Pieniądze z KPO dla Polski. Unijna komisarz mówi, kiedy może nastąpić blokada środków

Komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira. fot. CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP
Komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira. fot. CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP
Kwestia systemu sądownictwa nie jest bezpośrednio związana z wykorzystaniem funduszy unijnych z nowej perspektywy finansowej, to odróżnia umowę partnerską na lata 2021-2027 od Krajowego Planu Odbudowy - powiedziała komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira w wywiadzie dla środowego "Dziennika Gazety Prawnej".

Ferreira: W pewnych okolicznościach może dojść do blokady środków z UP

Unijna komisarz była pytana m.in. o szanse wdrożenia mechanizmu warunkowości wobec Polski. "Kwestia systemu sądownictwa i sądów nie jest bezpośrednio związana z wykorzystaniem środków gwarantowanych przez UP" - podkreśliła. Zaznaczyła, że "jednak w pewnych okolicznościach może nastąpić zablokowanie tego finansowania, ale tylko wtedy, gdy związek ten jest bardzo wyraźny".

Wskazała, że "jeśli zagrożona jest przejrzystość i należyte zarządzanie funduszami UE, jesteśmy prawnie zobowiązani nie przekazywać pieniędzy". "Ale w przypadkach, gdy wszystko działa normalnie, struktura zarządzania jest wystarczająco przejrzysta i rozliczalna, wtedy pieniądze mogą płynąć" - podkreśliła.

Czytaj: Fatalny czas dla kredytobiorców. Mogą się zdecydować na desperacki krok

Ferreira: Nie chcemy mieszać sprawy sądownictwa w Polsce z Umową Partnerstwa

Ferreira zaznaczyła, że "to odróżnia Umowę Partnerstwa od KPO". "W KPO mamy kamienie milowe, które trzeba osiągnąć, aby otrzymać pieniądze. Jest to więc umowa o innym charakterze niż UP, która zawiera poszczególne reformy. Mamy też podstawowe zasady, które odnoszą się do całego budżetu europejskiego, takie jak istnienie odpowiednich rejestracji tego, kto otrzymuje pieniądze, czy przestrzeganie ogólnych zasad" - wyjaśniła Ferreira.

Komisarz ds. spójności i reform została również zapytana o to, czy kamień milowy, który dotyczy naprawienia sytuacji sędziów pokrzywdzonych wyrokiem likwidowanej obecnie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, zostanie osiągnięty, nawet jeśli znajdzie się grupa sędziów, którzy sprzeciwiają się nowej procedurze ponownego rozpatrzenia tych wyroków przez nową izbę. "Jest to proces kontrolowany przez odpowiedzialne podmioty w Komisji Europejskiej, obejmujący pewne prace i dyskusje, które toczą się również na szczeblu europejskiego trybunału" - powiedziała Ferreira.

Jak wskazała, "zobaczymy, jak to wszystko będzie ewoluować, niemniej jednak naszym celem jest niemieszanie tego problemu z długoterminową Umową Partnerstwa".

SW

Zobacz: 

Koszmarny wypadek polskiego autobusu w Rumunii. Nie żyje kierowca

Izraelska gazeta użyła frazy "polskie obozy śmierci". Reakcja polskiego MSZ

Służby interweniowały w biurach Kopacz i Kierwińskiego. Zakrojona akcja

Trzaskowski otworzył plac w Warszawie i pochwalił się zielenią. "Betonoza", "źle wygląda"

Lubię to! Skomentuj32 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka