Ekonomista PKO BP mówi co dalej ze stopami procentowymi. Bank ostrzegł też klientów

Według ekonomisty PKO BP Piotra Bujaka w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu cykl podwyżek stóp procentowych NBP został już zakończony.
Według ekonomisty PKO BP Piotra Bujaka w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu cykl podwyżek stóp procentowych NBP został już zakończony.
Najgorsze już za nami? Według ekonomisty PKO BP Piotra Bujaka w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu cykl podwyżek stóp procentowych NBP został już zakończony. Ale nie tylko według PKO BP czeka nas stabilizacja - podobnie uważają eksperci ING Banku Śląskiego. Dla klientów PKO BP wydano też ważny komunikat.

PKO BP: Cykl podwyżek stóp procentowych NBP został już zakończony

W środę Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian, tym samym główna stopa NBP, referencyjna, została utrzymana na poziomie 6,75 proc. To już drugi miesiąc z rzędu, kiedy Rada nie zmieniła stóp procentowych. Wcześniej – od października 2021 r. do września 2022 r. – Rada praktycznie co miesiąc podwyższała stopy (za wyjątkiem sierpnia, kiedy RPP nie spotykała się ze względu na przerwę urlopową).

- Wydaje się, że w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu cykl podwyżek stóp procentowych NBP został już zakończony – powiedział główny ekonomista banku PKO BP Piotr Bujak.

- Trzeba pamiętać, że żyjemy w bardzo zmiennej rzeczywistości, otoczenie zewnętrzne i polska gospodarka są pod wpływem bardzo poważnych szoków i nie można wykluczyć zasadniczej zmiany scenariusza makroekonomicznego, perspektyw wzrostu gospodarczego, inflacji czy zaburzeń na rynkach finansowych, które mogą skłonić RPP do wznowienia cyklu podwyżek stóp procentowych, ale nie jest to scenariusz bazowy – powiedział Piotr Bujak.

Analitycy ING: Jesteśmy bardzo blisko docelowego poziomu stóp procentowych

Podobnego zdania są analitycy ING Banku Śląskiego. - RPP pauzuje a nie kończy cykl, mocno liczy, że dotychczasowe zacieśnienie w Polsce, spowolnienie gospodarcze i podwyżki za granicą pozwolą sprowadzić inflację do celu - przypomnieli ekonomiści.

Wskazali, że uzasadnienie decyzji o pozostawieniu stóp bez zmian niewiele różni się od tego z ubiegłego miesiąca. NBP bardzo mocno liczy, iż dotychczasowe agresywne podwyżki w Polsce, trwające zacieśnienie za granicą oraz znaczące spowolnienie gospodarcze w kraju i za granicą spowodują spadek krajowej inflacji.

Według ekonomistów ING tylko duże osłabienie złotego i polskiego długu może zmienić to podejście. "Na razie jednak, zdaniem Glapińskiego, nic nie wskazuje, aby pojawiła się potrzeba interwencji na złotym, ale NBP zachowuje możliwość interwencji na rynku FX" - napisali.

Ważny komunikat banku PKO BP

Bank PKO BP ostrzega przed oszustami, którzy wysyłają wiadomości przypominające maile z wyciągiem okresowym. Załącznik zawiera złośliwe oprogramowanie. Nie wolno go otwierać, gdyż można stracić pieniądze i kontrolę nad kontem.

"Sprawdzaj, kto jest nadawcą i adresatem wiadomości. Zastanów się też, czy na pewno powinieneś ją dostać. Zwracaj uwagę na błędy językowe – mogą wskazywać, że masz do czynienia z oszustwem" - informuje bank w komunikacie.


W przypadku wątpliwości można zadzwonić na bezpłatną infolinię PKO BP pod numerem 800 302 302.

ja


Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka