Absurdalne doniesienia z frontu. Rosjanie zmuszeni do użycia zmywarek

Rosyjska armia jest zmuszona do stosowania do chipów ze zmywarek i lodówek w niektórych urządzeniach wojskowych. fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV
Rosyjska armia jest zmuszona do stosowania do chipów ze zmywarek i lodówek w niektórych urządzeniach wojskowych. fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV
Amerykańskie sankcje wobec Rosji zmuszają rosyjską armię do stosowania chipów ze zmywarek i lodówek w niektórych urządzeniach wojskowych - powiedziała w czwartek minister handlu USA Gina Raimondo.

Rosjanom brakuje półprzewodników. Absurd wojenny trwa 

"Mamy doniesienia od Ukraińców, że kiedy znajdują rosyjski sprzęt wojskowy, jest on wypełniony półprzewodnikami, które zostały wyjęte ze zmywarek i lodówek" – oświadczyła Raimondo podczas wysłuchania w Senacie USA.

Według Raimondo w wyniku sankcji eksport technologii z USA do Rosji spadł o prawie 70 procent od czasu ich wprowadzenia pod koniec lutego. Około 30 innych krajów przyjęło podobne zakazy eksportu, które dotyczą również Białorusi.

Czytaj: Wielki skalp Ukraińców. Płonie kolejny po "Moskwie" ważny rosyjski okręt

"Nasze podejście polegało na zablokowaniu rozwoju rosyjskiej technologii, aby sparaliżować ich zdolność do kontynuowania operacji wojskowej. I to jest dokładnie to, co robimy" – mówiła Raimondo.

Wojna Ukrainy i Rosji. W tle półprzewodniki

Rzeczniczka ministerstwa handlu Robyn Patterson sprecyzowała, że liczba wysyłek z USA do Rosji zawierających przedmioty podlegające sankcjom, czyli półprzewodniki, sprzęt telekomunikacyjny, lasery, awionikę i elementy technologii morskiej, spadła o 85 procent, a ich wartość obniżyła się o 97 procent w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku.

Czytaj: Gorąco w Sejmie, poszło o Glapińskiego. Kluczowy poseł PO odcięty od głosu

Chipy komputerowe, zwane również półprzewodnikami, to "mózgi" obsługujące większość nowoczesnego sprzętu, od urządzeń domowych po myśliwce wojskowe. Rosja produkuje niewiele własnych chipów, opierając się na imporcie z firm azjatyckich i zachodnich.

Według ekspertów z londyńskiej grupy Conflict Armament Research, która przeprowadziła analizę działania rosyjskich dronów wojskowych, zestrzelonych nad Ukrainą w ostatnich latach, maszyny te były wypełnione zachodnimi urządzeniami elektronicznymi i komponentami. 

SW

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj30 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka