Adam Michnik w Hiszpanii. Fot. PAP/EPA
Adam Michnik w Hiszpanii. Fot. PAP/EPA

Michnik w Hiszpanii o PiS: "Polską rządzą antyputinowscy putiniści"

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 140
Na konferencji w Asturii, gdzie Adam Michnik spotkał się z hiszpańską widownią, nie zabrakło rozważań na temat PiS. Pierwszy redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" odbierze jutro Nagrodę Księżniczki Asturii. Przyznano mu ją za komunikację i rozwój nauk humanistycznych w 2022 roku.

Od kilku dni Adam Michnik przebywa w Hiszpanii, gdzie krytykuje Władimira Putina, ale też mocno obrywają od niego polskie władze. Redaktor spotkał się ze słuchaczami w Oviedo i Gijon. We wtorek publicysta rozważał, na czym polega jego problem z PiS. Jego zdaniem, Polacy zachowali się jak trzeba w chwili próby, gdy Ukraińcy uciekali przed rosyjskimi bombami ze swojego kraju. 

Jest prezes Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN. Prezydent Duda zdecydował

"Antyputinowscy putiniści"

- Polskie społeczeństwo zdało wielki egzamin z solidarności i odpowiedzialności. A media zajmują stanowisko proukraińskie. Jednocześnie rząd prowadzi politykę antyputinowską, ale w tym samym czasie putinizuje kraj, jeśli chodzi o politykę wewnętrzną - stwierdził Michnik. 

Redaktor "Gazety Wyborczej" zarzucał polskim władzom podporządkowanie sobie sądów, niektórych mediów i biznesu. - To paradoks, bo to są antyputinowscy putiniści - powtarzał. PiS dostało się też za spotkania z konserwatystami europejskimi, z których część popierała Putina. 

- Unia Europejska nie jest ideałem, ale jest czymś najlepszym, co wymyślono na tym kontynencie. Wspieranie antyeuropejskich separatyzmów jest nieszczęściem - podkreślał Michnik. W jego opinii, Putin używa zarówno retoryki radykalnie lewicowej, jak i prawicowej. A jego sprzymierzeńcami w Unii Europejskiej są Marine Le Pen, Matteo Salvini czy hiszpańska partia Vox - wyliczał publicysta.  

Jakie zarzuty usłyszy Jerzy Stuhr? Nowe informacje ws. wypadku z udziałem aktora

"Hiszpański Nobel" dla Michnika 

"Hiszpańskiego Nobla" Michnik odbierze jutro w Asturii. "Walka o prawa człowieka i dialog zaprowadziła go do więzień PRL-u, ale nie zrezygnował ze swojego zdecydowanego sprzeciwu wobec dyktatury czy dążenia do pojednania wśród współobywateli. Michnik, którego koncepcja Europy przyczyniła się do ustanowienia wartości demokratycznych w jego kraju, jest dziś także symbolem wolności słowa i humanizmu, a także etycznym przykładem oporu wobec autorytarnych zagrożeń" - uzasadniało swój wybór wiosną 2022 r. jury Nagrody Księżniczki Asturii. 

Nagrodę przyznaje Fundacja Księżniczki Asturii od 1981 roku w ośmiu kategoriach. Dotychczas wśród Polaków uhonorowani zostali Ryszard Kapuściński, Zygmunt Bauman, Krzysztof Penderecki, Adam Zagajewski i Krzysztof Wielicki. 

Pieskow wpadł w szał. Twierdzi, że polskie władze szerzą rusofobię


GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura