Skok stulecia w Niemczech, wynieśli 6,5 mln euro z urzędu. Złodziejami okazali się Polacy

Takie skoki na kasę ogląda się raczej tylko na filmach. fot. fotoblend/Pixabay
Takie skoki na kasę ogląda się raczej tylko na filmach. fot. fotoblend/Pixabay
Takie skoki na kasę ogląda się raczej tylko na filmach. Historia okrzyknięta przez niemieckie media kradzieżą stulecia wydarzyła się jednak naprawdę. Z urzędu celnego w miejscowości Emmerich przestępcy wykradli 6,5 mln euro w gotówce. Zdarzenie miało miejsce jesienią 2020 roku. "Gazeta Wyborcza" dotarła do informacji, że za skokiem stulecia stali...Polacy ze Zgorzelca. W sprawie właśnie dokonano zatrzymań.

Mimo że do zuchwałej kradzieży doszło dwa lata temu, to dopiero dziś poznaliśmy szczegóły dotyczące przestępstwa, do którego doszło w niemieckiej miejscowości Emmerich.

Niemcy. Skok stulecia, wynieśli z urzędu 6,5 mln euro

Sprawie postanowili się przyjrzeć dziennikarze "Gazety Wyborczej", którzy odkryli historię napadu na urząd celny w Niemczech.

W trakcie kradzieży złodzieje sforsowali wszystkie zabezpieczenia w urzędzie. Co więcej, w skarbcu instytucji znaleźli znacznie więcej gotówki niż zakładali. Przestępcy szacowali, że mogą ukraść 500 tys. euro, ale przeżyli pozytywne rozczarowanie. Zamiast tej kwoty opuścili budynek z ponad 6,5 mln euro w gotówce.

Czytaj: Dmitrij Miedwiediew mówi wprost: Pomoc dla Ukrainy może skończyć się wojną nuklearną

Dalej robi się jeszcze ciekawiej. Okazuje się, że jednym z organizatorów skoku był pracownik tego urzędu, którym był Polak. Jak czytamy w "GW", złodzieje wpadli po tym, jak pokłócili się o pieniądze.

Wpadli po kłótni o pieniądze

Jeden z przestępców pojechał zawieźć urzędnikowi przysługujące mu 1,5 mln euro. Jednak przekazał mu zaledwie 500 tys. euro, a pozostałe pieniądze z kradzieży chciał sobie przywłaszczyć. Kolegów z Polski oczywiście o tym fakcie nie informował.

Czytaj: Sławomir Jastrzębowski: Sprawa Ewy Tylman i państwo sadysta

Kiedy urzędnik zorientował się, co jest grane, zaczął gadać o sprawie. Szum doprowadził do tematu kradzieży przedstawicieli dolnośląskiego półświatka. Z tego środowiska informacje szybko trafiły do polskich służb, które w tym tygodniu zatrzymały cztery osoby zamieszane w skok stulecia w Niemczech.

"W Zgorzelcu wpadło trzech mężczyzn i kobieta. Wśród nich jest Daniel L. – Polak pracujący w niemieckim urzędzie celnym" – pisze "GW". Wszyscy przebywają teraz w areszcie.

SW

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka