Biden o obronie Tajwanu. USA użyją siły?

Joe Biden podczas wizyty w Tokio zapewnił, że USA byłyby skłonne użyć siły, by bronić Tajwanu w przypadku chińskiej inwazji na wyspę (fot. PAP)
Joe Biden podczas wizyty w Tokio zapewnił, że USA byłyby skłonne użyć siły, by bronić Tajwanu w przypadku chińskiej inwazji na wyspę (fot. PAP)
Agencja Reutera poinformowała, że prezydent Biden podczas swojej poniedziałkowej wizyty w Tokio oznajmił, że byłby skłonny do użycia siły, aby bronić Tajwanu, a USA wspólnie z innymi krajami starają się zapewnić, że Chiny nie będą mogły użyć siły przeciwko wyspie.

Chińskie samoloty wojskowe w pobliżu Tajwanu

Przebywający obecnie z wizytą w Japonii prezydent Stanów Zjednoczonych oznajmił, że Chiny ryzykują wysyłając swoje samoloty wojskowe w pobliże Tajwanu.

Chińskie władze uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL, a także dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości zbrojnej inwazji. Stany Zjednoczone, podobnie jak większość państw na świecie, nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem, jednak uważane są za jego największego sprzymierzeńca i dostawcę broni.

USA pomogą Tajwanowi w samoobronie?

USA sprzeciwiają się również możliwości jednostronnej zmiany statusu quo, a wewnętrzne prawo zobowiązuje je do pomocy Tajwanowi w samoobronie. Waszyngton od lat stosuje zasadę „strategicznej niejednoznaczności” i nie deklaruje wprost, czy wysłałby wojsko do obrony Tajwanu w razie chińskiego ataku. 


RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka