Wiceprezes KGHM do spraw finansowych Andrzej Kensbok podczas konferencji "Energia dla Europy" w Brukseli. (fot. media.kghm.com)
Wiceprezes KGHM do spraw finansowych Andrzej Kensbok podczas konferencji "Energia dla Europy" w Brukseli. (fot. media.kghm.com)

KGHM na konferencji w Brukseli. Kiedy do Polski trafią pierwsze reaktory jądrowe?

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
W Brukseli odbyła się międzynarodowa konferencja "Energia dla Europy". Wzięli w niej udział przedstawiciele KGHM, którzy poruszyli m. in. temat planów spółki wobec rozwoju małych reaktorów jądrowych i koniecznych regulacji prawnych. — KGHM widzi przyszłość w energetyce jądrowej opartej o SMR-y, jako bezpiecznej, stabilnej i przewidywalnej kosztowo — powiedział wiceprezes KGHM ds. finansowych, Andrzej Kensbok.

Energia w Europie

— Myślenie o energii w Europie się zmienia – zmienia się pod wpływem pandemii, zmienia się pod wpływem wzrostu cen surowców, zmienia się wreszcie pod wpływem agresywnej polityki Rosji i wojny na Ukrainie — mówił wiceprezes KGHM ds. finansowych Andrzej Kensbok. Zwrócił również uwagę, że w gronie polityków i ekspertów "trwa ożywiona dyskusja" dotycząca rozwiązań, które uchroniłyby Europę przed brakiem gazu. — KGHM widzi przyszłość w energetyce jądrowej opartej o SMR-y, jako bezpiecznej, stabilnej i przewidywalnej kosztowo — mówił Kensbok.

Plany KGHM do 2030 roku

Zapowiedziano, że do 2030 roku KGHM ma w planach dostarczać ze źródeł własnych połowę zużywanej energii. Przyczynić się mają do tego również Odnawialne Źródła Energii. Zwrócono również uwagę na niskoemisyjne źródła wytwórcze oraz projekty fotowoltaiczne posiadane przez spółkę. KGHM prowadzi również działania związane z rozwojem przybrzeżnych projektów wiatrowych.

KGHM krajowym pionierem w obszarze energetyki jądrowej

Podczas konferencji odbył się również panel, podczas którego poruszono kwestię technologii małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). Obecni na nim przedstawiciele KGHM zwrócili uwagę na umowę z amerykańską firmą NuScale podpisaną w lutym tego roku, która dotyczy dostaw technologii SMR do Polski. Podkreślono, że jeszcze w tej dekadzie energia z pierwszej elektrowni tego typu ma zasilić oddziały produkcyjne spółki.

— Aktualnie przygotowywane jest studium wykonalności przedsięwzięcia. Natomiast w lipcu 2022 roku Polska Miedź jako pierwsza w Polsce, spółka zwróciła się do Prezesa PAA z wnioskiem o wydanie tzw. opinii ogólnej, która ma rozstrzygnąć, czy reaktor dostawcy technologii spełnia polskie wymagania bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej — przekazało KGHM.

Konferencja "Energia dla Europy"

Na konferencji "Energia dla Europy" obecni byli m. in. przedstawiciele polskiego rzadu oraz europarlamentarzyści, członkowie Komisji Europejskiej oraz eksperci z całej Europy. Wydarzenie to zorganizowano w ramach Forum Energii Związku Pracodawców i Przedsiębiorców. Jak przekazało KGHM, w jej trakcie "udało się przedstawić zarówno projekty jak i wymienić poglądy przemysłu z przedstawicielami europejskiej administracji, ekspertami europejskich instytucji polityczno-gospodarczych oraz liderami opinii w zakresie energetyki i przemysłu".

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka