Rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. "Dziś nazwano by go lewakiem"

4 sierpnia przypada 78. rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poety i żołnierza AK, który zginął podczas Powstania Warszawskiego. (fot. Twitter)
4 sierpnia przypada 78. rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poety i żołnierza AK, który zginął podczas Powstania Warszawskiego. (fot. Twitter)
4 sierpnia przypada 78. rocznica śmierci polskiego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który zginął od kuli niemieckiego snajpera podczas Powstania Warszawskiego.

Krzysztof Kamil Baczyński – kim był?

Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 roku. Jest on zaliczany do przedstawicieli Kolumbów, czyli m. in. młodych poetów, wchodzących w dorosłe życie w latach II Wojny Światowej, która miała największy wpływ na ich twórczość.

Krzysztof Kamil Baczyński był żołnierzem AK oraz podharcmistrzem Szarych Szeregów. W trakcie Powstania Warszawskiego służył w batalionie "Parasol". Zginął 4 sierpnia w wyniku strzału niemieckiego snajpera. Pamięć o nim uczciła m. in. partia Razem.

— Od niemieckiej kuli zginął młody chłopak. Poeta, socjalista, powstaniec. Krzysztof Kamil Baczyński — napisano na oficjalnym profilu partii na Twitterze. — Dziś nazwano by go „lewakiem”. W powstaniu walczyli ludzie najróżniejszych poglądach. Łączyło ich to, że Polska ma być demokratyczna i sprawiedliwa społecznie, a nie brunatna — czytamy.

Pośmiertnie odznaczony

W 2018 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Baczyńskiego Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi dla niepodległości kraju oraz za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.
RB

Czytaj dalej: 

Lubię to! Skomentuj42 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura