Czy picie kawy niedługo będzie luksusem? Fot. Pixabay
Czy picie kawy niedługo będzie luksusem? Fot. Pixabay

Ten produkt drożeje w całej Europie. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego życia

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
Poranek bez filiżanki kawy? Dla niektórych to podstawowy warunek, by rozpocząć dzień. Tymczasem inflacja kawy nie oszczędza. Według danych Eurostatu cena kawy w UE w sierpniu tego roku była średnio o 16,9% wyższa niż w sierpniu 2021 roku.

Rosną koszty picia kawy

Różnica jest szczególnie wyraźna w porównaniu z danymi z poprzedniego roku. W sierpniu 2021 roku cena kawy była średnio o 0,5% wyższa niż w sierpniu 2020 roku.

Dla tych, którzy nie poprzestają na małej czarnej, tylko dodają do filiżanki cukier lub mleko, koszty picia kawy wzrosły jeszcze bardziej.

Taniej pić małą czarną

Średnia cena świeżego mleka wzrosła średnio o 24,3% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Największy skok odnotowały jednak ceny cukru. Według Eurostatu - ceny wzrosły o 33,4% w porównaniu z ubiegłym rokiem. W sierpniu 2021 roku cena cukru wzrosła zaledwie o 0,8% w porównaniu do sierpnia 2020 roku.

Największy wzrost cen kawy odnotowała Finlandia - o 43,6% w sierpniu 2022 roku. Litwa, Szwecja, Estonia i Węgry również odnotowały wzrost cen kawy o ponad 30%.

W Polsce odnotowano największe wzrosty cen cukru, które w sierpniu 2022 roku skoczyły o ponad 109%. Największe roczne wzrosty cen mleka niskotłuszczowego wśród państw członkowskich UE w sierpniu 2022 r. odnotowano na Węgrzech (blisko 52%) - jak podaje Eurostat.

Dlaczego kawa jest taka droga

W ubiegłym roku światowy rynek kawy zmagał się z problemami zaopatrzeniowymi, co przełożyło się na wysokie ceny kawy.

- Jest to wynik złych warunków klimatycznych, jakie panowały w ubiegłym roku jak np. mróz w Brazylii czy ogromne opady w Kolumbii, które wpłynęły na plantacje i produkcję. W efekcie koszty surowców sięgały nawet powyżej 100% - tłumaczył w rozmowie z portalspozywczy.pl Marco Barbieri, Lavazza Poland Country Manager.

Coraz wyższe rachunki za energię wywindowały także ceny kawy w lokalach. Za espresso podane przy barze trzeba zapłacić już kilkanaście złotych.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka