Sławomir Jastrzębowski i Kamil Bortniczuk. Fot. Salon24.pl/Canva
Sławomir Jastrzębowski i Kamil Bortniczuk. Fot. Salon24.pl/Canva

Kamil Bortniczuk: Światowa Federacja Boksu to patologia. Ale to jej łabędzi śpiew

Redakcja Redakcja Jastrzębowski wyciska Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Przywrócenie rosyjskich bokserów to skandal, a światowa federacja to patologia. Trzeba wzmacniać dyplomację sportową, która po ataku Rosji na Ukrainę nabrała znaczenia. I będzie jednym z głównych elementów Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem, w dniach 18-20 października – mówił w programie Sławomira Jastrzębowskiego Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki. Salon 24 ma patronat medialny nad kongresem.

Europejski Kongres Sportu i Turystyki w Zakopanem

Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki, był gościem Sławomira Jastrzębowskiego w Jastrzębowski Wyciska. W programie odpowiadał na pytania między innymi o Europejski Kongres Sportu i Turystyki, który w dniach 18-20 października odbędzie się w Zakopanem.

Polecamy:

Andrzej Duda zatrzymał kolumnę prezydencką, a szef BBN ratował rannych

Nauczyciele "walczą o dobrą szkołę". W sobotę protesty pod budynkiem resortu edukacji

Co będzie, o czym będzie i po co będzie? – Bardzo dużo się w sporcie od pewnego czasu dzieje. Z moim udziałem od roku, od kiedy jestem ministrem – mówił minister sportu. Jak przypomniał, w przyszłym roku w Krakowie odbędzie się największe wydarzenie sportowe w historii Rzeczypospolitej, i największe w tym roku na świecie - Igrzyska Europejskie w Krakowie.

Zdaniem ministra poprzednie edycje w Baku i Mińsku faktycznie były nieudane. Ale trzecia, w Krakowie będzie udana. Wszystkie oficjalnie rozgrywane dyscypliny będą rozgrywane w randze mistrzostw Europy bądź kwalifikacji olimpijskich do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu" mówił Kamil Bortniczuk.

Bortniczuk u Jastrzębowskiego. Zapraszamy do wysłuchania: Czy na zawodach sportowych usłyszymy rosyjski hymn?


Po co ten Kongres?

Dlatego właśnie na rok przed imprezą polskie środowisko sportowe spotyka się w Małopolsce, w której Igrzyska Europejskie się odbędą – mówił Bortniczuk. Drugim powodem organizacji kongresu, jest spotkanie z przedstawicielami innych szefów resortów sportu w Europie. Szczególnie istotne w kontekście dyplomacji sportowej, po wykluczeniu Rosjan z rozgrywek międzynarodowych.


Nawiązaliśmy z nimi bardzo ścisłe relacje dyplomatyczne w zakresie starań o wykluczenie rosyjskich sportowców z imprez sportowych. To druga odpowiedź na pytanie po co. Właśnie po to, by podkreślić nasz udział w staraniach o wykluczenie Rosjan i Białorusinów z międzynarodowego sportu, podtrzymać pozycję lidera nie tylko w regionie z zabieganiu o to służy. Po to też jest ten kongres


– tłumaczył minister sportu i turystyki.

Jak tłumaczył gość programu sam sens wydarzenia, Kongres to forma po pierwsze nadania dynamiki Igrzyskom Europejskim, po drugie dyplomacji sportowej, która nabrała znaczenia po zbrodniczym ataku Rosji na Ukrainę. Po trzecie jest to event, który jest potrzebny całej branży sportowej, by raz do roku ludzie sportu mieli swoje wydarzenie, podczas którego mogą nawiązać kontakty, wymienić się wizytówkami, spotkać się.

"Światowa Federacja Boksu to patologia"

Sławomir Jastrzębowski spytał się też o Światową Federacje Boksu, która pozwoliła rosyjskim bokserom na branie udziału w zawodach międzynarodowych. – To jest skandal, z tym się zgadzają wszyscy, również prezes Polskiego Związku Bokserskiego – mówił Bortniczuk. Jako „zupełną nieprawdę" określił doniesienia o rzekomym głosowaniu przez przedstawiciela Polskiego Związku Bokserskiego za przywróceniem Rosjan. – Było zdecydowanie przeciwnie – mówił Bortniczuk.

– Niestety sytuacja w światowej federacji bokserskiej jest patologiczna, dostrzegł to nawet MKOL. Przed igrzyskami w Tokio ta federacja nie miała żadnego wpływu na proces kwalifikacji do Igrzysk ani przebieg samej rywalizacji. Tak samo będzie na kolejnych igrzyskach w Paryżu – tłumaczył minister sportu. Jak zaznaczył, decyzja MKOl spowodowana była innymi patologiami, związanymi z korupcją i aferami dopingowymi.

"Ta federacja jest już na cenzurowanym"

– Ta federacja jest już na cenzurowanym w MKOl. Nasza rola teraz polega na tym, żeby to jeszcze podbić. Tę federację powinno się z rodziny olimpijskiej wykluczyć. A prawe środowisko bokserskie powinno skupić się na tym, by powołać do życia nowa organizację, która w przyszłości stanie się federacją światową i uzyska akceptację Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Prezes Polskiego Związku Bokserskiego głosował przeciwko votum zaufania dla obecnego szefa federacji, który jest Rosjaninem i doprowadził do przywrócenia Rosjan do startu pod egidę Światowej Federacji Boksu - przypomnę, że kwalifikacje olimpijskie nie będą tego typu turniejami i do wykluczenia ukraińskiej federacji pod pozorem jakichś wewnętrznych konfliktów – wyjaśniał.

– To łabędzi śpiew tej federacji. Jest bardzo jasna deklaracja Polskiego Związku Bokserskiego że w żadnych zawodach, w których białoruscy i rosyjscy bokserzy wystąpią, nie będą brali udziału bokserzy polscy. Jest też moja jasna deklaracja, że za niewystąpienie w takich turniejach nie spotka związku żadna kara finansowa ze strony ministerstwa – podkreślił Kamil Bortniczuk.

Dlaczego w Zakopanem? Tajemnicza zapowiedź

Pytany o miejsce kongresu gość Sławomira Jastrzębowskiego powiedział, że odbywa się on w Zakopanem z kilku powodów. Zakopane jest w Małopolsce, a województwo małopolskie jest partnerem Kongresu. Chodzi też o pokazanie piękna polskich Tatr. Jednocześnie podczas kongresu zostanie ogłoszona ważna informacja na temat wydarzenia w bezpośrednim sąsiedztwie Zakopanego. Minister sportu nie chciał jednak zdradzić o co chodzi. Powiedział jedynie, że będzie to z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Europejski Kongres Sportu i Turystyki odbędzie się w dniach 18-20 października w Zakopanem. Patronat nad wydarzeniem objął Salon24.

Czytaj dalej:

Jakub Bocheński nie żyje. Jest potwierdzenie małopolskiej policji

Woś: Nic się nie stało! Hej, Unio, nic się nie stało...

Węgiel będzie tańszy. Projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów

Konkurs Wiedzy o Sporcie. Warto się pospieszyć, pierwszy etap dobiega końca!

Kto tak naprawdę finansuje Starlinki? Ukraińcy oburzeni na Muska, dziękują Polakom

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka