Ukraińcy biją na alarm. Armia rosyjska planuje specjalną operację

PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Według niedzielnego komunikatu sztabu ukraińskich sił zbrojnych wojska rosyjskie planują przeprowadzenie desantu morskiego na terytorium Ukrainy. W ciągu ostatniej doby ukraińskim sił obronnym udało się odeprzeć dziesięć ataków Rosji, a także zniszczyć 13 celów rosyjskich w powietrzu, w tym samolot i śmigłowiec.

Według raportu sztabowego w ciągu doby w obwodach donieckim i ługańskim siły ukraińskie odparły dziesięć ataków przeciwnika, niszcząc piętnaście czołgów, 24 jednostek sprzętu opancerzonego oraz 10 samochodów, a także trzy zestawy artyleryjskie.

Ponadto w ciągu doby zniszczono 13 rosyjskich celów w powietrzu – jeden samolot, jeden śmigłowiec, pięć bezzałogowców i sześć rakiet manewrujących.

Sztab Generalny: Rosjanie przygotowują się do desantu morskiego

„Trwają przygotowania pododdziałów 810. i 155. Samodzielnych Brygad Piechoty Morskiej do przeprowadzenia operacji desantu morskiego” – podał sztab w porannym komunikacie, zaznaczając, że „szczegóły są ustalane”.

Wskazano również, że Rosjanie kontynuują przerzut swoich wojsk na Ukrainę z rosyjskich obwodów kurskiego, briańskiego i woroneskiego. Według sztabu siły przeciwnika, które znajdują się na terytorium Ukrainy, mają „istotne problemy z logistyką”.

Sztab podkreśla, że w dalszym ciągu istnieje zagrożenie atakami rakietowymi w obwodach czernihowskim i sumskim.

Trwa częściowa blokada Charkowa i ostrzały dzielnic mieszkalnych w tym mieście.

W obwodzie donieckim Rosjanie nadal bombardują Mariupol. W rejonie portu w tym mieście przeciwnik przeprowadził szturm.

W Charkowie w wyniku ostrzałów co najmniej dwoje zabitych; trwają ataki w obwodzie ługańskim

W ciągu doby w Charkowie w wyniku rosyjskich ostrzałów wybuchło 11 pożarów, co najmniej dwie osoby zginęły, 18 jest rannych – poinformowali w niedzielę rano ratownicy. W nocy i rano przeciwnik kontynuował ostrzały Siewierodoniecka, Kreminnej i Nowodrużeska.

Ratownicy służby ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformowali, że w ciągu doby byli 31 razy wzywani do działań na terenie Charkowa. W wyniku ostrzałów wybuchło 11 pożarów.

Wiadomo o co najmniej dwóch zabitych osobach, 18 jest rannych.


W obwodzie ługańskim w nocy i rano przeciwnik kontynuował ostrzał miejscowości – poinformował szef obwodu Serhij Hajdaj.


W Siewierodoniecku płonęły cztery bloki mieszkalne. Ostrzeliwane były także m.in. Nowodrużesk i Kreminna – tam ranna została co najmniej jedna osoba.

Czytaj dalej:

SW

Lubię to! Skomentuj38 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka