Na początku przyszłego roku możemy się spodziewać nawet 20-procentowej inflacji
Na początku przyszłego roku możemy się spodziewać nawet 20-procentowej inflacji

Analitycy nie mają złudzeń. Szczyt inflacji jeszcze przed nami

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Ostatni dzień miesiąca tradycyjnie przynosi publikację wstępnego szacunku (flash) inflacji CPI. W środę poznamy zatem najświeższy odczyt inflacji za listopad. Ekonomiści szacują, że inflacja była w listopadzie zbliżona do październikowej i wyniosła 18 proc. rok do roku, wobec 17,9 proc. w poprzednim miesiącu.

Ekonomiści: Rośnie inflacja bazowa

Spadkowi cen paliw względem października towarzyszył solidny wzrost cen żywności i utrzymanie trendu wzrostowego inflacji bazowej, która wzrosła w okolice 11,4 proc. rok do roku z 11 proc. w październiku.

Takiego wyniku spodziewają się m.in. ekonomiści Santander Bank Polska. Zdaniem ekspertów banku na odczyt inflacji rzędu 18 proc. przyczyni się wciąż wysoka dynamika cen żywności, ale też "utrzymujący się rozpęd w inflacji bazowej", którą liczymy po wykluczeniu cen energii i żywności (według nich 11,4 proc. rok do roku).

Podobnego zdania są ekonomiści Credit Agricole. Według nich wzrost cen nie zmienił się w porównaniu do października i wyniesie 17,9 proc. rdr. "Wzrost inflacji bazowej i dynamiki cen żywności został skompensowany przez niższe tempo wzrostu cen paliw i nośników energii" - wyjaśniają.

Szczyt inflacji w lutym 2023

Ekonomiści Banku Ochrony Środowiska szacują, że wskaźnik inflacji CPI wzrośnie powyżej 18 proc. rdr w listopadzie i grudniu, szczyt inflacji przypadnie na luty przyszłego roku w okolicach 20 proc., a następnie inflacja zacznie się obniżać do poziomu poniżej 10 proc. w II połowie 2023 r.

Według ekspertów rynkowych i samego Narodowego Banku Polskiego inflacja zacznie spadać dopiero po pierwszym kwartale przyszłego roku.

Tzw. odczyt flash zazwyczaj w ostatecznych danych potwierdzony zostanie ok. dwóch tygodni później.

ja

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka