Premier Morawiecki: Merkel i Tuskowi zabrakło wyobraźni

Angela Merkel, Ursula von der Layen i Donald Tusk. Fot. PAP/EPA/ANTONIO BAT
Angela Merkel, Ursula von der Layen i Donald Tusk. Fot. PAP/EPA/ANTONIO BAT
Mogę zapewnić, że gaz nie przestanie płynąć do polskich domów i fabryk. Za złamanie zasad kontraktu na dostawy gazu będziemy domagać się odszkodowań. Rosja zapłaci za swoje postępowanie - napisał w liście do czytelników „Super Expressu” premier Mateusz Morawiecki.

W liście opublikowanym w weekendowym wydaniu „SE” premier przypomniał, że w środę rano, na polecenie Władimira Putina, rosyjski gaz przestał płynąć do Polski. „Rosja pozbawiła dostaw również Litwę i Bułgarię. Próbując ukarać w ten sposób kraje, które stanęły w obronie Ukrainy” - wyjaśnił.

Polecamy:

NATO poderwało wielokrotnie myśliwce, Polska też. Poznaliśmy przyczynę

Afera z nielegalnym push-backiem imigrantów. Rezygnacja szefa Frontexu

"Putin mocno się przeliczył"

„Jeśli Putin myślał, że rzuci w ten sposób Polskę na kolana, to mocno się przeliczył” - podkreślił Morawiecki.

Zwrócił uwagę, że „niektórych decyzja Putina mogła zaskoczyć”. „Ale Polska była na nią gotowa” - wyjaśnił.

Premier zaznaczył, że „od lat rząd Prawa i Sprawiedliwości pracował, by zabezpieczyć nasz kraj na wypadek szantażu Rosji”. „Zmagazynowaliśmy duże zapasy gazu” - napisał. "Mamy nowe źródła dostaw. Gazociąg Bałtycki, czyli Baltic Pipe, umożliwi nam kupno gazu z Norwegii" - wyjaśnił.

„Dzięki mądrym inwestycjom, takim jak gazoport w Świnoujściu, to Polska będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego w regionie” - zapewnił Morawiecki.

"Merkel i Tuskowi zabrakło wyobraźni"

Zwrócił uwagę, że w Polsce i Europie „przez lata podpisywano niekorzystne kontrakty na gaz z Rosji”. „Nasi poprzednicy byli gotowi zaufać Putinowi w 100 proc. i uzależnić nas od rosyjskich dostaw aż do 2037 r.” - napisał. „Gdyby tak się stało, Polska byłaby dziś marionetką Rosji. To Putin decydowałby, czy mamy w domach ogrzewanie, czy jednak zmarzniemy” - ocenił premier.

Według Morawieckiego


Angeli Merkel i Donaldowi Tuskowi zabrakło wyobraźni.


„Na szczęście udało nam się wyrwać z siatki zależności od Rosji. Bo Prawo i Sprawiedliwość od początku wiedziało, że interesy z Putinem to ślepa uliczka” - napisał.”Mogę zapewnić, że gaz nie przestanie płynąć do polskich domów i fabryk” - podkreślił premier.

"Polska bardziej niezależna"

Zwrócił uwagę, że Polska „kończy z życiem w strachu i niepewności”. „Do tej pory Putin trzymał pistolet przystawiony do naszej głowy. Byliśmy zdani na łaskę i niełaskę Rosji” - tłumaczył. „To wreszcie dobiega końca” - wyjaśnił.

„Dzięki rządom Prawa i Sprawiedliwości Polska staje się bardziej bezpieczna i bardziej niezależna” - ocenił, dodając, że „czasy są pełne wyzwań”. „Ale my jesteśmy na nie gotowi” - zapewnił Morawiecki.

„Putin na pewno nie ustąpi. Ale nie damy się zastraszyć. A za złamanie zasad kontraktu na dostawy gazu będziemy domagać się odszkodowań” - wyjaśni. „Rosja zapłaci za swoje postępowanie” - podkreślił Mateusz Morawiecki.

KW

Obejrzyj: Lewy z Bicepsem: Marek Magierowski, czarnym koniem wyborów prezydenckich?


Czytaj dalej:

Sędzia mówi wprost: Nie mam problemu z oświadczeniami majątkowymi naszej grupy [WYWIAD]

Tak Ukraińcy odpierają atak rosyjskiego najeźdźcy. Obrazki jak z filmu w Mariupolu

Polska będzie patrolować słowackie niebo. I to przez około dwa lata

Sowietolog wskazuje na to, co mocno podrażniło Putina. "Pytanie, czy jest samobójcą"

Giertych triumfuje. Sąd nie zgodził się na tymczasowe aresztowanie mecenasa

Lubię to! Skomentuj44 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka