Inflacja rośnie w Polsce. Fot. Pixabay
Inflacja rośnie w Polsce. Fot. Pixabay

Inflacja znów przyspiesza. GUS podał dane za maj

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 157
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. wzrosły rdr o 13,9 proc. - podał GUS. To najwyższy wynik od 1998 roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,7 proc. A to nie koniec wzrostów - szacują ekonomiści.

Inflacja według GUS była w maju wyższa, niż w kwietniu - wtedy wyniosła 12,4 proc. Ekonomiści spodziewali się wzrostu inflacji kwietniowej do 13,5-maksymalnie 14 procent.

Inflację nakręcają przede wszystkim ceny paliw, energii i żywności. Ekonomiści spodziewają się, że ceny będą jeszcze rosnąć, więc inflacja w najbliższych miesiącach będzie jeszcze wyższa. 


Produkt Krajowy Brutto w I kw. 2022 r. wzrósł o 8,5 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 7,6 proc. rdr w IV kw. 2021 r. - wynika z komunikatu GUS. Z kolei inwestycje w I kw. wzrosły o 4,3 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 6,6 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 13,2 proc. rdr. 

Dzisiejsze dane GUS pokazują, że inflacja w kwietniu jest najwyższa od początku 1998 roku. Wtedy w marcu indeks CPI sięgał 13,9 procent.
ja

Czytaj także:
Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj157 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka