Szef MON zatwierdził umowę na nowoczesne uzbrojenie dla Wojska Polskiego

Wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził we wtorek umowę na 70 bezzałogowych wież do transporterów opancerzonych Rosomak. (fot. Twitter/Ministerstwo Obrony Narodowej)
Wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził we wtorek umowę na 70 bezzałogowych wież do transporterów opancerzonych Rosomak. (fot. Twitter/Ministerstwo Obrony Narodowej)
Wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził we wtorek w Hucie Stalowa Wola umowę na 70 bezzałogowych wież do kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.

Błaszczak zatwierdził umowę z HSW

Szef MON podkreślił, że dostawy rozpoczną się wcześniej niż pierwotnie zakładano, a zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30 został skonstruowany w Polsce.


— Sądziliśmy, że pierwsze dostawy nastąpią dopiero za dwa lata, ale dziś po intensywnych konsultacjach, okazało się że HSW jest w stanie pierwsze egzemplarze wieży wyprodukować już w przyszłym roku, to jest bardzo dobra wiadomość — oznajmił minister.

Kontrakt na zdalnie sterowane wieże

Wartość kontraktu to 1,7 mld zł, a jego wykonawcą jest konsorcjum HSW i WB Electronics, które dostarczyć ma zdalnie sterowane wieże z armatą 30 mm oraz sprzężonym z nią karabinem maszynowym 7,62mm. Dodatkowym uzbrojeniem jest podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.

Nowoczesna broń dla Wojska Polskiego

— A więc jest to uzbrojenie naprawdę silne, które daje przewagę na polu walki — wyjaśnił Błaszczak. — Zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w broń nowoczesną, żeby w ten sposób odstraszało agresora poprzez to, że nasi żołnierze są świetnie wyszkoleni, że fantastycznie współpracują z żołnierzami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, przede wszystkim wojsk Stanów Zjednoczonych — tłumaczył.


Przypomniał również potwierdzenie na szczycie NATO przez prezydenta USA przeniesienia do Polski głównego dowództwa V Korpusu amerykańskich wojsk lądowych.


RB

Zobacz: 

Lubię to! Skomentuj38 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo