Jean-Luc Godard nie żyje. Słynny francuski reżyser zmarł w wieku 91 lat

W wieku 91 zmarł Jean-Luc Godard, francusko-szwajcarski reżyser będący przedstawicielem Nowej Fali. (fot. PAP/EPA)
W wieku 91 zmarł Jean-Luc Godard, francusko-szwajcarski reżyser będący przedstawicielem Nowej Fali. (fot. PAP/EPA)
Francuska gazeta "Liberation" poinformowała, że w wieku 91 lat zmarł Jean-Luc Godard, francusko-szwajcarski reżyser i przedstawiciel Nowej Fali, który zrewolucjonizował kino pod koniec lat 50. i 60. ubiegłego wieku.

Jean-Luc Godard nie żyje. Kim był?

— Jean-Luc Godard, twórca totalny, o tysiącu żyć, płodnym i proteańskim dorobku, ucieleśnienie sprzeczności sztuki w ciągłym poszukiwaniu, zmarł we wtorek 13 września w wieku 91 lat — podaje "Liberation".

Godard słynął m. in. z prowokacyjnych akcentów, które wplatał w swoje dzieła.

— Pozostawia po sobie karierę usianą arcydziełami i nieporozumieniami, które uczyniły go za życia legendą — pisze "Liberation".

Jean-Luc Godard podczas swojej kariery nakręcił ponad sto filmów, m. in. "Do utraty tchu", "Alphaville" czy "Imię: Carmen".

W 2002 roku został umieszczony na trzecim miejscu w rankingu dziesięciu reżyserów wszech czasów w plebiscycie magazynu filmowego "Sight & Sound". Godard otrzymał również wiele nagród, w tym Honorowego Cezara w 1987 i Honorowego Oscara w 2011 roku.

Historia Godarda

Urodził się 3 grudnia 1930 roku w Paryżu. Pochodził z wielodzietnej i dobrze sytuowanej rodziny. Jego ojciec był szwajcarskim lekarzem. W 1934 roku cała rodzina przeniosła się do Nyonu. Po II wojnie światowej Jean-Luc Godard powrócił do Paryża, by rozpocząć naukę w Lycee Buffon. W 1949 roku rozpoczął studia etnologiczne na Sorbonie, z których finalnie zrezygnował, by starać się o przyjęcie do paryskiej szkoły filmowej IDHEC. Jego podanie wówczas zostało odrzucone.

Godard postanowił zatem uczyć się filmu poprzez praktykę. Na początku lat 50-tych publikował recenzje filmowe m. in. w "La Gazette du Cinema" i "Cahiers du Cinema".

Podczas, gdy w 1968 roku w Paryżu miały miejsce masowe strajki i protesty studenckie, Godard w swoich filmach zaczął umieszczać idee polityczne. Na przełomie lat 60-tych i 70-tych realizował również filmy dla telewizji francuskiej, niemieckiej i włoskiej, jednak nie wyemitowano ich, gdyż zostały one uznane za niezrozumiałe dla odbiorcy.

Ostatni film Godarda, pt. "Jean-Luc Godard. Imaginacje" pojawił się w kinach w 2019 roku.


RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura