Projekt 3W: woda-wodór-węgiel to nowa inicjatywa BGK. Powołano Radę 3W

Beata Daszyńska-Muzyczka i Jadwiga Emilewicz, fot. BGK
Beata Daszyńska-Muzyczka i Jadwiga Emilewicz, fot. BGK
Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK i inicjatorka idei 3W woda-wodór-węgiel, poprowadziła pierwsze posiedzenie Rady 3W. Pierwszymi członkami Rady 3W – oprócz przewodniczącej – zostali: była wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, dr Piotr Dardziński – prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz prof. Krzysztof Meissner – fizyk i popularyzator nauki z Uniwersytetu Warszawskiego.

 Idea 3W osiągnęła kolejny etap

Eksperci mają tworzyć zaplecze intelektualne idei 3W i będą pełnić funkcję ambasadorów inicjatywy, szczególnie w swoich środowiskach. Skład Rady stopniowo będzie się rozszerzać.


- Idea 3W osiągnęła kolejny etap. Po tym jak do inicjatywy przystąpili pierwsi przedsiębiorcy, po tym jak powołaliśmy Interdyscyplinarne Centrum Innowacji 3W, teraz czas na dalsze działania.  W skład Rady 3W wchodzić będą eksperci od zrównoważonego rozwoju, innowacji, chemii, fizyki, współpracy świata nauki z biznesem. Ich wiedza i doświadczenie będą nadawać kierunki inicjatywie 3W oraz promować ją w społeczeństwie – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego i przewodnicząca Rady 3W.

Polecamy: Duże zmiany dla pacjentów. Nowe uprawnienia POZ i lista leków refundowanych

Czym będzie zajmować się Rada 3W

Rada 3W będzie opiniować kierunki rozwoju społeczno-gospodarczego z obszaru wody, wodoru i nowoczesnych technologii węglowych. Zajmie się współpracą między światem nauki, biznesu i administracji publicznej, a także będzie analizować regulacje dotyczące tego sektora. Istotnym zadaniem Rady będzie również angażowanie społeczeństwa w rozwój idei 3W. Członkowie Rady z tytułu uczestnictwa w jej pracach nie pobierają wynagrodzenia. 

Obrady nowego gremium dotyczyły m.in. kierunku rozwoju idei 3W, najbliższych działań Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji 3W, a także perspektywy rozwoju inicjatywy w państwach Trójmorza. Rada omawiała również plan organizacji Kongresu 3W, który odbędzie się w grudniu br. 

Projekt 3W: woda-wodór-węgiel

Celem projektu jest wsparcie świata nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle, energetyce i medycynie. Trzy zasoby - woda, wodór i węgiel - odpowiednio wykorzystane zmienią polską gospodarkę w bardziej innowacyjną i konkurencyjną. 3W to długofalowy projekt, który ma aktywizować społeczeństwo, biznes, świat nauki i administrację państwową. 3W to działania na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarki i społeczeństwa.

ja

Czytaj także:

Roskosmos zaatakowany. To odpowiedź hakerów na rosyjskie pogróżki

Norwegia pomoże Ukrainie. Będzie wysyłka szczególnej broni

Budowa zapory na granicy na finiszu. Straż Graniczna pokazała jak wygląda bariera

Przełomowa decyzja Bidena. Polska rośnie w NATO

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie