Paryż w Polsce? Dlaczego nie! W Rybniku postawiono replikę wieży Eiffla

W Rybniku odsłonięto w środę replikę wieży Eiffla. Fot. rybnik.eu/M. Koczy
W Rybniku odsłonięto w środę replikę wieży Eiffla. Fot. rybnik.eu/M. Koczy
W Rybniku odsłonięto replikę wieży Eiffla. Postawiona została jako dekoracja na rybnickim rondzie "Niedobczyce-Paryż”. Oprócz tego, że "ma wyglądać światowo", ma również za zadanie ułatwić kierowcom trafienie na Drogę Regionalną Racibórz-Pszczyna.

Okazuje się, że budowa to pomysł mieszkańców Rybnika, głosowało na nią 1645 rybniczan.

Rybnik polskim Paryżem 

Instalacja na rondzie "Niedobczyce-Paryż” to replika wieży Eiffla, która stoi w stolicy Francji. Pomysł wyceniany był na 90 tys. zł. Natomiast jak się okazało, dekoracja zrealizowana w trybie zaprojektuj i wybuduj, kosztowała ostatecznie 159 tys. zł. Na portalu miasta Rybnik czytamy, że brakującą kwotę udało się wygospodarować z budżetu miasta.

"Dodatkowe koszty zagospodarowania ronda zdecydowali się również pokryć sponsorzy z rybnickich firm – szczegółowe rozliczenia znane będą po zakończeniu prac" – dodano w komunikacie. 

Jakie zadania pełnić będzie wieża?

Okazuje się, że widowiskowa wieża, która stanęła na rondzie "Niedobczyce-Paryż” ma również inne zadanie, niż tylko "wyglądać". Zgodnie z założeniem pomysłodawców, będzie punktem orientacyjnym wjazdu na Drogę Regionalną Racibórz-Pszczyna. 

Konstrukcja zainstalowana w Rybniku waży łącznie 8 ton. A na całkowitą masę składa się około 3 tys. elementów stalowych i 700 łączników śrubowych. Wieża nie jest jeszcze skończona, ponieważ ostanie prace związane z oświetleniem wieży i nasadzeniem zieleni potrwają do końca września. 

Skąd pomysł na wieżę Eiffla w Rybniku? 

"Paryż to zwyczajowa nazwa części rybnickiej dzielnicy Niedobczyce. Pochodzenie owych paryskich nawiązań obrosło prawdziwą legendą wśród mieszkańców tej części miasta. Dość powiedzieć, że nie wszystkie skojarzenia można nazwać przyzwoitymi" – czytamy na rybnik.eu 

Dodatkowo jak podkreślono, Rybnik ma "ciągoty" do "wielkiego świata". Można to zauważyć m.in. w formalnych nazwach dzielnic – Meksyk i Maroko-Nowiny oraz zwyczajowych określeniach osiedli mieszkaniowych – Pekin, Manhattan czy niedobczycki Paryż.

MP

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości