W piątek minister sprawiedliwości powiedział, że Polska nie zapłaciła kar za Turów, tylko Komisja Europejska je "ukradła". Źródło: PAP/Paweł Supernak
W piątek minister sprawiedliwości powiedział, że Polska nie zapłaciła kar za Turów, tylko Komisja Europejska je "ukradła". Źródło: PAP/Paweł Supernak

"Komisja Europejska okradła Polskę z pieniędzy". Chodzi o kopalnię Turów

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 134
W piątek minister sprawiedliwości powiedział, że Polska nie zapłaciła kar za Turów, tylko Komisja Europejska je "ukradła". Szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, odnosząc się do kary nałożonej przez TSUE zaznaczył, że nie ma podstawy prawnej, która pozwalałaby KE zabierać pieniądze.

TVN24 podał w czwartek, że Komisja Europejska potrąciła z funduszy dla Polski już wszystkie należne kary – w sumie 68,5 mln euro (ponad 300 mln zł) - nałożone przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie kopalni Turów. Kary w wysokości pół miliona euro dziennie były naliczane od 20 września 2021 do 3 lutego 2022 roku, kiedy to osiągnięto polsko-czeskie porozumienie w sprawie Turowa.

"KE ukradło nam pieniądze"

Minister sprawiedliwości w piątek podczas konferencji prasowej został zapytany, jak to się stało, że rząd zapewniał, że Polska nie zapłaci kar za działanie kopalni Turów, a ostatecznie kary te zostały potrącone przez KE. "Nie zapłaciliśmy, te pieniądze zostały nam ukradzione" - odpowiedział Ziobro.

Zaznaczył, że "nie można się godzić na bezprawie", a w unijnych traktatach nie ma podstawy prawnej, która pozwala KE "zabierać pieniądze". "Jeżeli nie ma podstawy prawnej, to znaczy, że jest to zwykłe złodziejstwo dyktowane politycznie, i tak to postrzegam" - dodał.

Jak podkreślił, Unia Europejska "w sposób bezprawny nałożyła kary, których nie przewiduje żaden traktat". "Chciała doprowadzić (...) do tego, aby w Polsce zabrakło prądu, albo żebyśmy płacili gigantyczne rachunki, jeśli musieliśmy go kupować z zewnątrz" - powiedział Ziobro.

Kara w wysokości 500 tys. euro codziennie 

We wrześniu 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę karę w wysokości 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Decyzja unijnego trybunału była efektem pozwu, jaki złożyły przeciwko Polsce Czechy. Strona czeska uważała, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskiego Liberca do wody; skarżyli się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

W lutym br. Polska porozumiała się z Czechami, wypłacając im odszkodowanie w wysokości 35 mln euro oraz przekazując 10 mln euro na Fundusz Małych Projektów Środowiskowych. W tym samym miesiącu Komisja Europejska poinformowała Polskę, że przystąpi do potrącenia płatności należnych Polsce z budżetu UE z tytułu kar za Turów.

MP

Czytaj dalej:




Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka