Wołodymyr Zełenski na łączach z Viktorem Orbanem. Fot. Facebook/Viktor Orban
Wołodymyr Zełenski na łączach z Viktorem Orbanem. Fot. Facebook/Viktor Orban

Zełenski ma propozycję dla Orbana. Zdobył się też na podziękowania

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Wołodymyr Zełenski ponowił zaproszenie dla Viktora Orbana z przyjazdem na Ukrainę. Prezydent tego kraju podziękował Węgrom za to, że wspiera wysiłki Kijowa, mające na celu akcesję do Unii Europejskiej.

- Odbyłem owocną rozmowę z węgierskim premierem Viktorem Orbanem. Podziękowałem za poparcie suwerenności Ukrainy i udzielenie schronienia dla Ukraińców w czasie wojny. Uzgodniono rozwijanie współpracy w sektorze energetycznym - przekazał w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski. 

- Zaprosiłem (premiera Węgier) do złożenia wizyty na Ukrainie - podsumował.

  

Czytaj: 

Ważna deklaracja Zełenskiego

Orban wyraził poparcie ws. nadania statusu kandydata do UE nie tylko dla Ukrainy, ale też Mołdawii, Gruzji oraz Bośni i Hercegowinie. Wpis Zełenskiego ma o tyle znaczenie, że relacje między przywódcami Ukrainy i Węgier pozostają napięte od początku agresji. Prezydent Ukrainy wielokrotnie prosił Orbana o jasne stanowisko ws. rosyjskiej agresji i pytał, po czyjej stronie jest Budapeszt. Premier Węgier kpił z Zełenskiego podczas wieczoru wyborczego, gdy Fidesz ponownie pokonał opozycję. Publicznie zarzucił mu chęć wpłynięcia na rozstrzygnięcia w głosowaniu. 

                                      image


Eksperci: tu zacznie się kolejna inwazja Rosji. Najniebezpieczniejsze miejsce na świecie

Orban nie odwiedził jeszcze Kijowa i miejsc brutalnej agresji Rosjan. Węgry przyjęły ponad 650 tys. uchodźców, ale sprzeciwiały się ostrym sankcjom unijnym na rosyjskie surowce z powodu zależności energetycznej od Moskwy.

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka