Lekarze pracują w gigantycznym stresie. Będzie specjalne wsparcie dla medyków

Polscy lekarze też potrzebują pomocy. Zdjęcie ilustracyjne
Polscy lekarze też potrzebują pomocy. Zdjęcie ilustracyjne
Badania pokazują, że zaburzenia depresyjne lub lękowe dotykają już co trzeciego polskiego lekarza. To problem nie tylko dla medyków, ale także realne zagrożenie dla skuteczności leczenia i bezpieczeństwa pacjentów. Sprawa jest na tyle poważna, że zajęli się nią posłowie, a Ministerstwo Zdrowia planuje uruchomienie specjalnego projektu wsparcia psychologicznego kadry medycznej.

Gdy ciało i psychika mówią: dość

Bez wątpienia praca lekarza jest bardzo odpowiedzialna, wymaga dużej wiedzy, umiejętności działania w często ekstremalnych i zmieniających się warunkach oraz odporności na stres. Nie każdy jest w stanie samodzielnie sobie z tym poradzić, czasami organizm mówi dość.

Polecamy:

Wulgarny telefon do Radia Maryja. Czarnek nie wiedział, co powiedzieć

Tusk wygrywa. Z Trzaskowskim

By pomóc ludziom ratującym nam zdrowie i życie powstanie specjalna platforma dzięki, której lekarze i pielęgniarki będą mogli znaleźć wsparcie u dedykowanych specjalistów.

W interpelacji poselskiej w sprawie przeciwdziałania zaburzeniom depresyjnym i lękowym u pracowników służby zdrowia przytoczono badania pokazujące, że ponad 30 proc. lekarzy cierpi na takie zaburzenia. Warto pamiętać, że już badania prowadzone przed 2019 r. pokazywały narastanie problemu i konieczność stworzenia systemu przeciwdziałania. Pandemia tylko pogłębiła poziom lęku, depresji i stresu. Wszystko to może być problemem dla sprawności systemu opieki zdrowotnej, w tym dla efektywności leczenia i bezpieczeństwa pacjentów.

Będzie rządowe wsparcie dla lekarzy

Ministerstwo Zdrowia zdaje sobie z tego sprawę. Jak wyjaśniał wiceminister Maciej Miłkowski, resort chce uruchomić projekt „Program wsparcia psychologicznego kadry medycznej”, którego głównym celem jest wsparcie polegające na interwencji kryzysowej z uwzględnieniem specyficznych potrzeb pracowników medycznych. Lekarze i pielęgniarki będą mieli możliwość kontaktu z terapeutami, którzy pomogą im znaleźć przyczyny wywołujące kryzys psychologiczny i znaleźć jego rozwiązanie.

Wszystko to ma przyczynić się do zmniejszenia skutków obciążenia psychicznego pracowników wywołanych pandemią COVID-19 oraz nabycie umiejętności odnalezienia się i funkcjonowania w przyszłych trudnych sytuacjach, jakie mogą pojawić się w pracy. Dzięki temu medycy powinni być mniej narażeni na negatywne konsekwencje, jakimi bez wątpienia są zmęczenie, stres, przeciążenie, strach przed zarażeniem, niepokój o bliskich, czy wypalenie zawodowe. Ma to się przełożyć na wyższą jakość realizowanych świadczeń, czy zmniejszyć skalę odejść pracowników z zawodów medycznych.

"Lekarzu, ulecz się sam"

Jak to będzie działać w praktyce? Powstanie specjalna platforma z bazą dostępnych specjalistów, psychologów, psychologów klinicznych i psychoterapeutów, z którymi będzie można porozmawiać i odbyć sesje. Ze wsparcia będą mogli korzystać lekarze i pielęgniarki z całej Polski. Platforma składać się będzie z modułu pozwalającego na umówienie się na wizytę online oraz ewentualne umówienie się na wizytę stacjonarną.

Prowadzenie interwencji za pośrednictwem zdalnej platformy umożliwia osobie potrzebującej wsparcia w bezpiecznym dla niej miejscu, w warunkach jej znanych i najczęściej komfortowych. Nie ma ryzyka stresu związanego z pośpiechem, dojazdem, obecnością innych pacjentów za drzwiami gabinetu. Wszystko to sprzyja otwarciu się na kontakt. To szczególnie ważne dla osób z obniżoną pewnością siebie oraz obawiających się ujawniania swojej tożsamości z różnych powodów.

Wsparcie dla lekarzy. Bezpieczeństwo i swoboda

Platforma gwarantuje bezpieczeństwo i swobodę, pozwalające na zbudowanie autentycznej relacji z terapeutą i skorzystania z pomocy. Użytkownik otrzyma również moduł edukacyjny, na którym zostaną zamieszczone materiały terapeutyczne mające na celu przeciwdziałanie powstaniu sytuacji kryzysowej albo niwelowanie skutków sytuacji już zaistniałej. W module znajdą się również testy pozwalające na zidentyfikowanie sytuacji kryzysowej. Zostanie stworzone forum dla użytkowników, służące do wymiany informacji i poglądów. To wszystko pozwoli na zmniejszeni poczucia wyobcowania i poznanie ludzi o podobnych doświadczeniach.

Informacje o możliwości udziału w projekcie zostaną zamieszczone na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia, samorządów zawodowych poszczególnych zawodów medycznych oraz Towarzystw Naukowych i Zawodowych.

Wartość projektu wynosi ponad 17 mln złotych.

Tomasz Wypych

Czytaj dalej:

Rosyjski propagandysta atakuje Scholza w państwowej telewizji. "Słodki, mały führer"

Rosjanie uciekają z Krymu? "Pociąg pełen czołgów i haubic"

Rosjanie masowo piszą donosy. Dlaczego tropią swoich rodaków?

Lewica znów poza Sejmem? Rośnie poparcie dla Koalicji Obywatelskiej

Handlowa niedziela w Polsce. Kiedy najbliższa?

Lubię to! Skomentuj32 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo