Rusza akcja "Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo". Źródło: policja.pl
Rusza akcja "Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo". Źródło: policja.pl

Specjalna akcja policji. Kierowcy o tym zapominają, można dostać nawet 3 tys. mandatu

Redakcja Redakcja Motoryzacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
W czwartek 20 października rusza policyjna kampania "Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo". Policjanci z całej Polski będą uświadamiać kierowców, jaki wpływ na bezpieczeństwo na drogach mają jakość i stan oświetlenia. W niektórych dniach będzie również możliwość bezpłatnego sprawdzenia oświetlenia w swoich samochodach.

Jak informuje Instytut Transportu Samochodowego, aż 98 proc. kierowców doświadcza oślepiania przez inne auta, a 40 proc. skarży się, że ich światła świecą źle lub za słabo. Eksperci za najpoważniejsze źródło tych problemów wskazują nielegalne zamienniki żarówek zakładane do reflektorów.

– Montaż LED-ów jako zamienników żarówek reflektorowych jest w Polsce nielegalny – przestrzega dr inż. Tomasz Targosiński z Instytutu Transportu Samochodowego.

"Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo" 

Od czwartku 20 października 2022 r. Policja prowadzi kampanię pn. "Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”. Ma ona na celu uświadomienie kierującym wpływu jakości i stanu oświetlenia pojazdów na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Działania potrwają do 15 grudnia 2022 r.

– Jesienią i zimą zmrok zapada już około godziny 16. O tej porze ruch na drogach jest całkiem spory, więc oślepiające reflektory czy źle ustawione światła stają się jeszcze bardziej niebezpieczne – powiedział w rozmowie z dziennik.pl komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

– Mamy tego świadomość, dlatego też akcję "Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo" nieprzypadkowo organizujemy w tych miesiącach, kiedy to odpowiednie oświetlenie ma dla kierowców największe znaczenie – dodał, przypominając, że w Polsce obowiązuje jazda na światłach mijania przez całą dobę.

Mandat za światła nawet do 3 tys. zł 

Komisarz Opas w rozmowie z portalem przestrzegł również, że za jazdę bez świateł mijania w Polsce w ciągu dnia grozi mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne. Z kolei niewłączenie ich po zmroku tu już 6 punktów i 300 zł mandatu. A kierowcy często o tym zapominają, zwłaszcza w dzień.

Okazuje się jednak, że kary mogą być znacznie wyższe. – Jeśli światła posiadają poważne uszkodzenia, bądź usterki niemożliwe do usunięcia na miejscu kontroli, policjant zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu i może nałożyć mandat karny w wysokości do 3 tys. zł – powiedział przedstawiciel KGP w rozmowie z dziennik.pl

Bezpłatne badanie świateł w samochodzie 

Policja przypomina, że w ramach kampanii w dniach 22.10, 5.11, 19.11 i 3.12.2022 r. na wybranych stacjach kontroli pojazdów kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w samochodach. Przypomina również, że dla bezpieczeństwa jazdy ważny jest stan wszystkich elementów oświetlenia: żarówek, lamp oraz ustawienie świateł.

Do akcji przyłączyło się ok. 1350 stacji kontroli pojazdów w całej Polsce. Tu znajdziesz ich wykaz.

– Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z konsekwencji źle ustawionych świateł we własnym pojeździe. A te nie tylko ograniczają widoczność kierującemu, ale też utrudniają jazdę pojazdom, które poruszają się z naprzeciwka – mówi dziennik.pl Dawid Kaczmarowski z Yanosik Warsztaty.

– Światła, które są ustawione zbyt nisko niedostatecznie oświetlają drogę przed pojazdem, z kolei ustawienie ich zbyt wysoko może powodować oślepianie innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego w akcji "Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo" kluczowe jest uświadamianie kierowcom, jak ważne jest ustawienie świateł w samochodzie – dodaje. 

MP

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie