Pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce. Fot. PAP
Pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce. Fot. PAP

Już jest w Polsce. Pierwszy przypadek nowej zarazy

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 56
Adam Niedzielski ogłosił pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce. - 10 czerwca to dzień, gdy mamy pierwszy przypadek - przekazał minister zdrowia na zwołanej konferencji prasowej.

Pacjent z potwierdzonym zakażeniem przebywa obecnie w izolacji w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej w Warszawie, gdzie przeprowadzono z nim wywiad epidemiologiczny. Jak przekazał dziś minister Niedzielski, do tej pory było 10 podejrzeń małpiej ospy. Na tej podstawie wykryto jeden przypadek.  

Małpia ospa - czym się objawia

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa. Zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus informował w środę, że poza afrykańskimi krajami endemicznymi wykryto już ponad tysiąc przypadków zakażenia małpią ospą. Obecność wirusa stwierdzono w 29 państwach. Podkreślił, że nie stwierdzono jeszcze ani jednego przypadku śmiertelnego. Przypadki zakażenia wirusem małpiej ospy zarejestrowano ostatnio m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Włoszech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Austrii i Szwecji. 

- Pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy częścią Europy, nieco dziwią sensacyjne nagłówki - komentował prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z UJ. 

Ile zachorowań na małpią ospę na świecie

Średnio rocznie w Afryce występuje kilka tysięcy zachorowań na małpią ospę, zazwyczaj w zachodniej i środkowej części kontynentu. Według WHO, kraje, w których małpia ospa występuje endemicznie to: Benin, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska, Demokratyczna Republika Konga, Gabon, Ghana (tylko u zwierząt), Wybrzeże Kości Słoniowej, Liberia, Nigeria, Republika Konga, Sierra Leone i Sudan Południowy.

Pod koniec maja MZ informowało, że działając z wyprzedzeniem przygotowało rozwiązania prawne, które pozwolą na bieżąco monitorować sytuację i izolować osoby podejrzane o zakażenie. Opracowano m.in. model badania, procedury postępowania i zakup szczepionek dla personelu medycznego, który może mieć kontakt z zakażeniem.

Minister podpisał w maju trzy rozporządzenia dotyczące małpiej ospy. Pierwsze z nich włączyło małpią ospę do wykazu chorób zakaźnych. Kolejne wprowadziło obowiązek raportowania do stacji sanitarno-epidemiologicznych przez szpitale i przychodnie każdego podejrzanego przypadku, który może być małpią ospą. Trzecie z rozporządzeń dotyczyło obowiązku izolacji i hospitalizacji osób zakażonych.

Resort opublikował też wówczas m.in. instrukcja dla placówek medycznych, dotyczącą pobierania i przekazywania próbek materiału do badania. W wytycznych wskazano także m.in., że podstawowym zalecanym materiałem do badania diagnostycznego jest materiał ze zmian skórnych, w tym wymazy z powierzchni zmiany lub wysięku, łuski z więcej niż jednej zmiany lub strupy ze zmian. Określono także inne uzupełniające materiały kliniczne. Opisano także m.in. sposób przechowywania i transportu. 

GW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości