Rząd planuje podnieść do 25 proc. podatek VAT? Premier Morawiecki odpowiada Markowi Belce

Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Nie planujemy żadnych podwyżek podatku VAT. Wypowiedź pana Belki jest najlepszym podsumowaniem balcerowiczowskiej polityki, którą od lat uprawia neoliberalny establishment – powiedział w opublikowanej w sobotę rozmowie z polskatimes.pl premier Mateusz Morawiecki.

Będzie wyższy VAT? Premier zaprzecza

W sobotę na stronach polskatimes.pl opublikowany został fragment wywiadu z premierem Mateuszem Morawieckim. Premier został zapytany o wypowiedź Marka Belki, eurodeputowanego z Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. Belka powiedział, że trzeba będzie podnieć podatek VAT do europejskiego maksimum, czyli do 25 proc.

Polecamy:

Wspierani przez rząd Niemiec urzędnicy UE pracują nad zdjęciem sankcji z Kaliningradu

Opozycyjny senator: Boję się o wolność wyborów

„Nie planujemy żadnych podwyżek. Wypowiedź pana Belki jest najlepszym podsumowaniem balcerowiczowskiej polityki, którą od lat uprawia neoliberalny establishment. Dla nich metodą na walkę z kryzysem jest przenieść go na barki zwykłych ludzi. My natomiast od samego początku tworzymy strategię właśnie mając na uwadze bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin” – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie opublikowanej na polskatimes.pl.

Rządowe tarcze antykryzysowe

Premier przypomniał o wprowadzonych przez rząd tarczach: antykryzysowej, antyinflacyjnej i antyputinowskiej, w tym o obniżce VAT na produkty spożywcze, obniżka podatków na paliwo, prąd i gaz oraz o wprowadzonej od 1 lipca obniżce PIT z 17 do 12 proc.

Na pytanie, czy premier nie obawia się przegranej w wyborach przez inflację, Morawiecki przyznał, że obecnie „największym wyzwaniem, obok wojny na Ukrainie, jest związana z nią inflacja, czyli putinflacja”. „Nasze działania z jednej strony idą w kierunku osłony tych, którzy są najbardziej potrzebujący, najmniej zamożni, a z drugiej strony – są to działania interwencyjne, jak na rynku nawozów, na rynku węgla, na rynku kredytów hipotecznych czy na rynku paliw. Trzecim obszarem są działania inwestycyjne. Inwestujemy w przyszłość i z tego również powodu są potrzebne środki unijne. To są działania antyinflacyjne, które chronią portfele Polaków i jednocześnie bronią Polski przed recesją” – stwierdził Morawiecki.

Całość rozmowy z premierem Mateuszem Morawiecki ma ukazać się w poniedziałek.

KW

Czytaj dalej:

Terlecki powiedział, ile wyniosłaby inflacja, gdyby rządziła PO

Dzięki interwencji prezydenta Dudy do konkluzji ze szczytu NATO trafił dodatkowy zapis

Gwałtowne nawałnice nad Polską. Ewakuowano uczestników festiwalu Open'er

Nie żyje Technoblade, słynny twórca filmów z Minecrafta

Platforma i Tusk szykują "największą imprezę polityczną od lat"

Lubię to! Skomentuj80 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka