Łukaszenka obiecuje szybkie przyznanie obywatelstwa Białorusi m. in. dla Polaków

Prezydent Białorusi obiecał chętnym obywatelom krajów bałtyckich i Polski szybsze przyznanie obywatelstwa Białorusi. (fot. PAP/EPA)
Prezydent Białorusi obiecał chętnym obywatelom krajów bałtyckich i Polski szybsze przyznanie obywatelstwa Białorusi. (fot. PAP/EPA)
Białoruski przywódca Aleksandr Łukaszenka obiecał przyspieszone procedury związane z uzyskaniem obywatelstwa tego kraju dla „uczciwych i dobrych sąsiadów”. Wcześniej białoruski poseł Oleg Gajdukewicz zaproponował uproszczenie procesu nadawania obywatelstwa osobom z Litwy, Łotwy i Polski — podaje opozycyjna gazeta „Zerkalo”.

Szybkie przyznanie obywatelstwa Białorusi dla sąsiadów

Zapytany we wtorek o to, jak ocenia propozycję, Łukaszenka powiedział, że Białoruś już przyznaje szybkie obywatelstwo przybywającym do kraju Ukraińcom.

— Tak samo będzie z Litwinami, Łotyszami i Polakami. Z przyjemnością przyjmiemy specjalistów, którzy chcą z nami mieszkać i pracować na Białorusi. Parlamentarzyści mieli na myśli to, że nie może być żadnych czerwonych linii, że wszystko musi działać szybko — mówił Łukaszenka. — Mamy mechanizm, (...) jesteśmy na to gotowi, zrobimy co w naszej mocy, aby powitać uczciwych i dobrych sąsiadów w naszej białoruskiej rodzinie. I nie tylko sąsiedzi. Ci z Was, którzy chcą z nami pracować, mieszkać na Białorusi, proszę, drzwi są otwarte — dodał białoruski przywódca.

Emigracja Białorusinów z kraju

Tysiące Białorusinów opuściło kraj po brutalnym stłumieniu przez władze protestów opozycji po spornych wyborach prezydenckich w 2020 roku. 

Kolejną falę emigracji z tego kraju wywołała inwazja Rosji na Ukrainę. Część operacji została przeprowadzona z terytorium Białorusi. Jeszcze więcej osób wyjechało, obawiając się, że Mińsk może zaangażować się w wojnę.

Niedawno Białoruś wprowadziła ruch bezwizowy dla podróżnych z Litwy, Łotwy i Polski. Litewski Departament Bezpieczeństwa Państwowego (VSD) ostrzega jednak, że Litwini, którzy zdecydują się na podróż na Białoruś, mogą stać się celem rosyjskich i białoruskich służb wywiadowczych.


RB

Czytaj dalej: 

Lubię to! Skomentuj65 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka