Ustawa sankcyjna uderzy w rosyjskie interesy w Polsce.
Ustawa sankcyjna uderzy w rosyjskie interesy w Polsce.

Ustawa o zamrażaniu rosyjskich majątków. Sejm zdecydował

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 64
Sejm przyjął tzw. ustawę sankcyjną, zamrażającą majątki osób i firm związanych z rosyjskim reżimem. Poza tym, projekt zakazuje propagowania i używania symboli Federacji Rosyjskiej, widocznych w czasie krwawej inwazji na Ukrainie.

Za ustawą sankcyjną zagłosowało aż 445 posłów przy braku sprzeciwu. Od decyzji wstrzymało się 11 parlamentarzystów. Jej dokładna nazwa brzmi "o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego". 

Pomysł PiS wprowadza  embargo na import węgla z Rosji, furtkę do zamrażania majątków podmiotów i osób wspierających agresję Rosji na Ukrainę. Zakazuje też propagowania i używania symboli związanych z rosyjską inwazją. Ustawa uderza również w białoruskie podmioty. Za łamanie ustawy sankcyjnej grozi nawet kara więzienia. 

- Ustawa przewiduje przepisy karne, które mówią, że osoba która świadomie nie przestrzega sankcji może podlegać karze pozbawienia wolności nie krótszej niż 3 lata - mówił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Za propagowanie rosyjskich symboli wojennych grozi natomiast do 2 lat kary więzienia.  

Sejm zgodził się na poprawkę KO, która skasowała artykuł obligujący ministra spraw wewnętrznych do publikowania w środkach masowego przekazu listy osób lub podmiotów, wobec których zastosowano przepisy ustawy sankcyjnej. Jak przekonywała opozycja, rząd musi to i tak zrobić w internetowym biuletynie informacji publicznej. 

GW


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj64 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka