Spółka GAZ-SYSTEM poinformowała o połączeniu Baltic Pipe z systemami przesyłowymi z Polski i Danii. Gazociąg otrzymał tzw. złote spawy, fizycznie łączące polską i duńską infrastrukturę przesyłową. (fot. Gaz-System)
Spółka GAZ-SYSTEM poinformowała o połączeniu Baltic Pipe z systemami przesyłowymi z Polski i Danii. Gazociąg otrzymał tzw. złote spawy, fizycznie łączące polską i duńską infrastrukturę przesyłową. (fot. Gaz-System)

Gazociąg podmorski Baltic Pipe połączony z systemami przesyłowymi Polski i Danii

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 43
Jak poinformowano w komunikacie GAZ-SYSTEM, spółka wraz z firmą Energinet zrealizowała kluczowy etap w pracach montażowych na gazociągu podmorskim. W lipcu tego roku wykonano ostatnie spoiny łączące gazociąg Baltic Pipe z duńską siecią przesyłową w Faxe w Danii oraz z polskim systemem przesyłowym w Pogorzelicy.

Baltic Pipe na ukończeniu

— Dziś możemy powiedzieć, że gazociąg podmorski Baltic Pipe jest pod względem technicznym elementem krajowego systemu przesyłowego. Dzięki tej inwestycji zintegrowaliśmy sieci gazowe Polski i Danii, tworząc nowy korytarz dostaw gazu ziemnego do regionu środkowo-wschodniej Europy. Przed nami jeszcze prace rozruchowe i nagazowanie, a następnie uruchomienie przesyłu w zakładanym terminie tj. 1 października bieżącego roku — oznajmił prezes GAZ-SYSTEM Tomasz Stępień.

Połączenie Baltic Pipe z gazociągami lądowymi w Polsce i w Danii poprzedzono wieloma działami przygotowawczymi. Wśród nich znalazło się m. in. czyszczenie gazociągu podmorskiego z tłokami czyszczącymi, wykonanie wodnej próby ciśnieniowej, odwadnianie gazociągu za pomocą specjalistycznych tłoków oraz ostatecznie osuszanie do osiągnięcia oczekiwanego stopnia osuszenia gazociągu.

Operacja "tie-in"

— W Danii operację "tie-in" zrealizowała spółka Energinet i obejmowała ona wspawanie około 120 metrowego odcinka, który łączy gazociąg lądowy z gazociągiem podmorskim. Po polskiej stronie analogiczne działania przeprowadził GAZ-SYSTEM — napisano w komunikacie.

Dzięki tzw. "złotym spawom" wykonanych na obu końcach gazociągu podmorskiego na przeciwległych stronach Morza Bałtyckiego, gazociąg oraz krajowa sieć przesyłowa polski, a także duńska infrastruktura przesyłowa zostały połączone, zapewniając możliwość przesyłania gazu między tymi krajami.

Prace rozruchowe

Teraz rozpoczną się prace związane z przywróceniem obu terenów budowy do stanu pierwotnego. Podjęte też zostaną działania rozruchowe całego systemu gazociągu Baltic Pipe. 

— Wszystkie działania realizowane są zgodnie z harmonogramem — czytamy w komunikacie GAZ-SYSTEM.

Projekt Baltic Pipe to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w kraju. Komisja Europejska przyznała inwestycji status „Projektu wspólnego zainteresowania” („Project of Common Interest”). Projekt otrzymał wsparcie finansowe Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).


RB

Czytaj także:

Rosja wznowiła dostawy gazu do Niemiec rurociągiem Nord Stream 1

Granica wieku sportowców się wydłuża. Jak długo będzie grał Robert Lewandowski?

Europejski kraj rozdaje rosyjskim oligarchom obywatelstwa. A miało tak nie być

Kanclerz Olaf Scholz zaskoczył Niemców. Pierwsza taka sytuacja od 40 lat

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj43 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka