Dulkiewicz: Lotos został oddany w ręce łapówkarzy, przestępców i morderców

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek (P) podczas konferencji prasowej w Gdańsku, fot. PAP/Marcin Gadomski
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek (P) podczas konferencji prasowej w Gdańsku, fot. PAP/Marcin Gadomski
W bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbyła się msza w intencji fuzji Orlenu i Lotosu. W trakcie wydarzenia doszło do symbolicznego połączenia dwóch krzyży, które kilka lat wcześniej poświęcił papież Jan Paweł II. Wydarzenie to skomentowała w ostrych słowach prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Dulkiewicz ostro o fuzji Orlenu i Lotosu

"Dziękowanie Bogu za oddanie gdańskiego, pomorskiego, polskiego LOTOS-u w ręce łapówkarzy, przestępców i morderców… Brak słów" - napisała na Twitterze Dulkiewicz, kierując wpis w stronę m.in. Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego.


Podobne oskarżenia powtórzyła potem w porannym programie "Tłit" w Wirtualnej Polsce.

Prezydent Gdańska komentowała wczorajsze wydarzenie, jakie odbyło się w kościele św. Brygidy. Podczas uroczystej mszy św. w intencji połączenia Lotosu i Orlenu złożono wieniec z logo PKN Orlen, a do zgromadzonych wiernych przemawiał Daniel Obajtek. Miało miejsce także symboliczne połączenie dwóch krzyży, które przed laty poświęcił papież Jan Paweł II. Połączenie krzyży ma symbolizować połączenie dwóch firm.

Przeczytaj: Fuzja PKN Orlen z Grupą Lotos została zarejestrowana

PKN Orlen odpowiada Dulkiewicz

"Partnerzy transakcji zostali zatwierdzeni przez Komisję Europejską, spełniając wszelkie jej wymagania" - zapewnia PKN Orlen, komentując wpis Aleksandry Dulkiewicz.


„Spełniając wszelkie wymagania Komisji Europejskiej Lotos opiera działalność o przerób rafineryjny. Od 2008 r. w Europie zamknięto 30 rafinerii. Sam Lotos musiał być dokapitalizowany przez Skarb Państwa w 2014 r.” – przypomniano. Jak dodała spółka, współpraca z Saudi Aramco to dla Lotosu „gwarancja stabilnych dostaw surowca i perspektywa budowy petrochemii”.

„Argumenty te są podzielane przez akcjonariuszy. Blisko 99 proc. akcjonariuszy Lotosu biorących udział w NWZ opowiedziało się za połączeniem z Orlenem i budową silnego, regionalnego koncernu multienergetycznego” – podkreślił koncern.

Krzyże w intencji połączenia Orlenu z Lotosem

Krzyże do Watykanu trafiły w 2003 roku dzięki związkowcom z "Solidarności" - gdańskiego i płockiego zakładu. Tam pobłogosławione miały zostać przez Jana Pawła II specjalnie w intencji stworzenia narodowego koncernu. Srebrny i wysadzany bursztynami krzyż w intencji połączenia Orlenu z Lotosem został odsłonięty uroczyście przez zarząd Orlenu i przedstawicieli związkowych w 2004 roku.

Krzyż gdański był przechowywany do 2015 roku w domu w szafie jednego ze związkowców. W 2015 roku krzyż wyjęto z szafy i przekazano do bazyliki Mariackiej, a rok później do bazyliki św. Brygidy i od tego czasu jest on zawieszony na bursztynowym ołtarzu. Krzyż płocki pozostał w centrali PKN Orlen. W poniedziałek jego replika trafiła do Gdańska, także na bursztynowy ołtarz.

Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, poinformował w poniedziałek 1 sierpnia, że stosowny wpis dotyczący fuzji Orlenu z Lotosem pojawił się już w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). "To historyczny dzień. Połączenie Grupy ORLEN i Grupy LOTOS ma fundamentalne znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i niezależności surowcowej Polski" — zapewnił Obajtek.

ja

Czytaj także:

Nie żyje Olga Kachura "Korsa". Słynna rosyjska żołnierka zginęła z rąk Ukraińców

Łukaszenka ma propozycję dla Polaków. Kto się skusi?

Rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. "Dziś nazwano by go lewakiem"

Putin wstydzi się rodziców? Prezydent Rosji tuszuje okoliczności swojego dzieciństwa

Lubię to! Skomentuj185 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka