Coraz gorsze relacje między Ukraińcami i goszczącymi ich rodzinami

Ukraińskie dzieci. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Alena Solomonova
Ukraińskie dzieci. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Alena Solomonova
Po trzech miesiącach psują się relacje między ukraińskimi uchodźcami, a goszczącymi ich holenderskimi rodzinami - twierdzi dziennik „De Volkskrant”. Gazeta przypomina, że prawie jedna trzecia z 60 tys. uchodźców z Ukrainy zatrzymała się prywatnych domach Holendrów.

Uchodźcy z Ukrainy. Rosną napięcia

„Po prawie trzech miesiącach dzielenia się łazienkami i komunikowania się jedynie rękami, odbiór Ukraińców w goszczących ich rodzinach staje się coraz bardziej »gorzki«” – napisał w sobotę poczytny dziennik.

Polecamy:

Scholz i Macron rozmawiali z Putinem. Przywódca Rosji grozi Zachodowi

Trump na kongresie NRA: Złego człowieka z bronią powstrzyma tylko dobry człowiek z bronią

Jak relacjonuje, na grupie „Ukraińscy uchodźcy NL”, która powstała jakiś czas temu na Facebooku, znajduje się szereg wpisów Ukraińców, którzy muszą lub chcą opuścić rodzinę goszczącą lub odwrotnie - Holendrów, pytających, czy inni chcą przejąć ich gości.

Do urzędu miasta w Hadze co tydzień zgłasza się 50 Ukraińców z rodzin goszczących, którzy chcieliby zostać przeniesieni do schroniska utworzonego przez gminę.

„Takie zgłoszenia zaczęły się pojawiać dopiero od czterech tygodni” – powiedział „De Volkskrant” rzecznik urzędu miasta.

"Niedogodności i nieporozumienia"

„Otrzymujemy wiele informacji o niedogodnościach i nieporozumieniach, często związanych z barierą językową” – mówi Maria Szaidrowa koordynatorka Fundacji Ukraińcy w Holandii, cytowana w dzienniku.

Twierdzi ona, że często odbiera rozpaczliwe telefony od uchodźców, którzy chcą opuścić goszczącą ich rodzinę. „Takich telefonów jest coraz więcej” – mówi koordynatorka.

Według najnowszych danych, w Holandii zarejestrowanych jest obecnie 59 610 ukraińskich uchodźców. Według ministerstwa sprawiedliwości i bezpieczeństwa dwie trzecie z nich zostało przyjętych w ośrodkach przygotowanych przez gminy, natomiast reszta zatrzymała się w domach prywatnych.

KW

Czytaj dalej:

"Ukraina nie przegrywa. Większym zagrożeniem od rakiet Putina jest brak jedności Zachodu"

Masowe naloty CBŚP na kluby ze striptizem. "Pranie pieniędzy i rozboje"

Kto następcą Putina? Rewelacje „Bilda” dotyczą bliskiej rodziny

Władimir Putin podpisał ustawę. Rosja będzie miała więcej żołnierzy?

Dziennikarze TVP w Trójce. "Chodzi o ujednolicenie narracji telewizyjnej i radiowej"

Lubię to! Skomentuj117 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka