosą odpowiedzialność, jeśli zostanie ona użyta podczas rosyjskiej kampanii wojskowej.

Biden na temat wojny nuklearnej

— Amerykanie nie powinni się obawiać, że wybuchnie wojna nuklearna — powiedział prezydent USA cytowany przez agencje Reutera.

USA. Departament Stanu: Łukaszenka pozwolił Putinowi "zakpić" z suwerenności Białorusi

Alaksandr Łukaszenka pozwolił prezydentowi Putinowi uczynić kpinę z suwerenności Białorusi, działając wbrew interesowi kraju, by utrzymać się u władzy - powiedział w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Zapowiedział możliwe zwiększenie sankcji.

— Prezydent Łukaszenka pozwolił prezydentowi Putinowi uczynić kpinę z niepodległości Białorusi i jej rzekomej suwerenności. I widzieliśmy to od dłuższego czasu — powiedział Price podczas konferencji prasowej, komentując zaangażowanie białoruskiego reżimu w wojnę na Ukrainie. Dodał, że Łukaszenka działa wbrew interesowi swojego narodu, by przypodobać się Putinowi i utrzymać się przy władzy.

Rzecznik Departamentu Stanu: mamy dane, że Rosja chce zająć Kijów

Wojska rosyjskie zbliżają się do Mikołajewa

Do Mikołajewa na południu Ukrainy zbliżają się z dwóch kierunków wojska rosyjskie - poinformował w poniedziałek szef tego regionu, Witalij Kim, cytowany przez agencję Ukrinform. Wezwał mieszkańców do stawiania oporu.

Kim poinformował, że chodzi o "wielką kolumnę z dwóch kierunków". Zaapelował następnie do mężczyzn, by stawili opór napastnikom.

W ostrzałach pod Kijowem zniszczono trzy kilkupiętrowe budynki

W poniedziałkowych rosyjskich ostrzałach w obwodzie kijowskim zniszczone zostały trzy kilkupiętrowe budynki - podało MSW. Jedna osoba jest pod gruzami - przekazały służby ratunkowe.

Ok. godz. 19.10 (18.10 w Polsce) wskutek uderzenia rakietowego w Wasylkowie, Białej Cerkwi i Kalinówce zniszczony został 4-piętrowy akademik i dwa czteropiętrowe bloki mieszkalne - czytamy w komunikacie MSW.

W Białej Cerkwi trwa akcja ratunkowa. Uratowano dwie osoby, jedna znajduje się pod gruzami - przekazała państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy.

W Wasylkowie i Kałyniwce służby nie mogą prowadzić akcji ratunkowej ze względu na trwające ostrzały.

Rosyjskie wojsko używa na swoim sprzęcie ukraińskich symboli

Wojsko rosyjskie prowadzące inwazję na Ukrainie zaczęło stosować na swoim sprzęcie symbole ukraińskie, by wprowadzić ludzi w błąd — ostrzegł w poniedziałek na swoim Facebooku dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

— Flagi ukraińskie są wywieszane na kolumnach rosyjskiego sprzętu wojskowego —  ostrzegł Załużny. Takie wypadki — dodał — odnotowano w dwóch miejscowościach w obwodzie kijowskim i na jednej z tras w obwodzie czernihowskim.

— Odnotowano także przypadki, gdy przeciwnik wywiesza białą flagę na swoim sprzęcie, jakoby po to, by się poddać. Po przybliżeniu się do pozycji ukraińskich wojska rosyjskie zaczynają otwierać ogień — napisał dowódca. Przypomniał, że takie działania są naruszeniem prawa międzynarodowego

Wspólne stanowisko europejskich prezydentów

Prezydenci: Polski, Bułgarii, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Słowacji i Słowenii wspólnie uważają, że Ukraina zasługuje na otrzymanie natychmiastowej perspektywy przystąpienia do UE.


We Lwowie znów słychać rozbrzmiewający dźwięk syren przeciwlotniczych

Monako kolejnym krajem, który nakłada sankcje na Rosję


Pentagon: Rosja zaangażowała 3/4 zgromadzonych sił, nie widać ruchów wojsk jądrowych

Rosja zaangażowała w inwazję już ok. 3/4 sił zgromadzonych wokół Ukrainy, a postępy wojsk zostały spowolnione - ocenił w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że mimo rozkazu Putina nie zaobserwowano znaczących ruchów sił jądrowych. Resort nie widzi też dowodów, by do czynnego udziału w wojnie włączyły się wojska białoruskie.

Wielka Brytania. Rząd rozszerza sankcje na Rosję za atak na Ukrainę

Brytyjski rząd w ramach kolejnych sankcji nakładanych na Rosję za inwazję na Ukrainę ogłosił w poniedziałek, że zabroni rosyjskim bankom rozliczania płatności w funtach, zamrozi aktywa trzech kolejnych banków oraz zabroni rosyjskim statkom wpływania do brytyjskich portów.

Duda: Nadal trwają konsultacje w sprawie sankcji na Rosję

Po konsultacjach prezydenta Andrzeja Dudy z Joe Bidenem i przywódcami UE i NATO, zapewnił on o zjednoczeniu wśród sojuszników.

— Musimy uczynić wszystko, aby ta wojna się zakończyła — mówił Duda.

— Trwają w tej chwili cały czas konsultacje dotyczące sankcji, które jeszcze można nałożyć na Rosję; sankcji, które będą dotkliwe, które spowodują deeskalację tych rosyjskich agresywnych zachowań — oznajmił.

UEFA zrywa współpracę z rosyjskim Gazpromem

UEFA anulowała umową sponsorską z rosyjskim koncernem gazowym Gazprom - poinformował w poniedziałek organ zarządzający europejską piłką nożną. To kolejna reakcja na rosyjską inwazję zbrojną na Ukrainę.

— UEFA zdecydowała dzisiaj zakończyć współpracę z Gazpromem we wszystkich rozgrywkach. Decyzja wchodzi w życie natychmiast i obejmuje wszystkie istniejące umowy, w tym Ligę Mistrzów UEFA, rozgrywki drużyn narodowych UEFA oraz mistrzostwa Europy 2024 — zakomunikowano.

FIFA i UEFA zawiesiły piłkarską reprezentację Rosji i kluby z tego kraju

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) oraz europejska (UEFA) zawiesiły w poniedziałek reprezentację Rosji oraz kluby z tego kraju we wszystkich rozgrywkach pod ich egidą. To reakcja na rosyjską napaść zbrojną na Ukrainę.

— W konsekwencji wstępnych decyzji przyjętych przez Radę FIFA i Komitet Wykonawczy UEFA, które przewidywały przyjęcie dodatkowych środków, FIFA i UEFA podjęły dziś wspólnie decyzję, że wszystkie rosyjskie drużyny, zarówno reprezentacje narodowe, jak i drużyny klubowe, zostaną zawieszone w uczestnictwie w rozgrywkach FIFA i UEFA do odwołania — czytamy w komunikacie.


Na Kijów spadł pocisk balistyczny Iskander

Na Kijów spadł pocisk balistyczny Iskander; informacje o dokładnym miejscu i ofiarach są ustalane — poinformował w poniedziałek przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

— Kolejna zbrodnia putinowskiego reżimu. Uderzenie balistycznym pociskiem Iskander w Kijów — napisał Heraszczenko na Telegramie.

Forbes: 75% rosyjskich wojsk rozmieszczonych


Trwa wideokonferencja z udziałem prezydentów Joe Bidena i Andrzeja Dudy

Po godz. 17 rozpoczęła się zorganizowana przez prezydenta USA Joe Bidena wideokonferencja z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz przywódców: Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Rumunii, Wielkiej Brytanii, UE, NATO - poinformowało na Twitterze Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.


Przedstawiciel prezydenta Zełenskiego: podczas pierwszej rundy rozmów z Rosją wyznaczono priorytetowe tematy — Interfax-Ukraina

Przedstawiciel prezydenta Zełenskiego poinformował, że głównym celem pierwszej rundy rozmów było przerwanie działań bojowych. Z dostępnych informacji wynika, że nie ustalono żadnych konkretnych porozumień, a w przyszłości odbędzie się ponowne spotkanie delegacji na granicy polsko-białoruskiej.


Były prezydent Ukrainy z wnioskiem o natychmiastowe rozpatrzenie wniosku o członkostwo w UE

— Wzywam przywódców europejskich do natychmiastowego rozpatrzenia wniosku Ukrainy i rozpoczęcia procesu negocjacji przedakcesyjnych. Członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej jest najlepszą gwarancją niepodległości i dobrobytu narodu ukraińskiego — napisał na Twitterze Petro Poroszenko.

Mieszkańcy Rosji z zakazem transferów pieniężnych za granicę

Jak podaje agencja AFP, mieszkańcom Rosji zakazano transferów pieniężnych za granicę, a eksporterzy muszą zamieniać 80 procent przychodów na ruble.


Negocjacje zakończone

Jak podaje NEXTA, negocjacje między Ukrainą a Rosją zostały zakończone.


Prezydent Ukrainy podpisał wniosek o członkostwo w UE


Macron odbył rozmowę telefoniczną z Putinem

Francuska strona podała, że Macron w rozmowie z Putinem zażądał wstrzymania ostrzału i ataków na ludność cywilną, zachowania całej infrastruktury cywilnej i bezpieczeństwa dla dróg, przede wszystkim tej biegnącej z Kijowa na południe.

— Prezydent Putin potwierdził swoją chęć zobowiązania się do tych trzech punktów — napisał Pałac Elizejski w komunikacie.

— Prezydent Republiki wezwał do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego, ochrony ludności cywilnej i niesienia pomocy, zgodnie z rezolucją złożoną przez Francję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Prezydent Republiki zaproponował prezydentowi Rosji pozostanie w kontakcie w najbliższych dniach, aby nie dopuścić do pogorszenia się sytuacji. Prezydent Putin zgodził się — czytamy w komunikacie.

FIFA wykluczy reprezentację Rosji?

Według nieoficjalnych informacji podanych przez agencję Reutera, jeszcze w poniedziałek ma zapaść decyzja o zawieszeniu reprezentacji Rosji we wszystkich rozgrywkach międzynarodowych.

Moskiewska giełda zawiesza notowania do 5 marca


Węgry odmawiają transportu broni do Ukrainy

Węgry nie pozwolą na przetransportowanie przez ich terytorium śmiercionośnej broni dla Ukrainy - oświadczył w poniedziałek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto podczas wizyty w Kosowie.

— Powodem takiej decyzji jest to, że podobne dostawy mogą stać się celem wrogich działań militarnych. (...) Musimy zapewnić Węgrom bezpieczeństwo — powiedział

Trzecia runda negocjacji

Rozpoczęła się trzecia runda rozmów między delegacjami Ukrainy i Rosją - poinformował w poniedziałek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.


Doradca prezydenta Ukrainy zaprzecza: rozmowy z Rosją trwają

- Rozmowy ukraińskiej i rosyjskiej delegacji trwają - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany przez agencję Reutera.

Wcześniej media ukraińskie, powołując się na dowództwo sił powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy i przedstawiciela MSW Antona Heraszczenkę, podały, że rozmowy zakończyły się. Tymczasem rozpoczęła się trzecia runda rozmów.

Ukraińscy żołnierze będą dostawać 100 tys. hrywien miesięcznie

Ministerstwo Obrony Narodowej Ukrainy poinformowało na Twitterze, że kraj będzie płacić żołnierzom (prawie 14 tys. zł) miesięcznie.

Decyzję podjęła dziś Rada Ministrów na mocy dekretów prezydenckich.

Zobacz: Charków ostrzelany rakietami Grad. Martwi ludzie leżą na ulicach

MKOl zaleca światowym federacjom zakaz udziału Rosji i Białorusi w zawodach

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zalecił w poniedziałek, aby światowe federacje sportowe zabroniły Rosjanom i Białorusinom udziału w zawodach. To reakcja na rosyjską agresję, równiez z terytorium Białorusi, na Ukrainę.

Podkreślając, że wielu sportowców z Ukrainy nie może uczestniczyć w rywalizacji z powodu ataku wojsk rosyjskich na ich kraj, Komitet Wykonawczy MKOl "zaleca międzynarodowym federacjom sportowym i organizatorom wydarzeń sportowych, aby nie zapraszali ani nie zezwalali na udział rosyjskich i białoruskich sportowców oraz działaczy reprezentacji w międzynarodowych zawodach".

Zakończyły się rosyjsko-ukraińskie negocjacje

Rozmowy Ukrainy i Rosji zakończyły się, czekamy na szczegóły - poinformowało w poniedziałek dowództwo sił powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Informację o zakończeniu rozmów potwierdził też przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

Holendrzy chcą walczyć u boku Ukraińców. Zgłaszają się do ukraińskich sił zbrojnych

Znaczna liczba obywateli Niderlandów zgłosiła się do ambasady Ukrainy w Hadze, aby wstąpić do ukraińskich sił zbrojnych i walczyć z Rosją - poinformował ukraiński ambasador Maksym Kononenko.

Po tym jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że tworzy oddziały cudzoziemców, którzy będą walczyć po stronie jego kraju w wojnie z Rosją, do ukraińskiej ambasady zgłaszają się Holendrzy.


„Jesteśmy zdumieni liczbą rejestracji” – powiedział dziennikowi „De Telegraaf” ambasador Kononenko. Nie chce jednak podawać dokładnej liczby zarejestrowanych ze względu na „zasady prywatności”.

„Otrzymujemy także dużo telefonów i wiadomości od Holendrów, którzy chcą praktycznie pomóc Ukrainie” – mówi dyplomata. „Niektórzy chcą udzielić pomocy humanitarnej, a część chce pozwolić Ukraińcom pozostać w swoich domach” – dodaje Kononenko.

Ambasador uczestniczył w poniedziałek w debacie w izbie niższej parlamentu (Tweede kamer) poświęconej sytuacji na Ukrainie. Jak informują niderlandzkie media, został „gorąco powitany" przez premiera Marka Ruttego i liderów głównych sił politycznych.

330 tys. Ukraińców bez prądu

Z powodu ostrzału sił rosyjskich i walk z okupantem ponad 330 tys. osób zostało pozbawionych dostępu do energii elektrycznej - poinformowało w poniedziałek ukraińskie ministerstwo energii. Dodało, że 11,6 tys. osób utraciło dostęp do sieci gazowej.

"Z powodu działań wojennych 316 osad i 332 tys. konsumentów zostało pozbawionych prądu. Na terenie obwodów żytomierskiego, rówieńskiego, zaporoskiego, kijowskiego, czernihowskiego, sumskiego i charkowskiego 11 675 konsumentów utraciło dostęp do sieci gazowej" - przekazało ministerstwo.

Zobacz: Bohaterowie z Wyspy Węży żyją. Ukraińska marynarka wojenna potwierdza

Ekipy remontowe kontynuują prace nad przywróceniem dostaw energii - uzupełniło.

"System energetyczny Ukrainy pracuje stabilnie i ma wystarczające rezerwy surowców energetycznych" - podkreślono w komunikacie resortu

Wniosek Ukrainy o członkostwo w UE jest już gotowy

Wniosek Ukrainy o członkostwo w UE jest już gotowy – przekazało PAP źródło unijne. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wkrótce wniosek może zostać podpisany przez prezydenta Ukrainy i złożony w Brukseli.

Zobacz: Wniosek Ukrainy o członkostwo w UE jest już gotowy

Z nieoficjalnych informacji PAP wnika, że w przygotowanie wniosku Ukrainy zaangażowani byli bezpośrednio polscy dyplomaci w Brukseli. W ostatnich dniach ambasador Ukrainy Wsewołod Czencow brał udział w Radzie w posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE, jak również spotykał się wielokrotnie z polskimi dyplomami Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek weźmie udział w nadzwyczajnej sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli zdalnie lub skieruje przekaz wideo do członków PE.

Zobacz: Niemieckie media w kompletnej panice. Piszą o możliwym ataku jądrowym na Berlin i Warszawę

Hakerzy zaatakowali strony internetowe agencji TASS i innych rosyjskich mediów

Strony internetowe rosyjskiej państwowej agencji prasowej TASS i innych mediów padły w poniedziałek ofiarą hakerów, którzy podmienili ich zawartość z apelem o powstrzymanie Władimira Putina i zarządzonej przez niego inwazji na Ukrainę.

"Putin zmusza nas do kłamstwa i stwarza zagrożenie dla nas wszystkich... To nie nasza wojna, powstrzymajmy go!" - głosi apel zamieszczony przez hakerów na witrynie internetowej TASS-u, przytoczony w całości przez agencję Reutera. "Wzywamy was: powstrzymajcie to szaleństwo, nie posyłajcie swoich synów i mężów na pewną śmierć" - napisali autorzy antywojennej wiadomości.

W poniedziałek podobne cyberataki dotknęły również innych rosyjskich mediów, m.in. gazety "Izwiestia" oraz stacji telewizyjnej RBK. Obecnie strony te są niedostępne, podobnie jak witryna telewizji Russia Today, na którą już wcześniej przeprowadzono zmasowany atak typu DDoS (ang. Distributed Denial of Service).

Zobacz: Propagandysta Putina popłakał się na wizji. Przez sankcje stracił dwie wille we Włoszech

W Ochtyrce wysadzono bazę paliwową, w kierunku Sum jedzie sprzęt rosyjski

W Ochtyrce w obwodzie sumskim siły rosyjskie wysadziły bazę paliwową. W kierunku Sum kieruje się kolumna rosyjskiego sprzętu wojskowego – poinformował w poniedziałek szef rady miejskiej Sum Dmytro Żywyckij na kanale Telegramu.

Jak podał Żywyckij, bazę wysadzono o godz. 12.30 czasu lokalnego (11.30 czasu polskiego).

„Ze wszystkich stron na miasto kieruje się sprzęt wojskowy wroga. Jest ryzyko walk ulicznych! Bądźcie w bezpiecznym miejscu w domu, z dala od okien” – zaapelował do mieszkańców.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego: Plan rosyjskiej inwazji został oparty na zasadach, którymi kierowali się ich nazistowscy poprzednicy

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow uważa, że ukraińskie dowództwo wojskowo-polityczne zdołało przechwycić inicjatywę wojenną w walce z rosyjską inwazją.

"Plan rosyjskiej inwazji został oparty na zasadach, którymi kierowali się ich nazistowscy poprzednicy. (...) Centralnym punktem planu inwazji (prezydenta Rosji Władimira) Putina było zdobycie ukraińskiej stolicy Kijowa i utworzenie marionetkowego rządu kontrolowanego przez Federację Rosyjską" - napisał Daniłow w poniedziałek na Facebooku.

"Stawiamy opór na wszystkich frontach. Ale ciężkie walki trwają dalej" - dodał ukraiński polityk.

Daniłow wezwał Ukraińców do uświadomienia sobie, że oprócz działań wojennych, trwa także wojna informacyjna prowadzona przez wroga. Jak wyjaśnił, walka ta ma przede wszystkim na celu ukrycie przed obywatelami Rosji rzeczywistych strat personelu wojskowego w wojnie z Ukrainą.

Sekretarz RBNiO poprosił także Ukraińców o informowanie krewnych i znajomych mieszkających na terytorium Rosji o aktualnej sytuacji związanej z inwazją wojsk rosyjskich i o wielkości strat poniesionych przez wojska rosyjskie. Zalecił, by robić to za pośrednictwem sieci społecznościowych, a do przesyłanych tekstów załączać nagrania.

"Naszym celem jest walka z wrogiem na jego terytorium, aby rozbudzić protesty wewnątrz Federacji Rosyjskiej, które będą nawoływać do natychmiastowego zakończenia wojny. To walka z wrogiem na jego terytorium poprzez wszelkie możliwe narzędzia wpływu, przez komunikację z przyjaciółmi i krewnym mieszkającymi w Rosji" - napisał Daniłow.

"Można uznać, że ukraińska mobilizacja narodowa, ukraiński opór wobec agresji, rosną każdego dnia i z każdym dniem jesteśmy bliżej do ostatecznego zwycięstwa" - podsumował sekretarz RBNiO.

MSW: armia rosyjska ostrzelała Charków rakietami Grad, dziesiątki zabitych

Dziesiątki osób zginęły, a setki odniosły obrażenia w wyniku zmasowanego ostrzału Charkowa rakietami Grad przez siły rosyjskie - poinformował w poniedziałek doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

„Charków został właśnie masowo ostrzelany z Gradów. Dziesiątki zabitych i setki rannych!” – napisał Heraszczenko na swojej stronie na Facebooku.

The Jerusalem Post: Roman Abramowicz pomaga w negocjacjach

Według dziennika rosyjski miliarder Roman Abramowicz uczestniczy w rozmowach rosyjsko-ukraińskich.

Rozpoczęły się rozmowy delegacji Ukrainy i Rosji na granicy ukraińsko-białoruskiej 

W poniedziałek rozpoczęły się rozmowy delegacji Ukrainy i Rosji. Odbywają się one na Białorusi, w pobliżu granicy z Ukrainą, nad rzeką Prypeć. Nagranie, na którym widać delegacje wchodzące na salę obrad, opublikowała białoruska agencja państwowa BiełTA.

Rozmowy odbywają się „bez warunków wstępnych”.

Wcześniej poinformowano, że stronę ukraińską reprezentują m.in. minister obrony Ołeksij Reznikow, doradca prezydenta Mychajło Podolak i wiceminister spraw zagranicznych Mykoła Toczycki.

Rosja wysłała na rozmowy wiceszefa MSZ Andrieja Rudenkę, ambasadora na Białorusi Borysa Gryzłowa, deputowanego Leonida Słuckiego i wiceministra obrony Aleksandra Fomina. Na czele delegacji stoi Władimir Miediński.


Podolak: Kijów nie jest okrążony przez rosyjskie wojsko

Informacje o okrążeniu Kijowa przez siły wroga to fake – powiedział w poniedziałek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany przez media ukraińskie.

„Rosjanie mogą o tym tylko marzyć” – powiedział Podolak o rzekomym otoczeniu miasta.

„Kijów jest pod pełną kontrolą ukraińskich wojsk. Wjazd do miasta jest możliwy” – powiedział Podolak, przyznając jednocześnie, że na obrzeżach miasta toczyły się walki

Władze miasta: w Mariupolu w szpitalach 76 cywili

W szpitalach Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy, przebywało w poniedziałek rano 76 cywili – poinformowały władze tego miasta. W ciągu minionej doby przybyło nowych 16 rannych w wyniku rosyjskiej inwazji – podano.

Agencja Ukrinform pisze, że rano miasto znajdowało się pod kontrolą sił ukraińskich. Rosjanie ostrzeliwują okoliczne wsie oraz niektóre dzielnice Mariupola. 

Stoltenberg: rakiety przeciwlotnicze i broń przeciwpancerna w ramach zwiększonego wsparcia dla Ukrainy

Sojusznicy w NATO zwiększają wsparcie dla Ukrainy w postaci rakiet przeciwlotniczych i broni przeciwpancernej, a także pomocy humanitarnej i finansowej - zadeklarował w poniedziałek sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

"Właśnie rozmawiałem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wyraziłem uznanie dla odwagi (zwykłych) ludzi i sił zbrojnych Ukrainy. Sojusznicy NATO zwiększają wsparcie w postaci rakiet przeciwlotniczych, broni przeciwpancernej, a także pomocy humanitarnej i finansowej dla Ukrainy" - napisał Stoltenberg na Twitterze.


Kijów jest atakowany z każdej strony, ale miasto nie jest zablokowane

- Kijów jest atakowany przez Rosjan ze wszystkich stron, ale nie został zablokowany – poinformował w poniedziałek wiceszef kijowskiej administracji miejskiej Mykoła Poworoznyk.

Przez cały weekend trwały ataki rakietowe na ukraińską stolicę. Poworoznyk zapewnił jednak, że sytuacja w mieście jest spokojna, nie ma paniki i wszystko działa w sposób zorganizowany.

- Bezpieczniej zostawać w domu, bo nadal działają rosyjskie grupy dywersyjne. Organizujemy dostawy i nie przewidujemy katastrofy humanitarnej. Z każdą godziną coraz więcej firm chce pomagać, są gotowe same dowozić produkty – oznajmił Poworoznyk.

Zełenski ze specjalnym przekazem dla Rosjan

- Nie słuchajcie waszych oficerów i propagandystów; zostawiajcie sprzęt i ratujcie życie - apeluje prezydent Ukrainy.

Podczas przemówienia prezydent Ukrainy podziękował również za pomoc prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

- Rozmawiałem wczoraj (w niedzielę) z prezydentami Portugalii, Litwy, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Jestem szczególnie wdzięczny Andrzejowi za naszą wspólną owocną pracę. Rozmawiałem z premierami Belgii, Hiszpanii oraz z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Poparcie ze strony naszej antywojennej koalicji jest bezwarunkowe i bezprecedensowe - oświadczył Zełenski.

Zobacz: Nie chciał oddać telefonu rosyjskiemu żołnierzowi. Został zastrzelony

Wystąpienie prezydenta Ukrainy

Zełenski: W ciągu 4 dni rosyjskiej agresji zginęło 16 dzieci, a 45 zostało rannych.

Prezydent zwrócił się również z prośbą do UE o niezwłoczne przyjęcie jego kraju w ramach nowej specjalnej procedury.

- Nasz cel to być razem ze wszystkimi Europejczykami i przede wszystkim na równych prawach – powiedział Zełenski.

- Dziękując UE za „bezprecedensowe wsparcie” prezydent wskazał, że „żołnierze ukraińscy walczą o Ukrainę i całą Europę - stwierdził.

- O pokój, o życie dzieci, o równouprawnienie, o demokrację – dodał Zełenski.

Parlament: delegacja ukraińska przybyła na granicę z Białorusią, gdzie mają odbyć się rozmowy z Rosją

Delegacja Ukrainy przybyła na granicę ukraińsko-białoruską, gdzie ma rozmawiać z przedstawicielami Rosji – poinformowała w komunikatorze Telegram Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy.

W składzie delegacji są, według przekazanej informacji, m.in. minister obrony Ołeksij Reznikow, doradca prezydenta Mychajło Podolak i wiceminister spraw zagranicznych Mykoła Toczycki.

„Najważniejsza kwestia w rozmowach to niezwłoczne przerwanie ognia i wyprowadzenie wojsk (rosyjskich - PAP) z terytorium Ukrainy” – podano.Ukraińska delegacja leci już śmigłowcem na spotkanie na Białorusi

Delegacja ukraińska udała się na rozmowy na Białoruś śmigłowcem, a rozmowy zaczną się około godz. 10 czasu polskiego - poinformowała deputowana ukraińskiej partii Sługa Narodu Jewhenia Krawczuk w ukraińskiej telewizji, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

W niedzielę poinformowano, że rozmowy ukraińsko-rosyjskie odbędą się na granicy ukraińsko-białoruskiej nad rzeką Prypeć.

Będzie debata na temat członkostwa Ukrainy w UE

Odbędzie się debata na temat członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej - zapowiedział w poniedziałek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w rozmowie z francuską stacją telewizyjną BFM.

"To jest debata, która odbędzie się w każdym wypadku" - oświadczył Michel, dodając, że Wspólnota ma już umowę stowarzyszeniową z Ukrainą, którą można jeszcze wzmocnić.

W niedzielę, również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała, że "Ukraina jest jednym z nas i chcemy, aby znalazła się w Unii Europejskiej".

Niemka nie zasugerowała jednak, że będzie to szybka ścieżka akcesyjna, o którą apelował w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Mamy proces (zbliżania) z Ukrainą, czyli na przykład integrację rynku ukraińskiego z jednolitym rynkiem unijnym. (...) Mamy bardzo ścisłą współpracę w kwestii sieci energetycznych. (...) Jest bardzo wiele tematów, w których współpracujemy" - podkreśliła von der Leyen.

Pytana o możliwość rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją oceniła: "Ważne jest, aby strona ukraińska zgodziła się na takie rozmowy i żeby warunki były dobre dla strony ukraińskiej. Generalnie zawsze lepiej jest prowadzić rozmowy pokojowe, niż walczyć. Ale zaufanie do prezydenta (Władimira) Putina zostało całkowicie stracone".

Cztery dni rosyjskiej agresji: stracili 29 samolotów, 191 czołgów i 5,3 tys. ludzi

Rosyjska armia przez cztery pierwsze dni inwazji na Ukrainę straciła m.in. 191 czołgów, 29 samolotów, 29 śmigłowców, trzy bezzałogowe statki powietrzne i pięć systemów obrony przeciwlotniczej - poinformowała w poniedziałek na Facebooku wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar. Straty w ludziach po stronie rosyjskiej wyniosły 5300 osób.

Zobacz: Nowe informacje z Ukrainy. Jak minęła noc w kraju? Ukraińskie media donoszą

Ponadto z zestawienia opublikowanego przez Malar wynika, że w ciągu czterech dni konfliktu agresor stracił 816 bojowych wozów opancerzonych, 291 pojazdów wojskowych, 60 cystern, dwie jednostki pływające, 74 działa, jeden system kierowanych rakiet ziemia–powietrze Buk oraz 21 wyrzutni rakietowych Grad.

"Dane mają charakter orientacyjny i być może zostaną doprecyzowane, ponieważ niezwykle trudno jest je uzyskać po bitwie. Dowódcy skupiają się przede wszystkim na walce" - zastrzegła wiceszefowa resortu obrony.


Zobacz: Kursy walut. Rubel osiągnął historyczne dno

Hakerzy włamali się na stronę Kremla i upublicznili numery telefonów. Każdy może dzwonić

Ukraińscy hakerzy włamali się na stronę internetową Kremla i upublicznili całą bazę danych telefonicznych - powiedział w poniedziałek na antenie telewizji Ukraina-24 doradca ministra spraw wewnętrznych Wadym Denysenko.

"Wczoraj (w niedzielę) wieczorem zrealizowaliśmy kolejną inicjatywę i wspólnie z Cyborgs-Spam of Ukraine włamaliśmy się na stronę Kremla, a całą bazę telefoniczną umieściliśmy w Telegramie na kanale +Włast'RF+ (Władze FR)" – poinformował Denysenko.

Dokładne instrukcje i linki można również znaleźć na Telegramie innego doradcy w MSW Ukrainy Antona Heraszczenki.

- Każdy, kto chce, może wejść na czat bota na Telegramie, w którym są numery telefonów urzędników. Następnie wybieracie numer rzecznika prasowego Putina - Pieskowa, i dzwonicie w dzień i w nocy i mówicie co myślicie o perfidnym ataku szumowin na Ukrainę - przekazał Heraszczenko.

Sztab generalny: rosyjska armia obniżyła tempo natarcia, ataki są odpierane

Siły rosyjskie obniżyły tempo natarcia na wszystkich kierunkach, a ukraińska armia z powodzeniem odpiera ataki – poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, podsumowując stan z poniedziałku rano.

Wojska rosyjskie atakują lotniska wojskowe i cywilne, punkty dowodzenia, obiekty obrony przeciwlotniczej, ważne obiekty infrastruktury, miasta i oddziały wojsk ukraińskich – podkreślił sztab. Łamiąc prawo międzynarodowe, siły rosyjskie uderzyły rakietami w domy mieszkalne w Żytomierzu (środkowa część kraju) i Czernihowie (na północy).

Sztab informuje, że z powodzeniem udaje się odpierać ataki jeszcze na dojazdach do miast, zmuszając przeciwnika do rezygnacji z natarcia. „Według stanu z dzisiaj tylko jedna z ukraińskich brygad zniszczyła ogniem artyleryjskim ponad pięć kolumn sprzętu wojskowego i żołnierzy przeciwnika” – napisano.

Sztab podkreśla, że siły rosyjskie są zdemoralizowane i odnoszą duże straty, dochodzi do dezercji i niesubordynacji.

Władze obwodu: Charków jest pod kontrolą sił ukraińskich

Charków jest pod kontrolą Ukrainy – podaje w poniedziałek portal Suspilne, powołując się na informacje przekazane przez władze obwodu charkowskiego.

„Całą noc odpieraliśmy atak, niszczyliśmy kolumny, jeszcze zanim mogły zająć pozycje do ostrzału artyleryjskiego. Miasto jest pod kontrolą. Bardzo dużo grup dywersyjnych” – poinformował szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow.

Jak podał, cały rosyjski sprzęt, który zdołał wjechać do miasta w niedzielę, został zniszczony. W jednej ze szkół zablokowano i zlikwidowano 20 dywersantów. Ponadto poinformował o przypadku poddania się „siedmiu rosyjskich żołnierzy jednemu żołnierzowi ukraińskiemu”.


Prezydent zwołał dziś przed południem spotkanie kierownictwa państwa ws. Ukrainy

Kolejne spotkanie kierownictwa państwa ws. Ukrainy zwołał na dziś przed południem prezydent Andrzej Duda - poinformowało w poniedziałek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

"Prezydent @AndrzejDuda na dziś przed południem zwołał kolejne spotkanie kierownictwa państwa ws. Ukrainy. Odbędzie też konsultacje z sojusznikami związane z politycznym przygotowaniem decyzji dot. wsparcia Ukrainy, sankcji i wzmocnienia NATO" - napisano w poście BBN na Twitterze.

Wojska rosyjskie zajęły Berdiańsk - port nad Morzem Azowskim

Rosyjskie wojska w nocy z niedzieli na poniedziałek zajęły Berdiańsk, port położony nad Morzem Azowskim, na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował doradca administracji prezydenckiej Ołeksij Arestowycz, a także władze lokalne na Facebooku.

"Berdiańsk jest okupowany przez wroga. Nie ma tam naszych wojsk. Miasto zostało zajęte przez zgrupowanie nacierające z Melitopola. Teraz oni (tj. Rosjanie - PAP) tam są" - powiedział Arestowycz, cytowany przez portal RBK.

Z kolei lokalna ukraińska administracja poinformowała na Facebooku, że miejscowa policja "została rozwiązana, a władze miasta odmówiły współpracy z okupantem".

Podczas zdobywania miasta jedna osoba zginęła, a inna została ranna.

AP: Białoruskie wojsko dołączy do inwazji na Ukrainę

Białoruskie wojska najprawdopodobniej dołączą do sił rosyjskich dokonujących inwazji na Ukrainę i może do tego dojść już w poniedziałek - poinformował cytowany przez agencję AP przedstawiciel amerykańskiego wywiadu.

Dowódca obrony Kijowa: zniszczyliśmy kolumny wrogich wojsk, Rosjanie są zmęczeni i zniechęceni

W niedzielę zniszczyliśmy kolejne kolumny wrogich wojsk, Rosjanie są zmęczeni i zniechęceni - powiedział dowódca obrony Kijowa, generał pułkownik Aleksander Syrski, cytowany w poniedziałkowym komunikacie wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Dziś wróg ponownie próbował przebić się przez obronę Kijowa. Kolejne kolumny rosyjskich wojsk starały się wedrzeć na przedmieścia ukraińskiej stolicy" - wskazał Syrski. "Sytuacja w stolicy naszej ojczyzny niezmiennie znajduje się pod naszą kontrolą" - dodał ukraiński wojskowy.

"Zniszczyliśmy kolumny rosyjskiego sprzętu, ich żołnierze są zmęczeni i zniechęceni, wielu z Rosjan zginęło" - poinformował dowódca obrony Kijowa. "Udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie bronić naszych domów" - zaznaczył.

Budynek mieszkalny w Czernihowie uderzony przez rakietę

W poniedziałek o godzinie 2:45 czasu lokalnego w znajdujący się w centrum Czernihowa budynek mieszkalny uderzyła rakieta - podała agencja Ukrinform.

W wyniku ataku w budynku wybuchł pożar, w rezultacie którego ranna została jedna kobieta.

Rząd: Rosja ostrzeliwuje korytarze humanitarne oraz ewakuowane nimi kobiety i dzieci

W wyniku ostrzału przez Rosję korytarzy humanitarnych ranne zostały ewakuowane nimi kobiety i dzieci - powiedziała Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych, cytowana w poniedziałek przez agencję Ukrinform.

"Rosja ostrzeliwuje korytarze humanitarne, ignorując nasze prośby o umożliwienie ewakuacji kobiet, dzieci, sierot i osób o ograniczonej sprawności ruchowej. W rezultacie tych działań ranni zostali cywile" - poinformowała polityk.

"Szkoda, że kiedyś ci ludzie uważali Rosjan za swoich braci i siostry" - dodała Wereszczuk.

Według Ludmyły Denisowej, ukraińskiej rzeczniczki praw człowieka, "wróg z niespotykaną brutalnością niszczy domy, szpitale, przedszkola i szkoły". Rosjanie ostrzelali szpital dziecięcy w Kijowie, w wyniku czego zginęło jedno dziecko, a cztery inne zostały ranne.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy podało w niedzielę, że w konsekwencji rozpoczętej przez Rosję w czwartek wojny zginęło 352 cywilów, w tym 14 dzieci.

SW


Czytaj też:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj292 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka