Wiktor Orban zmienia strategię w stosunku do Brukseli. Może dostać fundusze z KPO wcześniej niż Polska. Fot. PAP
Wiktor Orban zmienia strategię w stosunku do Brukseli. Może dostać fundusze z KPO wcześniej niż Polska. Fot. PAP

Węgry bliżej pieniędzy z KPO niż Polska

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 28
Według korespondentki RFM FM w Brukseli, Węgry mają duże szanse na pozyskanie zablokowanych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Mogą je otrzymać dużo szybciej niż Polska, ponieważ miały w ostatnich dniach zmienić strategię komunikacyjną z Unią Europejską.

Przypomnijmy, że pieniędzy z KPO nie dostały Polska i Węgry w związku ze sporami o tak zwaną praworządność. Z wypowiedzi anonimowego wysokiej rangi urzędnika Unii Europejskiej wynika, że Orban usilnie zabiega o pieniądze z KPO w związku ze złą sytuacją gospodarczą Węgier. Jego dyplomaci mają być skłonni do daleko idących kompromisów.


Komisja Europejska zarzucała Węgrom także korupcję i nieprawidłowe wydawanie pieniędzy z Unii. Na początku sierpnia Bruksela wysłała Węgrom listę zastrzeżeń z prośbą o wskazanie sposobów naprawienia mechanizmów, które budziły wątpliwości. Według nieoficjalnych źródeł odpowiedź Węgrów pozytywnie zaskoczyła Brukselę i nazwano ją „konstruktywną”.

Węgrzy mieli między innymi zgodzić się na stworzenie niezależnej antykorupcyjnej komórki z udziałem organizacji pozarządowych, która kontrolowałaby wydawanie pieniędzy z UE.

Węgry w Brukseli z pomysłem

- Na dzisiaj Węgry są jednak bardziej konstruktywnym partnerem, jeżeli chodzi o KPO niż Polska. - podkreślił urzędnik w RMF FM. Powiedział także, że Budapeszt, w odróżnieniu od Warszawy, nie przestaje szukać dróg porozumienia z Brukselą.

Przypomnijmy, że Węgry podobnie jak Polska walczą z rekordową inflacją. W sierpniu ceny wzrosły o 16,1 proc. rok do roku. Mimo wprowadzenia przez Węgry limitów na paliwo i żywność, a także mimo sprowadzania tańszej ropy i gazu z Rosji. Inflacja w Budapeszcie jest najwyższa od 24 lat i nie ma symptomów jej spowolnienia.

Polski rząd obserwuje Węgrów. Będą nowe propozycje Warszawy?

Z informacji Salonu24 wynika, że polski rząd z uwagą obserwuje działania Budapesztu i nie zakończył prób porozumienia się w sprawie KPO z Komisją Europejską. – Te pieniądze są nam, podobnie jak Węgrom potrzebne, trzeba usiąść do stołu z nowymi propozycjami – mówi Salon24 anonimowo polityk PiS.

SJ

Czytaj: 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka