Policja postawi zarzuty Frankowi Sterczewskiemu. Fot. PAP
Policja postawi zarzuty Frankowi Sterczewskiemu. Fot. PAP

Poseł Sterczewski jechał po alkoholu na rowerze. Wiemy, jakie zarzuty postawi mu policja

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Do Komendy Głównej Policji wysłaliśmy wniosek o udzielenie pomocy prawnej w zakresie uzyskania zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności prawnej posła Sterczewskiego – poinformował w piątek PAP rzecznik komendanta wojewódzkiego Policji w Poznaniu mł. insp. Andrzej Borowiak.

O skierowaniu wniosku do KGP w sprawie posła Franciszka Sterczewskiego pierwsza poinformowała w piątek "Gazeta Wyborcza". Rzecznik komendanta wojewódzkiego Policji w Poznaniu mł. insp. Andrzej Borowiak potwierdził w rozmowie z PAP tę informację.

Polecamy:

Miedwiediew coraz bardziej groteskowy i obrzydliwy. Nowa odezwa do Europy

Sanna Marin zdecydowała się na radykalny krok. Nowe informacje o premier Finlandii [WIDEO]

Poseł Sterczewski po alkoholu

– Do Komendy Głównej Policji wysłaliśmy wniosek o udzielenie pomocy prawnej w zakresie uzyskania zezwolenia na po ciągnięcie do odpowiedzialności prawnej posła Sterczewskiego – powiedział.

Posła KO Franciszka Sterczewskiego zatrzymano do kontroli pod koniec czerwca tego roku, kiedy jechał ul. Głogowską w Poznaniu rowerem bez przedniego oświetlenia. Funkcjonariusze wyczuli od rowerzysty zapach alkoholu i chcieli przebadać go alkomatem. Wtedy zatrzymany odmówił. Poinformował, że jest posłem i chroni go immunitet. Odmawiał też wykonywania poleceń – np. stania w bezpiecznym miejscu.

Jakie zarzuty postawi policja Sterczewskiemu?

Policja chce zarzucić posłowi popełnienie kilku wykroczeń, w tym m.in. jazdę rowerem po użyciu alkoholu (0,2-0,5 promila), za co grozi mandat w wysokości 1 tys. zł.

Borowiak tłumaczył, że zgodnie z przepisami wniosek w zakresie uzyskania zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności prawnej do Marszałka Sejmu może złożyć tylko komendant główny Policji.

– Dlatego właśnie komendant komisariatu, jednostki, która prowadzi postępowanie, wysyła taki wniosek o pomoc prawną w zakresie uzyskania takiego zezwolenia. Natomiast faktyczny wniosek o uchylenie immunitetu, czyli o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności prawnej, kieruje do Sejmu komendant główny – podkreślił Borowiak.

KW

Czytaj dalej:

Woś: Kicz polskiej proeuropejskości

Zmarła najstarsza Polka. Morawiecki o śp. Tekli Juniewicz

Za starą monetę z PRL zapłacą dziesiątki tysięcy zł. Kolekcjonerzy polują na nią od dawna

Eksperci PKO BP nie mają złudzeń. Czeka nas duże rozczarowanie

Pieniądze Polaków zagrożone. PKN Orlen wydał komunikat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka