"Just Stop Oil" - hasło proekologicznych aktywistów, którzy chcą dewastować dzieła sztuki w Europie.
"Just Stop Oil" - hasło proekologicznych aktywistów, którzy chcą dewastować dzieła sztuki w Europie.

Aktywiści nie dają za wygraną. Tym razem przyklejali głowę do "Dziewczyny z perłą"

Redakcja Redakcja Sztuka Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Aktywiści proekologiczni posuwają się do coraz bardziej absurdalnych happeningów. Po wylaniu farby na dzieło Vincenta van Gogha oraz ziemniaków puree na Claude'a Moneta, tym razem ofiarą ich działalności stał się obraz "Dziewczyna z perłą" autorstwa holenderskiego malarza Johannesa Vermeera.

Do incydentu doszło w Hadze - w Królewskiej Galerii Malarstwa Mauritshuis, gdy jeden z proklimatycznych aktywistów przykleił głowę do szkła, chroniącego obraz "Dziewczyna z perłą". Według pracowników placówki, dzieło z XVII w. - jedno z najwybitniejszych w tym czasie w Europie - nie zostało uszkodzone.  

Michnik w Hiszpanii o PiS: "Polską rządzą antyputinowscy putiniści"

Przyklejał głowę do szkła na obrazie 

Płótno stało się dogodnym miejscem ataku dla happenerów, protestujących na Starym Kontynencie przeciwko paliwom i domagającym się respektowania polityki klimatycznej. "Guardian" informował, że trzy osoby odpowiedzialne za protest zostały zatrzymane. 

Jakie zarzuty usłyszy Jerzy Stuhr? Nowe informacje ws. wypadku z udziałem aktora

Podejrzany wystąpił w koszulce z napisem "Koniec z ropą". Jego kompan - z identycznym przekazem na ubraniu - wylał na jego głowę zupę pomidorową, a następnie łysy aktywista próbował przykleić ją do szkła z obrazem Vermeera. - Jak się czujesz? - pytał jeden z odwiedzających haską galerię. - To głupie! - komentowała inna obserwatorka demonstracji. 

 

Putin o uderzeniu bombą jądrową. Poruszył też polski wątek historyczny

Seria ataków na dzieła sztuki

Do analogicznych aktów doszło wcześniej m.in. w londyńskiej Galerii Narodowej, gdy oblano dzieło Vincenta van Gogha pt. "Słoneczniki". 23 października pod tym samym pretekstem walki o klimat happenerzy oblali ziemniakami puree obraz Claude'a Moneta w Poczdamie. 

Dawid Podsiadło zapowiada apostazję. „Kościół ma inny, bardzo poważny problem”


GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj27 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura