Europejski Bank Centralny. Kadry kierownicze zdominowane przez dwa narody

Europejski Bank Centralny. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Europejski Bank Centralny. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Kadry kierownicze Europejskiego Banku Centralnego są zdominowane przez Niemców i Włochów. Menedżerowie tych narodowości promują pracowników ze swoich krajów kosztem innych. Reprezentantów małych krajów UE jest z kolei niewielu - informuje „Politico” opisując „narodowy nepotyzm”.

„Narodowy nepotyzm” w Europejskim Banku Centralnym

„Wyobraź sobie, że poświęcasz swoją karierę integracji europejskiej tylko po to, by zobaczyć, jak przewraca ją narodowy nepotyzm. To właśnie stało się z Alexem. Po długiej i pełnej sukcesów karierze w Europejskim Banku Centralnym Alex, który chce zachować w tajemnicy swoje prawdziwe nazwisko (...), zostaje odsunięty przez swojego włoskiego szefa na boczny tor na rzecz innego Włocha” - wskazuje „Politico”.

Polecamy:

Szantaż gazowy ze strony Rosji trwa. Kolejna groźna zapowiedź Gazprom ws. NS1

IMGW ostrzega. Polsce grozi właśnie klimatyczna tragedia

Ten przykład dotyczy tylko jednego z wielu zespołów w EBC zdominowanych przez jedną narodowość. Niejawne badanie komitetu pracowniczego EBC, do którego dotarło „Politico”, pokazuje, że w 17 z 25 departamentów EBC istnieją 24 takie „grupy” narodowościowe. Większość z nich to „grupy” niemieckie (13) lub włoskie (5).

Badanie definiuje „grupę” na dwa sposoby. Może to być departament, w którym co najmniej trzech menedżerów jest tej samej narodowości oraz departament, w którym udział menedżerów jednej narodowości jest wyższy niż wynika to z porównawczej wielkości kraju.

Prezydent Christine Lagarde wielokrotnie podkreślała znaczenie różnorodności w ECB. Jak wskazuje „Politico”, jest to szczególnie istotne w dziale nadzoru bankowego banku centralnego, ponieważ faworyzowanie krajowego systemu może zagrozić ogólnej stabilności systemu.

Przykładowo, kluczowy wydział ekonomiczny EBC jest de facto pod wspólną kontrolą Niemiec i Włoch, z siedmioma niemieckimi menedżerami, stanowiącymi 47 procent całości, i trzema włoskimi menedżerami, stanowiącymi 20 procent całości.

"Polityka pieniężna jest pod ścisłą kontrolą Niemiec"

Polityka pieniężna jest pod ścisłą kontrolą Niemiec – z pięcioma menedżerami, czyli 63 procentami całości – podczas gdy Włosi dominują w dziale banków międzynarodowych z ośmioma menedżerami, stanowiącymi około 32 procent. Również pod wspólną niemiecko-włoską kontrolą znajduje się komunikacja i badania.

Jeśli chodzi o inne kraje, badanie wykazało tylko po jednym klastrze dla Francji, Holandii i Portugalii, a także dwa klastry hiszpańskie.

„Politico” wskazuje, że za prezydentury Mario Draghiego wzrosło preferencyjne traktowanie narodowe, ponieważ kierownictwo średniego szczebla zaczęło naśladować jego styl przywódczy. Zamiast pracować z maszynerią banku centralnego, Draghi polegał na małej grupie powierników, odsuwając na bok innych pracowników, w tym członków zarządu, którzy nie popierali każdego jego ruchu. „Nikt nie porusza kwestii narodowościowych z obawy przed wpadnięciem do drugiej kategorii” – powiedział Alex.

Jeśli sieć kierownictwa jest tej samej narodowości, pracownicy widzą niewielkie szanse na poważne potraktowanie skarg, a jednocześnie prowadzi to do natychmiastowego „popadnięcia w niełaskę” - wskazuje informator „Politico”.

Niemcy nadreprezentowani w EBC

Dane opublikowane na początku tego roku w raporcie rocznym EBC pokazały, że Niemcy nadal są nadreprezentowani w ECB, zwłaszcza na szczeblu kierowniczym, podczas gdy w instytucji pracuje znacznie mniej obywateli Francji, niż można by oczekiwać od wielkości kraju.

Raport pokazuje również, że niektóre mniejsze kraje członkowskie nie mają prawie żadnych menedżerów na wpływowych stanowiskach. W 2021 r. nie było ani jednego obywatela Słowacji czy Malty na stanowisku kierowniczym.

„To frustrujące” – powiedział pracownik z jednego z tych mniejszych krajów członkowskich. „Prawie zrezygnowałem z prób starania się o nowe stanowisko. Po prostu przypadnie ono kolejnemu Niemcowi” - powiedział „Politico” jeden z pracowników pod warunkiem zachowania anonimowości.

Alexa frustruje to, że wszelkie dyskusje pracowników na temat uprzedzeń narodowościowych są postrzegane przez EBC jako politycznie niepoprawne – w przeciwieństwie do działań banku centralnego w rozwiązywaniu problemów z nierównowagą płci.

„Dlaczego nie pójdziemy podobną ścieżką?” – zapytał Alex cytowany w tekście „Politico”.

KW

Polecamy:

Romans Elona Muska? Założyciel Google'a wściekły na właściciela SpaceX

Co z węglem z importu w Polsce? Ważna zapowiedź minister klimatu i środowiska

Incydent na drodze, gdy przejeżdżał Kaczyński. Przeciwnik PiS rzucił jajkiem w samochód

Marta Lempart z aktem oskarżenia. Odpowie za znieważenie żołnierzy i Straży Granicznej

Różański nie przyznaje się do zarzutów prokuratorskich. Mówi o zemście za krytykę MON

Lubię to! Skomentuj26 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka