W piątek w wieku 116 lat zmarła najstarsza Polka Tekla Juniewicz. Źródło: Twitter/Mateusz Morawiecki
W piątek w wieku 116 lat zmarła najstarsza Polka Tekla Juniewicz. Źródło: Twitter/Mateusz Morawiecki

Zmarła najstarsza Polka. Morawiecki o śp. Tekli Juniewicz

Redakcja Redakcja Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
W piątek w wieku 116 lat zmarła najstarsza Polka Tekla Juniewicz. "Zapamiętamy Ją jako najstarszą Polkę i drugą najstarszą osobę na świecie. Była niezwykłą kobietą o wielkim sercu" – napisał premier Mateusz Morawiecki.

"W wieku 116 lat odeszła od nas pani Tekla Juniewicz. Wszyscy zapamiętamy Ją jako najstarszą Polkę i 2. najstarszą osobę na świecie. Ale ja cały czas wspominam nasze ostatnie spotkanie. Niezwykła kobieta o wielkim sercu. Pani Teklo, to zaszczyt, że mogłem Panią poznać" – napisał na Twitterze szef rządu.


Obecnie najstarszą osobą w Polsce jest licząca 111 lat Wanda Szajowska. Urodziła się 12 lutego 1911 r. we Lwowie.

Zmarła najstarsza Polka

Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku w dzisiejszej Ukrainie. Po II wojnie światowej i przesiedleniach zamieszkała wraz z mężem Janem Juniewiczem i rodziną w Gliwicach. W 2017 r. została, po śmierci Jadwigi Szubartowicz, najstarszą żyjącą Polką. W kwietniu br. po śmierci Kane Tanaki z Japonii, stała się drugą pod względem wieku osobą na świecie.

Pani Tekla urodziła na terenie ówczesnych Austro-Węgier, ok. 40 km od Lwowa. Jej mama Katarzyna zmarła w wieku zaledwie 30 lat, podczas I wojny światowej. Ojciec Jan Dadak najął się u hrabiego Lanckorońskiego do pracy przy stawach. Wychowaniem małej Tekli zajęły się siostry szarytki, które prowadziły szkołę w Przeworsku, jedną z ochronek, którym patronowała księżna Lanckorońska.

Tekla, pieszczotliwie nazywana przez swe opiekunki Kluską, pilnie uczyła się szycia i haftu, pracowała też w kuchni, zajmowała się osobami starszymi z pobliskiego domu opieki. Miała 8 lat, gdy wybuchła I wojna światowa, 12, gdy Polska odzyskała niepodległość, 21 – gdy wyszła za mąż za starszego o 22 lata Jana Juniewicza, i 33 lata, gdy rozpoczęła się II wojna światowa.

Po ślubie państwo Juniewiczowie przeprowadzili się do Borysławia, gdzie pan domu zatrudnił się w kopalni wosku ziemnego. Na świat przyszły ich dwie córki: Janina (1928–2016) i Urszula (urodzona w 1929 r.). W 1945 r., podczas repatriacji, rodzina opuściła teren Związku Radzieckiego i po dwutygodniowej podróży pociągiem dotarła do Gliwic, gdzie mąż pani Tekli zatrudnił się w kopalni Sośnica. Po jego śmierci, do 103. roku życia pani Tekla mieszkała sama. Doskonale sobie radziła, paliła w piecu, załatwiała codzienne sprawy. Później zaopiekowali się nią wnuk i wnuczka.

Tekla Juniewicz przeszła dwie operacje ratujące życie 

W wieku 111 i 113 lat za poradą śląskiego konsultanta geriatrii dra Jarosława Derejczyka szczęśliwie przeszła dwie ratujące życie operacje dróg żółciowych, przeprowadzone nowatorską metodą na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej, zostając najstarszą pacjentką, która przeszła ten zabieg.

Autentyczność wieku pani Tekli udokumentował, we współpracy z rodziną i za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie Wacław Jan Kroczek, polski korespondent Gerontology Research Group, międzynarodowej organizacji naukowej zajmującej się badaniami nad zdrową starością i długowiecznością.

Najstarszą osobą na świecie jest 118-letnia Francuzka Lucile Randon, urodzona 11 lutego 1904 r.

MP

Czytaj dalej: 


Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura