Jest już pierwsza Ukrainka, której nadano PESEL w nowej procedurze

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Fot. KPRM
Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Fot. KPRM
Pierwszą osobą, której nadano PESEL w nowej procedurze dla gości z Ukrainy, została pani Oksana ze Starokonstantynowa – napisał w mediach społecznościowych pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.


Sekretarz stanu w KPRM Paweł Szefernaker zaznaczył, że na razie trwają testy systemu rejestracji uchodźców z Ukrainy. Rejestracja w urzędach gmin i miast ruszy w najbliższą środę 16 marca.


PESEL i Profil Zaufany razem

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa podczas sobotniej konferencji w KPRM mówił, że proces wydawania numeru PESEL jest połączony z uruchomieniem Profilu Zaufanego, czyli narzędzia, które umożliwi korzystanie zdalne z usług, które oferuje administracja rządowa i samorządowa, a także uruchomienie mobilnego dokumentu, którym można będzie się posługiwać w relacjach z urzędami, placówkami ochrony zdrowia i cywilnoprawnych.

Przekazał, że będzie to najszybsze wdrożenie na taką skalę systemu rejestru państwowego.

- Ruszyliśmy z tymi pracami równolegle do prac legislacyjnych i jutro jest planowane uruchomienie tych usług – powiedział i dodał, że dwa dni na początku tygodnia zostaną przeznaczone na testy w jednostkach samorządów, aby sprawdził, czy np. procesy bezpieczeństwa są poprawnie wdrożone.

Nowe przepisy dla obywateli Ukrainy

Nowe przepisy weszły w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i obowiązują, co do zasady, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. O nadanie numeru PESEL uchodźcy mogą wnioskować w dowolnym organie wykonawczym gminy. Uchodźcy mogą także podjąć w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej. Uczniowie i studenci mogą kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach. Uchodźcom z Ukrainy przysługiwać też będzie pomoc finansowa. Zgodnie z ustawą dostaną oni jednorazowo 300 zł na osobę.

Dofinansowanie pobytu Ukraińców

Od środy 16 marca również mieszkańcy, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy do własnych domów, będą mogli składać wnioski o refinansowanie kosztów ich pobytu.

- To 40 zł za dzień za osobę, której udzielone zostało schronienie. Bez wglądu na to, kiedy rodzina złoży wniosek o refinansowanie, to będzie ono przydzielone od momentu, w którym przyjęło się pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Będziemy wypłacać środki wstecz, a nie „z góry” – podkreślił Paweł Szefernaker.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj22 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie