Premier Morawiecki w Stalowej Woli. "Bezpieczeństwo najwyższym priorytetem rządu"

We wtorek w Stalowej Woli Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości. Źródło: KPRM
We wtorek w Stalowej Woli Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości. Źródło: KPRM
We wtorek w Stalowej Woli Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości. Dodał, że rząd wprowadza obecnie program wielomiliardowych inwestycji w nowoczesne uzbrojenie.

„Bezpieczeństwo jest dla nas najwyższym priorytetem, jest priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości numer jeden. (...) Dlatego właśnie również wprowadzamy dzisiaj program wielomiliardowych inwestycji w super nowoczesne uzbrojenie kupowane i produkowane” - powiedział premier Morawiecki.

„Najlepsza broń, którą chcemy, żeby polska armia miała, to nowoczesna, skuteczna i polska” - dodał.

Budowa zapory na granicy z Białorusią 

Szef rządu wskazał, że dla poprawy bezpieczeństwa Polski rząd zdecydował się wcześniej na budowę zapory na granicy z Białorusią „po to, żeby nie być przedmiotem ataku i prowokacji ze strony Łukaszenki, dlatego właśnie przyjęliśmy ustawę o obronie ojczyzny”.

Premier powiedział, że potencjał polskiego przemysłu zbrojeniowego jest bardzo duży, co szczególnie widać w Stalowej Woli.

Przekonywał, że obecnie polska broń jest wysoko ceniona. „Grot, Piorun, Krab - to są te rodzaje broni, o które dzisiaj jesteśmy nagabywani, proszeni o ich sprzedaż i robimy to, bo wiemy, że na współczesnym polu walki ona jest niezbędna. A jeszcze nie tak dawno temu wielu +mędrców+ mówiło: +po co nam te czołgi, one nie są niezbędne+” - mówił.

Podkreślił, że jest dumny z tego, że polski przemysł zbrojeniowy „dokłada swoją nie cegiełkę, a wielką cegłę” do programu modernizacji polskiej armii.

Zwrócił też uwagę, polska armia musi się opierać o wiele rodzajów broni, także o swój własny przemysł.

„I aby armia była rzeczywiście zmodernizowana, musi się opierać o wiele rodzajów broni, i także o swój własny przemysł, własną myśl techniczną, tak jak to u nas właśnie się dzieje” - stwierdził.

Premier dziękował tym, którzy „pomogli, aby polski przemysł zbrojeniowy przetrwał te chude lata, lata zapaści, kiedy zwalniano tylko pracowników z pracy, lata 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 i 2013”.

„A my budujemy silną armię, opartą o naszą myśl, a także o zakupy za granicą u naszych sojuszników, po to właśnie byśmy mieli tak silną armię, aby ona nigdy nie musiała być użyta, by pełniła swoją rolę odstraszającą w wystarczająco wysokim stopniu, by nigdy nie musiała być użyta” - oświadczył.

Polska broń "bardzo ważna" na Ukrainie 

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o podpisaniu największego w ostatnim trzydziestoleciu zbrojeniowego kontraktu eksportowego dotyczącego sprzedaży broni Ukrainie. Na konferencji w HSW oświadczył, że Huta Stalowa Wola to „jedna z pereł w koronie przemysłu zbrojeniowego”, choć - jak zaznaczył - jest tu jeszcze „bardzo dużo do zrobienia”.

„Ale cieszymy się z tego, że mamy możliwość już dzisiaj sprzedawania naszej broni za granicę. Teraz właśnie podpisujemy jeden z największych, jeśli nie największy, zbrojeniowy kontrakt eksportowy, ostatniego trzydziestolecia” - przekazał Morawiecki, wyjaśniając, że kontrakt dotyczy sprzedaży broni Ukrainie.

Dodał, że polska broń będzie „bardzo ważna” na polu walki na wschodzie Ukrainy.

Sasin przekazał, że zawarta z Ukrainą umowa na sprzedaż haubic opiewa na 2,7 mld zł. Podkreślił, że jest to kontrakt rekordowy, jakiego w polskim przemyśle zbrojeniowym w ostatnich latach nie było.

W ramach umowy Polska dostarczy Ukrainie 155-mm samobieżne armatohaubice Krab.

Największy kontrakt eksportowy polskiej zbrojeniówki 

Morawiecki zwrócił uwagę, że środki na to Ukraina częściowo otrzymuje z UE, a częściowo płaci ze swojego budżetu. „Polska dostaje te pieniądze, żeby tutaj wzbogacać nasz potencjał produkcyjny” - dodał.

Umowa na ponad 50 sztuk armatohaubic Krab warta ok. 3 mld zł została podpisana w Kijowie. To największy kontrakt eksportowy polskiej zbrojeniówki od lat - pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Jak przypomina "DGP", przy odpowiedniej amunicji zasięg tych poruszających się na gąsienicach armatohaubic to ok. 40 km.

„Pierwszy dywizjon, czyli 18 sztuk wraz z wozami towarzyszącymi, trafił do Ukrainy w ostatnim tygodniu, o czym jako pierwsze poinformowało Polskie Radio” - czytamy. Jak dodano, sprzęt ten został przekazany z zasobów Wojska Polskiego, być może częściowo zostanie zrefinansowany przez Unię Europejską.

„Tymczasem wczoraj na spotkaniu przedstawicieli rządów Polski i Ukrainy w Kijowie ogłoszono zawarcie kontraktu na sprzedaż kolejnych trzech dywizjonów, czyli najpewniej 56 sztuk wraz z dodatkowymi wozami. Szacunkowa wartość tego kontraktu to ok. 3 mld zł” - czytamy.

Jak podaje dziennik, dostawy powinny zostać zrealizowane w ciągu kilku–kilkunastu miesięcy, tym razem jest to "normalna" umowa sprzedaży. Za dostawy amunicji najpewniej będą odpowiadać Amerykanie.

Według „DGP” producentem armatohaubic Krab jest wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Huta Stalowa Wola, ale swoje zgody na eksport musiały wyrazić m.in. rządy Korei Południowej i Niemiec. Wszystko dlatego, że podwozia są produkowane na koreańskiej licencji, z kolei w silnikach są niemieckie elementy.

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj37 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka