Chiński operator kart kredytowych odmówił współpracy z Rosją. UnionPay boi się sankcji

źródło: Flickr / The English News
źródło: Flickr / The English News
Rosyjskie media informują, że chiński operator kart kredytowych UnionPay odmówił współpracy rosyjskim bankom z powodu obaw związanych z sankcjami związanych z wojną na Ukrainie.

Jak podaje RBC, decyzja UnionPay dotyczy największego komercyjnego banku w Rosji – Sberbanku, a także mniejszych instytucji, które tym samym zostają pozbawione możliwych alternatywnych rozwiązań po wycofaniu się Visy i Mastercardu z tego kraju.

Operatorzy kart kredytowych wycofali się z Rosji

Mastercard i Visa zawiesiły operacje w Rosji po nałożeniu przez Zachód sankcji na rząd Władimira Putina za atak na Ukrainę.

Sberbank oraz Tinkoff Bank ogłosiły wówczas, że będą się skłaniać ku zmianie operatora na UnionPay, kierowanego przez chińskie banki. UnionPay jest jednym z największych światowych operatorów płatności, jednak większość jego interesów ma miejsce w Chinach.

Chiński operator boi się sankcji

Amerykańscy urzędnicy ostrzegli, że rządy oraz firmy próbujące podważyć sankcje nałożone na Rosję spotkają się z konsekwencjami. Z informacji RBC wynika, że UnionPay chce uniknąć sankcji.

Pomimo tego, że chiński przywódca Xi Jinping uznaje Rosję za "najważniejszego partnera strategicznego", a także krytykuje sankcje nakładane na Moskwę, firmy i banki tego kraju nie chcą narażać się na zachodnie sankcje.


RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka